Skarb Państwa chce kupić od Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, Taurona spółki zależne, które zajmują się wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla, na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2022 roku - tak wnioski płyną z projektu transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce.
W projekcie Ministerstwo Aktywów Państwowych zawarło harmonogram realizacji najważniejszych zadań.
Plan transformacji aktywów węglowych
Z harmonogramu wynika, że reorganizacja spółek ma nastąpić w czwartym kwartale 2021 roku lub pierwszym kwartale roku 2022.
Jak informuje ministerstwo, rozpoczęcie procesu due diligence (analiza sytuacji spółek m.in. w zakresie prawnym czy finansowym) również zaplanowano w harmonogramie na przełom 2021/2022, wycena wydzielanych spółek ma się odbyć w drugim kwartale 2022 roku, a nabycie przez Skarb Państwa akcji/udziałów w spółkach to kwestia drugiego lub trzeciego kwartału roku 2022.
"Następnie odbędzie się integracja nabytych aktywów w jednej grupie kapitałowej będącej spółką ze 100- proc. udziałem Skarbu Państwa, funkcjonującej według zasad Kodeku spółek handlowych" - wskazano.
"Konieczne dla utrzymania stabilności produkcji energii"
- Odnosząc się do tematu powstania strategicznej rezerwy węglowej NABE (Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego - red.) podtrzymujemy nasze stanowisko, że utworzenie tego podmiotu jest konieczne zarówno dla utrzymania stabilności produkcji energii elektrycznej w Polsce, jak i zapewnienia stabilności miejsc pracy, jak i dla realizacji inwestycji w OZE - powiedział w środę prezes PGE Wojciech Dąbrowski na konferencji prasowej poświęconej wynikom finansowym i operacyjnym za I kwartał roku 2021.
- Zgodnie z harmonogramem nabycie przez Skarb Państwa udziałów w spółkach węglowych nastąpi na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2022 r., a pierwszym etapem procesu jest przeprowadzenie reorganizacji wewnętrznej spółek, które wejdą do NABE. W PGE ten proces jest zaawansowany. Przygotowujemy PGE Górnictwo i Energetykę Konwencjonalną (PGE GiEK) do roli integratora aktywów węglowych - powiedział Dąbrowski.
Najwięksi producenci energii
W projekcie transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce napisano, że obecnie największymi wytwórcami energii elektrycznej są trzy spółki z udziałem Skarbu Państwa: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, ENEA S.A., TAURON Polska Energia S.A.
"Są to jednocześnie podmioty w największym stopniu wytwarzające energię w jednostkach konwencjonalnych. Łącznie są one właścicielami 70 bloków węglowych. Obecna struktura wytwórcza ogranicza ich zdolności inwestycyjne ze względu na obciążenie śladem węglowym" - dodano.
Wyjaśniono, że ze spółek zajmujących się wytwarzaniem energii w jednostkach węglowych zostaną wydzielone aktywa nie związane z tą działalnością, w szczególności dotyczy to elektrowni gazowych, jednostek ciepłowniczych i kogeneracyjnych. Dotyczy to również nieruchomości, na których planowana jest budowa nowych źródeł wytwórczych.
NABE
"Skarb Państwa dokona integracji nabytych aktywów w ramach jednego podmiotu. Integratorem będzie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna (PGE GiEK). Integracja nastąpi poprzez połączenie nabytych przez Skarb Państwa spółek lub ich wniesienie na podwyższenie kapitału do PGE GiEK. PGE GiEK będzie działał pod firmą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego S.A. (NABE). NABE będzie w pełni niezależny od dotychczasowych właścicieli" - napisano.
MAP podał, że integracja nabytych aktywów w jednej grupie kapitałowej będącej spółką ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa, funkcjonującej według zasad Kodeku spółek handlowych.
"Właścicielem aktywów węglowych będzie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), gwarantująca bezpieczeństwo energetyczne kraju, zapewniająca niezbędną dostępność mocy w systemie energetycznym, ograniczającą się do niezbędnych inwestycji odtworzeniowych i stopniowego odstawiania jednostek węglowych przy postępującym wzroście mocy źródeł nisko- i zeroemisyjnych. Wraz z podłączaniem do KSE nowych nisko- lub zeroemisyjnych źródeł wytwórczych, NABE będzie wycofywać z użytkowania eksploatowane bloki węglowe" - napisano.
Uwagi do projektu
Do 28 czerwca można zgłaszać uwagi w ramach konsultacji projektu programu transformacji sektora elektroenergetycznego - poinformowało MAP.
Resort podkreśla, że program stanowi implementację "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." w obszarze nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa i ma na celu dostosowanie koncernów energetycznych do wyzwań transformacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ENEA