Z kraju

Przegląd prasy. Mamy dużą nadwyżkę w budżecie. Dwie przyczyny

Z kraju

[object Object]
Rekordowe wpływy do budżetu. Skąd takie wyniki?TVN24 BiS
wideo 2/8

To efekt wypłaty ponad 8,7 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok i o kilkanaście procent wyższych niż przed rokiem wpływów z VAT - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje gazeta, od 1992 r., czyli od czasów, gdy Ministerstwo Finansów prowadzi porównywalne budżetowe statystyki, nigdy takiego wyniku nie udało się osiągnąć na tym etapie wykonania ustawy budżetowej.

Jedną z przyczyn takiego stanu jest wynik finansowy osiągnięty przez NBP w 2016 rok. Ze sprawozdania banku centralnego wynika, że w ubiegłym roku zarobił on niemal 9 mld 201 mln zł. Zgodnie z ustawą, zysk ten podlega podziałowi na odpis na fundusz rezerwowy NBP (5 proc. ) oraz wpłatę do budżetu państwa (95 proc.) - w tym roku 8 mld 741 mln zł.

Wpływy z VAT

Warto przypomnieć, że wpływy z VAT po pięciu miesiącach 2017 roku były o 1/3 większe niż w tym samym okresie rok wcześniej i wyniosły 68,5 mld zł. Tylko w maju wpływy z VAT wyniosły 11,65 miliardów złotych, o 13 procent więcej niż w maju 2016 roku. Dzięki temu resort finansów wykonał już prawie 48 procent tegorocznego planu, który zakłada, że do kasy państwa wpłynie 143,5 miliardów złotych z VAT. Uszczelnienie systemu podatkowego było jedną z głównych gospodarczych zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości. To właśnie z tego źródła mają pochodzić pieniądze na realizację innych kosztownych obietnic, takich jak program 500 plus czy obniżenie wieku emerytalnego. Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, dzięki uszczelnieniu systemu, do tegorocznego budżetu może wpłynąć od 15 do nawet 20 miliardów złotych

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości