Ceny od dawna nie były tak niskie. "Paliwa na stacjach znowu taniały"

Z kraju

Jak sprawdzić przebieg samochodu?tvn24
wideo 2/5

Wrzesień rozpoczął się od kontynuowania spadków cen paliw, które są teraz niższe niż przed rokiem. Przestrzeń do dalszych obniżek jest jednak ograniczona - uważają eksperci.

Tydzień temu pisaliśmy o tym, że paliwa są najtańsze od kilku miesięcy. Według BM Reflex, wrzesień zaczął się "od dalszych korekt cen benzyn i oleju napędowego w dół oraz wyhamowania obniżek cen autogazu, które spadały przez ostatnie 15 tygodni", a w ciągu tygodnia "średnie ceny paliw spadły od 3 do 5 groszy na litrze, poza LPG, którego cena nie zmieniła się".

Taniej niż rok temu

"Średnie ceny paliw na stacjach 5 września ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 – 5,01 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,34 zł/l, oleju napędowego – 4,96 zł/l i autogazu 1,97 zł/l" - czytamy w komentarzu.

Eksperci podkreślili, że "ceny wszystkich paliw na stacjach są niższe niż przed rokiem". "I tak za litr bezołowiowej 95 płacimy 10 gr mniej niż przed rokiem, bezołowiowej 98 – 6 gr, oleju napędowego – 8 gr, a za litr autogazu aż o 32 gr" - napisali.

Zdaniem BM Reflex, "w najbliższym czasie ceny detaliczne powinny się stabilizować", choć będzie można "na części stacji obserwować obniżki cen".

Niskie marże

Z kolei autorzy raportu e-petrol uważają, że "marże operatorów rynku detalicznego znowu są na bardzo niskim poziomie" i w związku z tym nie należy spodziewać się zbyt dużych i gwałtownych spadków.

Eksperci przewidują, że w nadchodzącym tygodniu tak będą wyglądały "przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,96-5,07 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,97-5,09 PLN/l i 1,94-2,02 PLN/l dla autogazu".

W raporcie wyjaśniono również, że "w mijającym tygodniu paliwa na stacjach znowu taniały, a w przypadku benzyny zanotowaliśmy nawet wyraźne przyspieszenie obniżek".

"Cena 95-oktanowej odmiany benzyny spadła aż o 8 groszy, do poziomu 4,99 PLN/l. Tankując diesla płacimy średnio w Polsce 4,97 PLN/l, czyli o grosz mniej niż przed tygodniem. O tyle samo potaniał autogaz, który kosztuje aktualnie 1,96 PLN/l i jest to najniższa cena tego paliwa od dwóch lat" - napisano w komentarzu.

Autor: kris / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock