W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć spółka Centralny Port Komunikacyjny kupiła około 555 hektarów od mieszkańców - poinformował rzecznik Konrad Majszyk. Na nabytych terenach ma powstać przyszłe lotnisko. Do projektu zgłosiło się ponad 1100 właścicieli.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny zakończyła w piątek etap przyjmowania zgłoszeń do Programu Dobrowolnych Nabyć od mieszkańców, którzy chcieli sprzedać nieruchomości położone na obszarze przyszłego lotniska.
- Z najnowszych dostępnych danych wynika, że spółka kupiła już ponad 555 hektarów. W sumie do projektu zgłosiło się ponad 1100 właścicieli posiadających ponad 3200 hektarów - przekazał PAP Majszyk. Zaznaczył, że dokładne dane spółka poda po Wielkanocy.
Spółka CPK kupuje ziemię pod lotnisko
Majszyk przekazał, że w dalszej kolejności uruchomiony zostanie, analogiczny do PDN, program dotyczący inwestycji kolejowych CPK. Dotyczy to np. terenów na trasie Warszawa - Łódź, która ma być uruchamiana jednocześnie z pierwszym etapem lotniska, czy na trasie Łódź - Wrocław. W dalszej kolejności np. Katowice - Ostrawa, gdzie już jest zainteresowanie mieszkańców tym rozwiązaniem.
Jak zapowiedział, o szczegółowych planach dotyczących dobrowolnego wykupu nieruchomości mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się w środę, 12 kwietnia, o godz. 16. Wówczas planowany jest kolejny webinar, czyli spotkanie z przedstawicielami CPK.
Rzecznik podkreślił, że celem spółki było pozyskanie przynajmniej 2/3 terenu przyszłego lotniska w formie transakcji dobrowolnych. - Dzięki szybkiemu tempu wykupów pułap ten zostanie osiągnięty znacząco przed czasem. To między innymi dlatego na terenie projektowanego lotniska ruszyły już rozbiórki. Prace zostały zakończone dotychczas na pięciu nieruchomościach, a wprowadziliśmy wykonawcę na 13 kolejnych (łącznie to około 50 budynków) - wskazał. Dodał, że w tym roku na terenie lotniska ruszą przygotowawcze prace budowlane, m.in. geologiczne i archeologiczne. O szczegółach spółka będzie informować.
Spółka tłumaczy, że właściciele nowszych zabudowań częściej decydują się na możliwość sprzedaży nieruchomości z bonusami finansowymi (+20 proc. wartości rynkowej do gruntów i +40 proc. do zabudowań, np. domów). Rolnikom chcącym dalej uprawiać ziemię spółka CPK proponuje zaś m.in. grunty zamienne. Dla kredytobiorców CPK oferuje tzw. rekompensaty kredytowe.
CPK - przyszłe lotnisko
Mieszkańcy obszaru przyszłego lotniska, a w dalszej kolejności terenów poza nim, mogą skorzystać np. ze zorganizowanej i sfinansowanej przez CPK przeprowadzki oraz z konsultacji z doradcą zawodowym i szkoleń. Z takich konsultacji skorzystało dotychczas 60 osób.
- Właściciele nieruchomości mogą decydować się na wybór nieruchomości zamiennych, których CPK ma do zaoferowania ponad 600 hektarów, a z których znaczna część zlokalizowana jest w promieniu 100 kilometrów od lotniska - powiedział. Dodał, że działki te znajdują się w zasobach Skarbu Państwa, w tym: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Lasów Państwowych, Agencji Mienia Wojskowego, Krajowego Zasobu Nieruchomości, starostów i prezydentów miast na prawach powiatu.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.
CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r.
Czytaj też: Mieszkańcy kontra kolej. "550 domów do wyburzenia. To tysiące ludzi, którzy nagle mają iść na bruk"
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock