TVN24 Biznes | Z kraju

Co z podwyżkami cen prądu? URE odpowiedział na wnioski państwowych gigantów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier o kryterium dochodowym rekompensat za podwyżki cen prądTVN24, Radio Plus
wideo 2/3
TVN24, Radio PlusWicepremier o kryterium dochodowym rekompensat za podwyżki cen prąd

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie. Decyzje dotyczą czterech przedsiębiorstw: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea oraz Energa Obrót.

Na początku roku kontrolowani przez państwo sprzedawcy: Enea, Energa, PGE Obrót oraz Tauron, wprowadzili wyższe taryfy na sprzedaż energii. Na przełomie roku wnioski w tej sprawie zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Wyższe stawki za energię elektryczną wprowadziła także między innymi spółka innogy, która sama kształtuje cennik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wnioski o podwyżki cen energii

Kontrolowane przez państwo spółki wnioskowały o kolejne podwyżki cen prądu. Urząd poinformował, że wnioski o zatwierdzenie taryf wpływały do URE do końca lutego 2020 roku.

PGE i Enea wystąpiły z wnioskami o zatwierdzenie nowych taryf. "Zatwierdzone przez regulatora w grudniu 2019 roku i w styczniu 2020 roku miały termin obowiązywania określony do końca marca br." - wyjaśniono. Natomiast Energa i Tauron zwróciły się z wnioskami o zmianę aktualnie obowiązujących taryf, które - zgodnie z decyzjami Prezesa URE z grudnia 2019 roku - obowiązują do końca 2020 roku.

URE przekazał, że "w toku postępowań przedsiębiorcy kilkukrotnie byli wzywani do uzupełnienia dokumentacji oraz przedstawienia informacji, których celem było ustalenie, czy wnioskowane przez sprzedawców zmiany są zasadne".

Ostatecznie Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf. "W ocenie Prezesa Urzędu obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen energii" - wskazano w komunikacie.

Decyzja prezesa URE oznacza, że czterej sprzedawcy będą stosować w rozliczeniach z klientami w gospodarstwach domowych korzystających z oferty taryfowej (grupy taryfowe G) dotychczasowe ceny energii elektrycznej.

Postępowania taryfowe

Urząd wyjaśnił w komunikacie, że "postępowania taryfowe prowadzone przez Prezesa URE mają na celu zapewnienie, że ceny energii elektrycznej proponowane odbiorcom końcowym będą racjonalne i uzasadnione". Spółki obrotu wnioskują o poziom taryfy na kolejny okres, przedstawiając kalkulacje i uzasadnienie Prezesowi URE, który następnie szczegółowo to analizuje.

"Tak długo, jak regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy odpowiada aktualnym warunkom rynkowym i odzwierciedla uzasadnione koszty działalności prowadzonej przez sprzedawców, trwa dialog z przedsiębiorcami" - wskazano w komunikacie.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości