Zgłosiłeś się do dobrowolnych ubezpieczeń ZUS? Sprawdź zadłużenie

[object Object]
Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz o zmianach w przelewach do ZUSTVN24 BiS
wideo 2/4

Od 1 stycznia 2018 r. każda wpłata z tytułu należnych składek jest rozliczana na najstarszą zaległość. Jeżeli na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest zadłużenie, wpłaty będą rozliczane na najstarsze zaległości - informuje ZUS w piątkowym komunikacie.

"Jeżeli zgłosiłeś się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a masz zaległości na koncie z tytułu składek obowiązkowych, twoja wpłata najpierw rozliczy zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki" - informuje ZUS.

To oznacza, że nie będzie można opłacić bieżących składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zanim nie ureguluje się zaległości.

Dobrowolne ubezpieczenie

Jeśli dobrowolnie opłaca się ubezpieczenia emerytalne i rentowe to ubezpieczenia ustaną od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który należna składka nie zostanie opłacona w terminie.

"Jeśli masz zadłużenie, które przekracza 6,60 zł za wcześniejszy okres, to Twoje dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustaną, jeżeli wpłata (nawet wpłacona w terminie) nie uwzględni bieżących składek oraz zaległej kwoty z odsetkami" - wyjaśnia ZUS w komunikacie.

Jak dodaje zakład, jeśli dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustały, to można wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki na te ubezpieczenia po terminie. Taką zgodę ZUS wyraża "w uzasadnionych przypadkach".

"Jeśli nie wystąpisz z takim wnioskiem albo nie wyrazimy zgody na opłacenie składek po terminie, powinieneś wyrejestrować się z tych ubezpieczeń od dnia, w którym one ustały oraz skorygować dokumenty rozliczeniowe. Dla ponownego objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, wymaganym będzie ponowny wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami" - prezyzuje zakład w komunikacie.

Jednocześnie ZUS przypomina, że zaległości można rozłożyć na raty. "Dzięki układowi ratalnemu możesz spłacić dług i jednocześnie na bieżąco podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym" - podano w komunikacie.

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości