Fabryka Broni "Łucznik" Radom chce w dwa lata niemal potroić produkcję. Zbudowana zaledwie 10 lat temu będzie musiała zostać rozbudowana w obecnych wojennych czasach - wskazuje "Rzeczpospolita". W zeszłym roku wartość potwierdzonych kontraktami zamówień tylko na modułowe groty przekroczyła 1 mld zł.
"Zaprojektowany dwie dekady temu nowy zakład (...) miał zatrudniać najwyżej 300 fachowców od precyzyjnej obróbki stali. Dziś, po wybuchu wojny w Ukrainie, (...)karabiny i pistolety w Radomiu produkuje już 560-osobowa załoga. I nawet tak wzmocniona z trudem nadąża z realizacją zamówień polskiej armii" - pisze "Rz".
"Łucznik" planuje zwiększenie produkcji
Gazeta zauważa, że do 2026 r. kontrakty na same modułowe karabinki automatyczne MSBS Grot polskiego wojska opiewają na 236 tys. sztuk.
Jak pisze "Rz", prezes Fabryki Broni Radom (FBR) dr Wojciech Arndt poinformował, że w pierwszym roku wojny Rosji z Ukrainą w radomskich zakładach produkcja grotów skoczyła na poziom 17 tys., a w minionym roku osiągnęła 35 tys. automatów szturmowych rocznie.
- Dziś konsekwentnie rozpędzamy produkcję w firmie i podpisujemy kolejne aneksy do umów z wojskiem i służbami mundurowymi. Celem jest osiągniecie produkcji grotów na poziomie 100 tysięcy rocznie. Deadline to 2026 roku - planuje cytowany przez gazetę Arndt.
Fabryka Broni Radom
"Pełna mobilizacja trwa już w Łuczniku kolejny rok. W ciągu dwóch ostatnich lat – jak mówi prezes FBR – z obecnych hal produkcyjnych poznikała już większość charakterystycznych, zielonych obrabiarek przywiezionych jeszcze ze starych zakładów. Na przebudowanych liniach produkcyjnych widać cyfrową rewolucję. Precyzyjną obróbką metalu zajmują się coraz częściej sterowane komputerowo centra CNC. Kilka takich numerycznie programowanych robotów jest w stanie obsługiwać jeden odpowiednio przygotowany specjalista" - opisuje "Rz".
Dodaje, że "sukcesywnej wymianie parku maszynowego w istniejącej części produkcyjnej firmy towarzyszą ostatnie przygotowania do poważnych infrastrukturalnych inwestycji: do 2026 roku powinna stanąć połączona z fabrycznym kompleksem nowa hala produkcyjna". Co więcej, "o jedną czwartą zwiększy powierzchnię produkcyjną i magazynową fabryki broni, która nie tylko wytwarza automaty grot czy pistolety VIS 100, ale też naprawia i modernizuje sprawdzone w boju i nadal rozpowszechnione w armii beryle".
"Rok 2023 był dla Fabryki Broni czasem intensywnej produkcji. Podpisano aneksy do wcześniejszych umów, dokupywano broń. To w zeszłym roku wartość potwierdzonych kontraktami zamówień tylko na modułowe groty przekroczyła 1 mld zł" - pisze dziennik.
"W listopadzie 2023 r. Fabryka Broni przeżywała historyczny moment. Z taśmy produkcyjnej zszedł stutysięczny egzemplarz modułowego karabinka MSBS, który trafił do rodzimych Sił Zbrojnych. Ten sztandarowy dziś produkt Fabryki Broni znajduje się od 2017 r. na wyposażeniu głównie Wojsk Obrony Terytorialnej. W ostatnich latach do grona użytkowników dołączyły państwowe formacje mundurowe: Straż Graniczna czy Straż Leśna" - podaje gazeta.
Źródło: PAP, "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe