TVN24 Biznes | Z kraju

Dni wolne od pracy, długie weekendy. Kiedy wziąć urlop w 2021 roku?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak Nowy Rok witały Zielona Góra i Zakopane?
Jak Nowy Rok witały Zielona Góra i Zakopane?TVN24
wideo 2/4
TVN24Jak Nowy Rok witały Zielona Góra i Zakopane?

Tak jak co roku w 2021 roku czeka nas trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Kalendarz nie jest jednak zbyt sprzyjający, bo niektóre święta wypadają w soboty lub niedziele. Sprawdziliśmy, kiedy najlepiej wziąć wolne.

Święta w 2021 roku

Po Nowym Roku (piątek 1 stycznia) kolejnym dniem ustawowo wolnym od pracy jest Święto Trzech Króli (środa 6 stycznia). W tym roku wypada ono w środę. Kolejne dni świąteczne to Wielkanoc (niedziela 4 kwietnia) i Poniedziałek Wielkanocny (5 kwietnia).

Następna okazja do odpoczynku oraz zaplanowania krótkiego urlopu będzie już w następnym miesiącu. Święto Pracy (1 maja) przypada w sobotę, a Święto Narodowe Trzeciego Maja - w poniedziałek. W niedzielę 23 maja wypada Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), a w czwartek 3 czerwca - Boże Ciało.

15 sierpnia jest Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w tym roku będzie to niedziela.

Zgodnie z przepisami za święto przypadające w niedzielę pracownikom dodatkowy dzień wolny nie przysługuje. Dodatkowy dzień wolny w innym terminie przysługuje nam natomiast za święto wypadające w sobotę.

Kolejne dni ustawowo wolne od pracy to 1 listopada (poniedziałek), kiedy wypada Wszystkich Świętych, oraz 11 listopada (czwartek) - Święto Niepodległości. Do pracy nie pójdziemy również 25 i 26 grudnia (sobota i niedziela), kiedy będziemy świętować Boże Narodzenie.

Weekendy i dłuższy odpoczynek

W 2021 roku mamy kilka okazji do zaplanowania tak zwanego długiego weekendu.

1 stycznia - 3 stycznia (trzy dni wolnego bez urlopu) lub 1 stycznia - 6 stycznia (6 dni wolnego) lub 1 stycznia - 10 stycznia (dziesięć dni wolnego)

1 stycznia to piątek. Jeśli weźmiemy dwa dni wolnego (poniedziałek i wtorek), to będziemy mogli odpoczywać przez sześć dni. Jeżeli nie - czeka nas trzy dni wolnego z rzędu (1-3 stycznia).

Możemy również zaplanować dłuższą przerwę w pracy. Jeżeli weźmiemy cztery dni wolnego (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek czyli 4 stycznia, 5 stycznia, 7 stycznia oraz 8 stycznia) to wówczas otrzymamy dziesięć dni wolnego. Stanie się tak ponieważ 1 i 6 stycznia od święta, a 2-3 stycznia oraz 9-10 stycznia to weekendy.

1 maja - 3 maja (3 dni wolnego) lub 1 maja - 9 maja (9 dni wolnego)

Majówka w przyszłym roku jest trzydniowa - 1 maja wypada w sobotę, a 3 maja to poniedziałek.

Osoby, które chcą przedłużyć sobie wypoczynek, mogą wziąć cztery dni wolnego (wtorek, środa, czwartek i piątek od 4 do 7 maja). Dzięki temu otrzymają łącznie dziewięć dni wolnego - od 1 maja do 9 maja.

3 czerwca - 6 czerwca (4 dni wolnego) lub 29 maja - 6 czerwca (9 dni wolnego)

Jeśli weźmiemy wolne w piątek 4 czerwca to będziemy mogli cieszyć się z czterech dni wolnego, bo 3 czerwca w czwartek wypada Boże Ciało.

Jeśli weźmiemy z kolei cztery dni wolnego (poniedziałek, wtorek, środę i piątek od 31 maja do 2 czerwca oraz 4 czerwca), to będziemy mogli cieszyć się z dziewięciu dni wolnego, bo 3 czerwca to święto, a 29 - 30 maja oraz 5-6 czerwca to weekendy.

30 października - 1 listopada (trzy dni wolnego)

Dzień Wszystkich Świętych wypada w przyszłym roku w poniedziałek, co oznacza trzy dni wolnego z rzędu.

11 listopada - 14 listopada (cztery dni wolnego) lub 7 listopada - 14 listopada (dziewięć dni wolnego)

Święto Niepodległości wypada w czwartek. Możemy wziąć jeden dzień wolnego (piątek 12 listopada) i przedłużyć sobie wypoczynek do czterech dni.

Możemy również wziąć cztery dni wolnego (poniedziałek, wtorek i środę od 8 listopada do 10 listopada oraz w piątek 12 listopada). Wówczas otrzymamy aż dziewięć dni wolnego.

Dłuższe urlopy w 2021 rokuPAP Infografika

Ferie zimowe 2021

W 2021 roku ferie zimowe odbędą się dla wszystkich uczniów w całym kraju w tym samym termie - od 4 do 17 stycznia, czyli zaraz po przerwie świątecznej.

Od roku szkolnego 2003/2004 obowiązywała zasada, że ferie zimowe (dwutygodniowa przerwa w nauce) w zależności od województwa ma miejsce w jednym z czterech terminów między połową stycznia a końcem lutego.

Terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów. Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.

W roku szkolnym 2020/2021 zdecydowano o odstąpieniu od tej zasady ze względu na sytuację epidemiczną związaną z pandemią COVID-19.

Kalendarz roku szkolnego 2020/2021 przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową - na Boże Narodzenie - od 23 grudnia do 31 grudnia (de facto będzie ona o trzy dni dłuższa - 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym, 2 stycznia wypada w sobotę, a 3 stycznia w niedzielę) oraz wiosenną - na Wielkanoc - od 1 do 6 kwietnia.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości