Nowe wzory dowodów osobistych. Jest decyzja sejmowej komisji

Źródło:
PAP
Dr Zaczyński: jeżeli będziemy mieli majówkę i epidemia się rozbuja, to wakacje staną pod znakiem zapytania
Dr Zaczyński: jeżeli będziemy mieli majówkę i epidemia się rozbuja, to wakacje staną pod znakiem zapytaniaTVN24
wideo 2/6
Dr Zaczyński: jeżeli będziemy mieli majówkę i epidemia się rozbuja, to wakacje staną pod znakiem zapytaniaTVN24

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Projekt przygotowany przez rząd zakłada, że w dokumentach wydawanych od 2 sierpnia w warstwie graficznej znajdą się podpis posiadacza oraz flaga Unii Europejskiej z oznaczeniem państwa.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, która dostosowuje przepisy krajowe do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia br. i do tego czasu państwa członkowskie muszą wprowadzić związane z nim zmiany. Rząd przyjął projekt w lutym.

Założenia projektu ustawy przedstawił posłom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. - Rozwiązania zawarte w tym projekcie mają przede wszystkim na celu ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów – zaznaczył.

Podczas rozpatrywania projektu przyjęto poprawki zgłoszone przez Biuro Legislacyjne o charakterze głównie redakcyjnym, a także poprawkę posłów PiS przedstawioną przez posła Pawła Hreniaka doprecyzowującą jeden z przepisów.

Projekt uzyskał poparcie 29 posłów, jedna osoba była przeciw. Posłem sprawozdawcą został Zdzisław Sipiera z PiS. Zgodnie z harmonogramem najbliższego posiedzenia Sejmu sprawozdanie komisji o rządowym projekcie ma się odbyć w środę o godz. 14.15.

Nowe wzory dowodów osobistych

Projekt przewiduje, że do warstwy elektronicznej dowodów osób po 12. roku życia zostanie dodana druga cecha biometryczna, czyli odciski palców. Będą one odwzorowywane w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów. Wyjątek stanowią dowody osób, od których pobranie odcisków palca jest niemożliwe.

- Odciski palców będą przechowywane w rejestrze w celu wydania dowodu osobistego do dnia odbioru dowodu osobistego, nie dłużej niż 90 dni od dnia wydania dowodu osobistego, a później zostaną usunięte. To będzie mechanizm taki, jaki jest w tej chwili przy wydawaniu paszportów – wskazał Szefernaker.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Termin ważności

Projekt ustawy przewiduje pięcioletni termin ważności dowodów osobistych wydanych dzieciom do 12. roku życia, a dziesięcioletni termin dla osób powyżej 12. roku życia. Z kolei dowody osobiste osób, od których pobranie odcisków palców jest chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności. Obecnie okres ważności to 10 lat dla osób w wieku od 5 lat, a 5 lat dla osób w wieku do 5 lat.

Podczas dyskusji wśród pytań posłów do założeń projektu powracała kwestia bezterminowej ważności dowodów wydanych osobom po 70. roku życia. Poprawkę w tym zakresie zgłosili posłowie Lewicy i przedstawił ją poseł Rafał Adamczyk. Nie uzyskała ona większości.

Szefernaker tłumaczył, że dziesięcioletni termin ważności powinien być utrzymany m.in. dlatego, że tyle wynosi maksymalny okres ważności certyfikatów bezpieczeństwa wymaganych w przypadku warstwy elektronicznej dowodu. Jak wskazał, wymagania Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, której wytyczne wdraża też unijne rozporządzenie, wiążą ważność warstwy elektronicznej z ważnością całego dokumentu.

Według projektu dowody wydane przed zmianami będą ważne na okres, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku. - Nie będzie zatem konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów – podkreślił Szefernaker.

Podpis posiadacza

Po zmianach warstwa graficzna dowodu osoby po 12. roku życia zostanie uzupełniona o podpis posiadacza. W tym przypadku również wyjątkiem będą osoby, które takiego podpisu złożyć nie mogą.

Zmieni się wzór dowodu. Założenia projektu rozporządzenia w tej sprawie na komisji zaprezentował Mariusz Kujawski, przewodniczący zespołu roboczego MSWiA.

Zmiany na awersie to m.in. dodanie oznaczenia państwa na tle flagi UE w prawym górnym rogu, przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip, a także umieszczenie pola na podpis u dołu dokumentu.

Na rewersie natomiast zmieni się napis "Numer dowodu osobistego" na "Seria i numer dokumentu".

Wnioski o dowód w nowej formule nie będą mogły być składane przez internet. Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem mają znaleźć się w każdym powiecie.

Przygotowania do zmian

Poseł Koalicji Obywatelskiej Artur Łącki podczas dyskusji zwracał uwagę, że zadanie wydawania dowodów wypełniają samorządy, i dopytywał, jak będzie wyglądała refundacja związanych z tym kosztów. Dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA Beata Stępińska wyjaśniła, że w związku ze zmianami w ramach rozliczania zwiększona zostanie czasochłonność zadania z 30 do 37 minut. Ponadto wydzielone zostanie nowe zadanie związane z funkcjonowaniem stacji mobilnych.

Wpływ na sektor finansów publicznych przez 10 lat po zmianach wskazany w ocenach skutków regulacji (OSR) to 363 mln zł, a wpływ na budżet wojewodów – 160 mln zł.

Z kolei poseł KO Mateusz Bochenek pytał o kwestię zakupu sprzętu, a także czy producenci są w stanie dotrzymać terminów. Szefernaker wyjaśnił, że w ramach międzyresortowego zespołu podjęto decyzję, że zakupu sprzętu potrzebnego do pobrania linii papilarnych dokona minister do spraw cyfryzacji.

Zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Systemami KPRM Katarzyna Kopytowska poinformowała, że obecnie na ukończeniu są przetargi dotyczące skanerów odcisków palców w urzędach oraz sprzętu obsługi mobilnej. Pytana przez szefa komisji Wiesława Szczepańskiego z Lewicy, kiedy urządzenia będą dystrybuowane do gmin, odparła, że cały proces zakończy się pod koniec maja.

Kopytowska wyjaśniła ponadto, że szkolenia dla urzędników będą przeprowadzane w trybie online, a w planach są też testy w 21 wytypowanych urzędach.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W listopadzie 2024 roku odnotowano najmniejszą liczbę urodzeń od czasów drugiej wojny światowej - przekazał ekonomista Rafał Mundry. Jak podał GUS, w listopadzie odnotowano 18,5 tysiąca urodzeń oraz 32,5 tysiąca zgonów.

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

Źródło:
tvn24.pl

- Ataki hybrydowe przeprowadzane między innymi na Bałtyku nie powinny pozostawać bez odpowiedzi - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Podkreślił, że nie może być tak, że statki rosyjskiej floty cieni "niszczą prywatną własność europejskich krajów i że to pozostaje bez konsekwencji".

Sikorski: nie może być tak, że stare krypy niszczą prywatną własność

Sikorski: nie może być tak, że stare krypy niszczą prywatną własność

Źródło:
PAP

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Odwołanie Artura Olecha ze stanowiska prezesa PZU jest zgodne z punktem widzenia ministra aktywów państwowych - przekazał departament komunikacji MAP. Dodał, że minister oczekuje od pełniącego obowiązki prezesa Andrzeja Klesyka dokładnej analizy pracy członków zarządu PZU.

Ministerstwo komentuje roszady na szczycie PZU

Ministerstwo komentuje roszady na szczycie PZU

Źródło:
PAP

W poniedziałek szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i wiceminister finansów Marcin Łoboda powiedział, że została udostępniona aplikacja, która umożliwia korzystanie z e-Urzędu Skarbowego na telefonie. Aplikacja obecnie przeznaczona jest dla osób fizycznych, czyli dla zwykłego Kowalskiego, który w ten sposób będzie mógł złożyć PIT.

Nowość w rozliczeniach PIT

Nowość w rozliczeniach PIT

Źródło:
PAP

Byłem nietypowym dzieckiem. Dzisiaj prawdopodobnie zdiagnozowanoby u mnie spektrum autyzmu - wspomina w swojej najnowszej książce Bill Gates, założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarder stwierdził, że w czasach jego młodości nie rozumiano, że "umysły niektórych osób przetwarzają informacje w odmienny sposób". Przypisał także swój spektakularny sukces szczęściu i "wygraniu loterii urodzeniowej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Źródło:
tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Każdy sygnał w sprawie domniemanych nieprawidłowości dotyczących działania firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez powódź zostanie sprawdzony - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. "Zbadanie praktyk" ubezpieczycieli w tym zakresie zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

Źródło:
PAP

DeepSeek przekazał, że tymczasowo ograniczy rejestracje z powodu cyberataku na swoją aplikację - podała Agencja Reutera. Program chińskiej firmy oparty na sztucznej inteligencji (AI) w ostatnich dniach zyskał niezwykłą popularność i zaskoczył rynek.

Cyberatak na DeepSeek. Firma wprowadza ograniczenia

Cyberatak na DeepSeek. Firma wprowadza ograniczenia

Źródło:
Reuters

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek na giełdzie. Pojawienie się DeepSeek podało w wątpliwość dotychczasowy model rozwoju AI, który opierał się na gigantycznych inwestycjach - wskazał "Washington Post".

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

Źródło:
Reuters, PAP

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Sieci handlowe urządziły w 2024 roku o 12,5 procent więcej promocji niż w 2023 roku - wynika z raportu UCE Research. W ocenie autorów opracowania świadczy to zaostrzającej się konkurencji między sieciami. Najbardziej na promocje postawiły sieci convenience, a najmniej sklepy typu cash & carry.

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Źródło:
PAP

Średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane Narodowego Banku Polskiego) wyniosło 3,96 procent i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać, nawet do poziomu 3 procent - wskazuje Michał Ratajczak z serwisu Rankomat.

Oprocentowanie może zanurkować 

Oprocentowanie może zanurkować 

Źródło:
tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Stopa bezrobocia w grudniu 2024 roku wyniosła 5,1 procent, wobec 5 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Źródło:
tvn24.pl

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego można odliczyć od dochodu podlegającemu opodatkowaniu – przypomniała Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie E-pity. Podkreśliła jednak, że konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.

Tak można obniżyć podatek

Tak można obniżyć podatek

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP