Żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte od środy. Co w takiej sytuacji z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Co, jeśli mimo otwarcia placówki rodzic nie zdecyduje się wysłać do niej dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najczęściej pojawiające się pytania.
W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie w sprawie wydłużenia pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jak wskazano w przepisach, dodatkowy zasiłek przysługuje przez okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.
Jednocześnie rząd umożliwił od 6 maja br. otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi – to możliwość, nie obowiązek. Zadecydują o tym organy założycielskie we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych po przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej w regionie i po konsultacji z rodzicami. Poszczególne instytucje będą mogły świadczyć opiekę wyłącznie po spełnieniu określonych wytycznych.
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w sprawie wypłaty dodatkowego zasiłku, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Moje dziecko za miesiąc kończy 8 lat, szkoły pozostają zamknięte, czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Ministerstwo wskazało, że w takiej sytuacji przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. "Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem" - wyjaśnił resort.
Szkoły zostają zamknięte, ale żłobki mogą być otwarte od 6 maja. Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje?
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja.
Jeżeli żłobek, do którego uczęszcza moje dziecko, zostanie otwarty np. 11 maja, to do tego czasu mam prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Ministerstwo rodziny podało, że w takiej sytuacji będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Co w sytuacji, gdy żłobek się otworzy, ale ze względów bezpieczeństwa ograniczy liczbę dzieci, które mogą do niego uczęszczać?
Zgodnie z zapewnieniami resortu, w takim przypadku dodatkowy zasiłek opiekuńczy również będzie przysługiwał.
A jeżeli mimo otwarcia placówki opieki nie zdecyduję się posłać do niej mojego dziecka? Czy wtedy stracę prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
"Rodzice mogą być spokojni" - podkreśliło MRPiPS. Jak zaznaczył resort, "jeżeli żłobek czy przedszkole zostaną otwarte, a mimo to rodzic nie zdecyduje się na posłanie dziecka do placówki z powodu stanu epidemii, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał".
Czy w takim przypadku również wystarczy złożyć oświadczenie, w którym wskażę, w jakim okresie chcę pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Zasady dokumentowania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie zmieniły się w związku z wydłużeniem prawa do jego pobierania do 24 maja. "Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy." - wyjaśniło ministerstwo.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. "Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku" - zaznaczył resort.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock