400 zgłoszeń wpłynęło w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), jeśli chodzi o nieruchomości na terenie przyszłego lotniska "Solidarność" Centralnego Portu Komunikacyjnego - przekazał Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw CPK.
- Jeżeli chodzi o Program Dobrowolnych Nabyć na ten moment mamy 400 zgłoszeń do programu, on dotyczy terenu samego lotniska. Nie dotyczy, przynajmniej na razie, przyszłych linii kolejowych - powiedział Horała w Programie 1 Polskiego Radia.
Jak dodał, Program Dobrowolnych Nabyć spółki CPK jest formą zachęty mieszkańców terenu inwestycji, by uprzedzając etap wywłaszczeń, mogli do niego przystąpić. W ramach PDN można dobrowolnie sprzedać nieruchomość lub uzyskać działkę zamienną.
"120 procent dla nieruchomości niezabudowanych i 140 dla nieruchomości zabudowanych"
- My w miejscu tych 100 procent proponujemy 120 procent dla nieruchomości niezabudowanych i 140 dla nieruchomości zabudowanych. Rzeczoznawca majątkowy ma za zadanie wycenić na przykład dom - ile jest wart dom, który ma tyle i tyle metrów, w tym standardzie w Polsce czy na Mazowszu. Nie dom przeznaczony do wyburzenia za rok, więc mówienie o spadku wartości znaczy zakładanie, że rzeczoznawca majątkowy źle wykona swoją pracę. Z góry zakładanie, że rzeczoznawca źle wykona swoją pracę - w ten sposób można wszystko podważyć - stwierdził w czwartek programie "Jeden na jeden" w TVN24 Horała.
Dodał też, że "jeżeli zostanie przyjęta nowelizacja zasad wypłaty odszkodowań, którą my proponujemy, bo tam jest też prawo do dochodzenia szkody rzeczywistej, jest też pojęcie minimalnego odszkodowania za nieruchomość medialną, to nikt nie straci". - Chyba że będzie jakiś pojedynczy, superekstraprzypadek, którym będziemy się zajmować odrębnie, pojedynczo, na zasadzie decyzji handlowych w ramach społecznej odpowiedzialności spółki CPK - powiedział wiceminister.
Centralny Port Komunikacyjny
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma zostać wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie ma móc obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
W skład CPK mają też wejść inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24