"Wszyscy będziemy płacić więcej" i "Bruksela przesądziła". Politycy o cenach prądu

[object Object]
Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 rokuRMF FM
wideo 2/21

Jeżeli przedsiębiorcy zapłacą więcej, to także wszyscy, którzy korzystają z ich usług – ocenił w piątek w rozmowie z TVN24 rzecznik PSL Jakub Stefaniak, odnosząc się do wstępnych rządowych ustaleń z Komisją Europejską w sprawie cen prądu. - Można powiedzieć, że Bruksela w tej sprawie przesądziła – stwierdził Ryszard Czarnecki (PiS).

Jak informował w środę resort energii, "rozmowy z Komisją Europejską w sprawie ustawy chroniącej odbiorców energii elektrycznej przed wzrostami cen energii w 2019 roku wkroczyły w końcową fazę. Jak dotąd strony uzgodniły oparcie rozwiązania na koncepcji tzw. usługi powszechnej, realizowanej przez przedsiębiorstwa obrotu w zamian za odpowiednie wynagrodzenie".

W praktyce kluczowe negocjacje z KE dotyczyły możliwości zrekompensowania większym i średnim firmom wzrostu cen prądu. Według informacji płynących z resortu energii Komisja Europejska wstępnie zgodziła się bowiem na zamrożenie cen m.in. dla gospodarstw domowych, samorządów, szpitali i mikrofirm.

Według ministerstwa w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw możliwe będzie wsparcie w ramach pomocy publicznej. Takie firmy od 1 lipca będą więc płacić za energię po rynkowych stawkach, ale z możliwością uzyskania rekompensaty. Jednak po pierwsze limit takiej pomocy to 200 tysięcy euro w kolejnych trzech latach, a po drugie - jak niedawno zwracała uwagę dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan Daria Kulczycka - większość firm już korzystała z jakichś form pomocy publicznej, co oznacza, że "brakuje im przestrzeni w ramach limitu 200 tysięcy euro".

To oznacza, że część przedsiębiorstw zapłaci wyższe rachunki za prąd, a na rekompensaty nie będzie mogła liczyć. Zdaniem części ekonomistów ceny mogą wzrosnąć o 40 proc. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki zapewniał w grudniu ubiegłego roku w Sejmie, że rząd "nie doprowadzi do wzrostu cen energii". Minister energii Krzysztof Tchórzewski dodawał, że celem ustawy o cenach prądu jest "abyśmy, jako jedyni w Europie w tym momencie, zatrzymali wzrost cen energii elektrycznej".

"Będziemy płacić więcej"

- Miało być taniej, miały być rekompensaty. Mieliśmy nie odczuć skutków błędnej polityki PiS-u, jeżeli chodzi o ceny energii. Zakończyły się wybory, jest tydzień po wyborach i nagle okazuje się, że wszyscy będziemy płacić więcej – ocenił efekty rządowych rozmów z Komisją Europejską Marcin Kierwiński z PO.

- To jest system naczyń połączonych. Jeżeli przedsiębiorcy zapłacą więcej, to wszyscy, którzy korzystają z ich usług, też zapłacą siłą rzeczy więcej - dodał w rozmowie z TVN24 Jakub Stefaniak z PSL.

Dodał, że dziwi się, iż "ten temat dopiero teraz wypływa na taką skalę".

- My alarmowaliśmy opinię publiczną już w ubiegłym roku. Ja pamiętam, w kampanii samorządowej pokazywaliśmy dokumenty instytucji, która zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej dla kolei. Tam wyraźnie było powiedziane, że to będzie armagedon – mówił.

- Już wtedy było wiadomo, wtedy PiS panikował, robił konferencję i opowiadał bajki, że to nieprawda. Dzisiaj wychodzi szydło z worka – stwierdził Stefaniak.

"Przesądziła Bruksela"

Z kolei według europosła PiS Ryszarda Czarneckiego "pole manewru okazało się w zasadzie prawie żadne". - W zasadzie można powiedzieć, że Bruksela w tej sprawie przesądziła – stwierdził.

- Oczywiście będą cierpieć na tym nasze firmy. Na szczęście użytkownicy prywatni nie. Walczymy o to, aby także w roku przyszłym prywatni odbiorcy energii nie dostali po kieszeni – podkreślił.

Zadeklarował, że "w tej sprawie będziemy z Brukselą twardo rozmawiać". - Natomiast w sprawie firm rzeczywiście Bruksela pokazała trochę brzydszą twarz – dodał Czarnecki.

Zamrożenie cen

Ustawa z grudnia 2018 roku ustala na rok 2019 ceny dla odbiorców końcowych energii elektrycznej na poziomie z cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 roku. Różnica między ceną zakupu energii a ustaloną ustawą ceną sprzedaży miała być sprzedawcom rekompensowana ze specjalnego funduszu, zasilonego między innymi pieniędzmi ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji CO2.

Z punktu widzenia firm i samorządów rozwiązania w praktyce nie weszły w życie, ponieważ szczegóły rekompensat, ze względu na przepisy o pomocy publicznej, wymagały konsultacji z Brukselą.

W połowie maja na sejmowej komisji energii minister Krzysztof Tchórzewski poinformował, że ok. 90 proc. gospodarstw domowych uniknęło podwyżek cen energii elektrycznej (zgodnie z ustawą taryfy dla zwykłego Kowalskiego pozostały bez zmian). Szef ME zapewniał też wtedy, że i tym odbiorcom, którzy obecnie płacą za prąd więcej niż przed rokiem, po wejściu w życie stosownego rozporządzenia podwyżka zostanie zrekompensowana.

Autor: mp//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią w piątek rano nieprzejezdne pozostają dwa odcinki linii kolejowych. Zamknięte są w dalszym ciągu trzy przejścia graniczne z Czechami - przekazało w czwartek po południu PKP PLK SA na portalu X. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że nadal zablokowane są cztery drogi krajowe - trzy w województwie opolskim oraz jedna na terenie województwa lubuskiego.

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka o wartości dwóch milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 19 września 2024 roku.

Jest szóstka w Lotto. Oto zwycięskie numery

Jest szóstka w Lotto. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Najwyższy Brazylii nakazał platformie X, należącej do Elona Muska, by nie obchodziła wcześniejszego wyroku o zawieszeniu jej działania na terenie kraju. W przypadku gdy portal nie zastosuje się do wniosku, grozi mu kara w wysokości 920 tysięcy dolarów dziennie.

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Źródło:
Reuters

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do zwiększenia środków na pomoc dla powodzian, a także na lepsze przygotowanie UE na klęski żywiołowe. Europosłowie chcą, by Fundusz Solidarności był "współmierny do rosnącej liczby i dotkliwości klęsk żywiołowych w Europie".

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Źródło:
PAP

W sierpniu 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 17 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy" podkreślają, że już tylko w pięciu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów użytku codziennego trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Marcin Wojdat 17 września br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PWPW i ze składu Zarządu z dniem 11 października br. ze względów osobistych, które uniemożliwiłyby mu dalsze pełnienie obowiązków - przekazało w czwartek redakcji tvn24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojdat był szefem PWPW od 25 stycznia tego roku.

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Źródło:
MSWiA

Platforma rezerwacyjna Booking.com nie może stosować tzw. klauzul parytetowych, czyli zabraniać hotelom oferowania noclegów po niższych cenach na ich własnych stronach lub przez inne platformy - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Źródło:
PAP