Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym w przypadku zamknięcia żłobka?

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Maląg o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Maląg o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczegoTVN24
wideo 2/3
TVN24Maląg o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego

W przypadku zamknięcia żłobka będzie można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wypłacany będzie za okres od 1 do 20 września - poinformowała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.

Podczas piątkowej konferencji prasowej Socha podkreśliła, że najważniejszym jest, aby powrót do szkół i żłobków był bezpieczny dla dzieci.

Wyrazem troski o bezpieczeństwo, jak poinformowała, jest "powrót do możliwości uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców w związku z tym, że ze względu na zagrożenie epidemiczne mogą wystąpić przerwy w pracy instytucji opiekuńczych".

"Dla rodziców dzieci do 8 lat"

- Dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała rozporządzenie, na mocy którego dyrektorzy żłobków mogą dokonać zamknięcia placówki w całości lub częściowo, po zasięgnięciu opinii lokalnego sanepidu oraz za zgodą organów prowadzących - poinformowała wiceminister resortu rodziny. Wyjaśniła, że np. w przypadku żłobków samorządowych, zgodzić się na ich zamknięcie musi się samorząd.

- W takiej sytuacji, która może wystąpić, dajemy możliwość skorzystania z zasiłku. Może on być wypłacany za okres od 1 do 20 września dla rodziców dzieci do 8 lat, z przedłużonym wiekiem dzieci w innych przypadkach, na przykład dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością - powiedziała Socha.

Z kolei minister Maląg zwróciła uwagę, że jesteśmy w sytuacji epidemicznej, która wymaga tego, aby instytucje opieki dla dzieci były dobrze przygotowane. Dlatego - jak wskazała - razem z Państwową Inspekcją Sanitarną zostały opracowane nowe wytyczne dla tych instytucji.

W zaktualizowanych wytycznych GIS, m.in. dla przedszkoli i instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, usunięto zapis, że w grupie powinno przebywać maksymalnie 25 dzieci. Zalecono za to m.in., aby w sali przeznaczonej na zbiorowy pobyt dzieci powierzchnia przypadająca na jedno dziecko była nie mniejsza niż 1,5 mkw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości