"Czas wreszcie skończyć z łupieniem Polaków". Opozycja o drożyźnie na stacjach

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Tomczyk (KO) o cenach paliw
Tomczyk (KO) o cenach paliwTVN24
wideo 2/9
TVN24Tomczyk (KO) o cenach paliw

Obecnie 60 procent cen paliw stanowią marża i podatki - przekonywali posłowie Koalicji Obywatelskiej. Zaapelowali do rządu o podjęcie działań na rzecz obniżki cen. - Czas wreszcie skończyć z tą drożyzną, czas wreszcie skończyć z łupieniem Polaków- powiedział poseł Krzysztof Truskolaski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Posłowie KO: szef klubu Cezary Tomczyk oraz Krzysztof Truskolaski zorganizowali w czwartek konferencję prasową na jednej z warszawskich stacji Orlenu.

"Zbójecka polityka rządu"

Tomczyk powiedział, że litr paliwa na stacjach tego koncernu kosztuje około 5 zł. - Pan prezes (PKN Orlen Daniel) Obajtek często chwali się zyskami dla Orlenu. Prawda jest taka, że te zyski to nie są zyski pana prezesa Obajtka. To są zyski, które pochodzą prosto z kieszeni polskich obywateli - stwierdził szef klubu KO.

Według niego 60 proc. obecnej ceny paliw stanowią marża i podatki. - W 2009 roku baryłka ropy kosztowała średnio 62 dolary. W 2021 r. średnia cena to 55 dolarów. Średnia cena benzyny w roku 2009 to 4 zł 10 gr., a cena diesla - 3 zł 69 gr. - wskazał Tomczyk. Przekonywał, że litr benzyny mógłby być obecnie tańszy o złotówkę, gdyby "nie zbójecka polityka rządu".

Krzysztof Truskolaski powiedział z kolei, że ceny paliw na stacjach ulokowanych przy autostradach są jeszcze wyższe i wynoszą około 6 zł. - Apelujemy do rządu PiS, aby wreszcie coś z tymi cenami benzyny zrobił - zaznaczył poseł KO.

Przypomniał też, że w 2011 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński krytykował ówczesny rząd Donalda Tuska za wysokie ceny paliw. Wówczas jednak - jak dodał - za baryłkę ropy trzeba było płacić ok. 95 dolarów. - A więc szanowny panie prezesie Kaczyński czas zmniejszyć te ceny. Czas zrobić coś z akcyzą, z opłatą paliwową - apelował Truskolaski. - Czas wreszcie skończyć z tą drożyzną, czas wreszcie skończyć z łupieniem Polaków" - dodał poseł.

Szef sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk, komentując apel polityków KO, podkreślił w rozmowie z PAP, że akcyza na paliwo w Polsce jest jedną z najniższych w UE. - Polityka akcyzowa, która się ukształtowała przez ostanie lata, musi zachować konkurencyjność na rynku - dodał poseł PiS.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekonywał we wtorek, że koncern w ciągu pięciu ostatnich lat wypracował 26,2 mld zł zysku. Zareagował w ten sposób na krytykę ze strony byłego premiera Donalda Tuska, który stwierdził w TVN24, że zastanawiałby się, "czy zlecić panu Obajtkowi prowadzenie stacji benzynowej, a nie Orlenu".

Za rządów PO-PSL ceny paliw na stacjach były wielokrotnie obiektem krytyki polityków PiS, w tym samego Jarosława Kaczyńskeigo. - Akcyzę można po prostu obniżyć. Jeżeli się obniży, to spadnie także cena benzyny. Obniżenie ceny paliw z całą pewnością nastąpi. To jest w ogóle jakaś dziwna teoria, że obniżenie podatków nie wpływa na obniżenie cen - mówił w 2011 roku.

Archiwalna wypowiedź prezesa PiS nt. cen paliw
Archiwalna wypowiedź prezesa PiS nt. cen paliwTVN24

Jakie ceny w najbliższych dniach?

- W najbliższych dniach ceny na stacjach paliw powinny być w miarę stabilne, czyli nie powinniśmy notować większych ruchów w górę przede wszystkim - prognozowała Dorota Gudaś z BM Reflex.

Dodała jednak, że zła informacja jest taka, że "na pewno są to poziomy znacznie wyższe niż na początku pandemii".

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości