Minister Sasin uspokaja w sprawie prądu. "Jest ostrożny optymizm"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
W Białymstoku rachunki za prąd są wyższe o 20 milionów złotych niż w zeszłym roku
W Białymstoku rachunki za prąd są wyższe o 20 milionów złotych niż w zeszłym roku TVN24
wideo 2/3
TVN24W Białymstoku rachunki za prąd są wyższe o 20 milionów złotych niż w zeszłym roku

Prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie - zapewnił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". - Nie ma mowy o hurraoptymizmie, jest ostrożny optymizm. Ale jedno mogę powiedzieć: nie ma problemu braku węgla w tak zwanej dużej energetyce - dodał.

Fragment wywiadu z Sasinem został opublikowany przez portal wpolityce.pl.

Ceny prądu. Jacek Sasin: rozszerzamy wsparcie rządowe

Pytany o to, jak wyglądałyby opłaty za media, gdyby rząd nie podjął stosownych działań zabezpieczających rynek energii w Polsce, Sasin powiedział: "W przypadku gazu byłyby około trzykrotnie wyższe niż obecnie. W przypadku prądu kilkadziesiąt procent plus szokowa podwyżka z początkiem nowego roku (...) Ważna jest też benzyna i olej napędowy – w tym obszarze także zmniejszyliśmy obciążenia podatkowe i akcyzę do najniższych możliwych poziomów, co dało znaczące ograniczenie podwyżek. Są one wciąż bolesne, ale warto pamiętać, że mamy ogólnoświatowy kryzys energetyczny".

Zwrócił uwagę, że "jeśli chodzi o węgiel i pelet, też będą dopłaty". - Rozszerzamy wsparcie rządowe także na ciepłownictwo, tak by i ludzie korzystający z sieci ciepłowniczej nie zostali zrujnowani - powiedział. - Działania w tym obszarze są głównym celem rządu. Patrząc z perspektywy ostatnich lat, można powiedzieć, że ochrona polskich rodzin jest naszym znakiem rozpoznawczym - podkreślił wicepremier.

Sasin zapewnił, że rząd podejmuje wysiłki, które mają na celu zaopatrzenie w węgiel zarówno odbiorców indywidualnych, jak i ciepłownie, kotłownie osiedlowe, instytucje publiczne oraz elektrownie. - Żadnego z tych podmiotów nie tracimy z oczu. Dziś także w odniesieniu do elektrowni możemy powiedzieć, że do wiosny mają zabezpieczone dostawy węgla - wyjaśnił.

"Jest ostrożny optymizm"

- Nie ma mowy o hurraoptymizmie, jest ostrożny optymizm. Ale jedno mogę powiedzieć: nie ma problemu braku węgla w tzw. dużej energetyce. Ona ma zabezpieczone paliwo. Ma zapasy, kontrakty, a przygotowania do kolejnych sezonów zaczyna z dużym wyprzedzeniem - mówił. - Proszę też pamiętać, że w dużej energetyce nie ma problemu luki po rosyjskim węglu. Wbrew wrażeniu, które usiłuje wywołać opozycja, duża energetyka od dawna nie korzystała z paliwa z Rosji - powiedział Sasin.

- Od kilku tygodni nieustannie czytam materiały, jak to z powodu rzekomych braków węgla czekają nas wyłączenia prądu czy wręcz balansujemy na granicy blackoutu. Otóż jest to nieprawda - podkreślił, dodając, aby "do tego typu rewelacji medialnych podchodzić z najwyższą dozą ostrożności". - Wiemy bowiem, że jest to obecnie jeden z głównych wektorów działań rosyjskiej dezinformacji obliczonych na wywołanie w Polsce niepokoju czy wręcz paniki - wyjaśnił wicepremier.

- No więc prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie - zadelarował Sasin.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości