TVN24 Biznes | Z kraju

Można dostać 3 tysiące złotych. "Zainteresowanie jest bardzo duże"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Łukasz Horbacz o problemach z dostępnością węgla w Polsce i embargu na węgiel z Rosji
Łukasz Horbacz o problemach z dostępnością węgla w Polsce i embargu na węgiel z RosjiTVN24
wideo 2/7
TVN24Łukasz Horbacz o problemach z dostępnością węgla w Polsce i embargu na węgiel z Rosji

Od dziś można składać wnioski o wynoszący trzy tysiące złotych dodatek węglowy. Na razie lepiej to zrobić internetowo, przez ePUAP, ponieważ część gmin deklaruje, że dokumenty w wersji tradycyjnej będzie przyjmować dopiero w kolejnych dniach. - Zainteresowanie jest duże - przyznają przedstawiciele samorządów.

We wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że podpisała rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy. Jeszcze tego samego dnia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, a w środę weszło w życie. To odblokowało możliwość składania wniosków o jednorazowe świadczenie wynoszące 3 tysiące złotych.

Wnioski o dodatek węglowy

Wnioski o dodatek węglowy przyjmuje już Częstochowskie Centrum Świadczeń. - Zainteresowanie jest bardzo duże, nie tylko od dzisiaj, ale już od początku sierpnia. Zasypują nas liczne zapytania, telefony, kiedy ten dodatek zostanie wypłacony - powiedziała w rozmowie z TVN24 dyrektor Lidia Czuma-Imiołczyk.

- Niemniej dopiero dzisiaj mogliśmy złożyć zamówienie na druki, które się ukazały w rozporządzeniu - dodała.

Jak mówiła Czuma-Imiołczyk, zainteresowanie jest ogromne i wszystkie instytucje, które wypłacają to świadczenie, składają na formularze zapotrzebowanie. - My we własnym zakresie próbujemy tutaj wydawać takie druki, w miarę możliwości (sami je - red.) drukujemy - wyjaśniała.

Tradycyjnych, papierowych wniosków o świadczenie nie przyjmuje natomiast jeszcze Rybnik. - Będziemy przyjmować je od poniedziałku - powiedziała w rozmowie z portalem TVN24 Biznes rzecznika prasowa urzędu miejskiego Agnieszka Skupień. Dodała, że wnioski będą przyjmowane w miejskim ośrodku pomocy społecznej. - Spodziewamy się dużej liczby zainteresowanych. Mieszkańcy przychodzą, pytają, próbowali dowiedzieć się więcej o tym świadczeniu już w piątek. Dzwonią do urzędu, nie nazwałabym tego szturmem, ale zainteresowanie jest - mówiła.

Wypełnionych formularzy nie zaczęto przyjmować jeszcze również w Lesznie. - Jutro będziemy przyjmować wnioski. Mamy już je udostępnione na stronie, można je pobrać. Można je też również już przez ePUAP przesłać - mówiła Kamila Nowaczyk z urzędu miasta. - Zainteresowanie jest bardzo duże. Dużo wcześniej, gdy ustawa już się ukazała, wiele ludzi dzwoniło z pytaniami - powiedziała.

Póki co możliwości składania wniosków w formie drukowanej nie ma także w Wołominie, ma ona pojawić się dopiero za kilka dni. - Ludzie zaczynają już gromadzić zapasy węgla, widzą te ceny na składach, zainteresowanie jest więc duże - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes pracownica urzędu.

WNIOSEK O DODATEK WĘGLOWY >>>

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tysięcy złotych, które przysługuje gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym.

Termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku węglowego upływa 30 listopada. Można go wypełniać w urzędach gmin lub przez internet. Dodatek jest zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jak poinformowała na początku miesiąca minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wsparciem zostaną objęte kolejne gospodarstwa domowe, w związku z podwyżkami cen energii

Jak wskazała, w ramach tego pakietu odbiorcom indywidualnym ma przysługiwać dodatek, którego kwota będzie zależała od źródła ciepła. Używający pelletu albo innego rodzaju biomasy, jak brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż mają otrzymać 3000 zł. Dodatek w wysokości 1000 zł ma przysługiwać gospodarstwom, w których główne źródło ciepła jest opalane drewnem kawałkowym. Jeżeli głównym źródłem jest LPG, dodatek ma wynieść 500 zł. Z kolei gospodarstwa, w których głównym źródłem jest kocioł na olej opałowy, mają otrzymać 2000 zł dodatku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości