Z kraju

Jak zaoszczędzić na prądzie w biurze? Radzą ekperci

Z kraju

W branżach hotelarskiej, gastronomii i handlu sektora MŚP koszty zużycia energii mogą stanowić nawet 50 proc. wszystkich kosztów

W branżach hotelarskiej, gastronomii i handlu sektora MŚP koszty zużycia energii mogą stanowić nawet 50 proc. wszystkich kosztów. Można je zmniejszyć nawet o połowę, poprawiając efektywność energetyczną - przekonują eksperci.

Podobnie jak w innych szybko rozwijających się krajach, również w Polsce rosną koszty zużycia energii w usługach. Obecnie sektor ten odpowiada za 12 proc. całkowitego zużycia energii w kraju. Ustawa o efektywności energetycznej, która określiła dla poszczególnych sektorów gospodarki poziomy oszczędności zużycia do 2030 r., najwięcej - bo aż 4 proc. - nałożyła właśnie na usługi (dla porównania sektor przemysłowy ma w 2030 r. osiągnąć wskaźnik 1,4 proc, gospodarstwa domowe - 3 proc., transport 2,66 proc.).

Oszczędni Polacy

O ile jednak ustawa o efektywności energetycznej zobowiązuje do zmniejszenia zużycia energii przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, o tyle małe i średnie - w tym te z sektora usług - pozostawia poza ustawodawstwem. Tymczasem - jak przekonywał w poniedziałek zastępca dyrektora generalnego konfederacji Lewiatan Jakub Wojnarowski - wśród przedsiębiorców z MŚP świadomość korzyści, jakie można odnieść w wyniku stosowania działań proefektywnościowych, nie jest wysoka. Z przeprowadzonego w 2012 r. badania wynikło, że 91 proc. Polaków pracujących w małych i średnich firmach na co dzień stara się ograniczać zużycie prądu w swych miejscach pracy. Na ogół jednak są to działania podobne do tych, które podejmujemy w domu; wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, wyłączenie komputerów i nieużywanego sprzętu. Z badania tego (pt. świadoma energia RWE) wynika jednak, że sami właściciele małych i średnich firm rzadziej podejmują działania na rzecz inwestycji proefektywnościowych, a to dlatego, że kojarzą im się one jako bardzo kosztowne i wymagające wielkich nakładów.

Ważny projekt

Formą profesjonalnego wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcieliby zaoszczędzić na kosztach energii, jest realizowany od dwóch lat w Polsce, we Włoszech, Holandii i Hiszpanii projekt SME CheckUp. Jak mówiła jego koordynatorka - Małgorzata Popiołek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE), branże, które mają uczestniczyć w projekcie, nie zostały wytypowane przypadkowo. Gastronomia, biura i hotelarstwo, a przede wszystkim handel są jednymi z najbardziej energochłonnych.

Szczególnie dotyczy to sklepów spożywczych, w których koszty zużycia prądu mogą przekraczać nawet połowę wszystkich kosztów. W tego typu obiektach zużywa się znacznie więcej energii niż w innych, ze względu na konieczność chłodzenia, intensywnego oświetlania, klimatyzacji. Na tle innych obiektów publicznych sklepy spożywcze zużywają ponad dwa i pół raza więcej energii niż np. szkoły.

Lepszy biznes

Równie "prądożerna" jest branża hotelarska. Hotel działa przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu i w każdej chwili musi być gotowy na przyjęcie gości - dlatego też musi utrzymywać stałą temperaturę w obiekcie. W strukturze zużycia energii przez hotel, aż 43 proc. stanowi ogrzewanie, a 24 proc. przygotowanie ciepłej wody. Projekt SME CheckUp ma dać właścicielom przedsiębiorstw z wybranych branż proste i łatwe - jak zapewniała Popiołek - narzędzie, dzięki któremu będą mogli sprawdzić, co zrobić, by obniżyć zużycie prądu, a tym samym koszty funkcjonowania biznesu.

Jak zyskać na prądzie?

Po bezpłatnym zalogowaniu się na stronie www.energycheckup.eu i podaniu danych wyjściowych, można otrzymać informacje, jak dane przedsiębiorstwo lokuje się na tle innych z branży. Jeśli okaże się, że zużywa energii więcej niż inni, otrzyma informację, co może zrobić, by zmniejszyć zużycie (np. zastąpić tradycyjne żarówki ledowymi, zastosować tzw. kontrolery z regulatorem pogodowym). Jeśli przedsiębiorca chciałby poznać więcej szczegółów, może przejść do następnych etapów, po których dowie się, jakie konkretne działania, za jakie pieniądze potrzebne są jego firmie, by zaoszczędzić energię, i po jakim czasie nakłady mają szanse się zwrócić.

Gdyby przedsiębiorca zdecydował się na przeprowadzenie proefektywnościowych działań (np. wymiany okien, docieplenie ścian, zastosowanie oświetlenia z czujnikami ruchu), w ramach projektu może skorzystać z bazy zweryfikowanych przez NAPE firm usługowych.

Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązują:

Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązują
Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązujątvn24bis

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości