Z kraju

Koronawirus bije w transport. 40 procent mniej kursów

Z kraju

[object Object]
Emilewicz: epidemia koronawirusa może obniżyć wzrost PKBtvn24
wideo 2/2

Firmy transportowe wskazują, że o 40 procent spadła liczba realizowanych kursów - powiedział szef Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Andrzej Bogdanowicz.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

- Dziś jeszcze trudno jednoznacznie oszacować kwotę strat, jakie z powodu epidemii koronawirusa już poniosła branża transportowa. Mamy informacje od przedsiębiorców, że z powodu epidemii, już o około 40 procent spadła im liczba realizowanych kursów - powiedział Bogdanowicz.

Pakiet pomocowy

Jak zaznaczył, 25 proc. transportu towarów w UE jest realizowane przez polskie firmy. - To pokazuje skalę potencjalnych strat - dodał.

Według Bogdanowicza pakiet pomocowy dla przedsiębiorstw najbardziej poszkodowanych przez koronawirusa może nie być wystarczający.

- Dotyczy on naszego krajowego podwórka, a przecież wiele firm działa w obrocie unijnym. Pytanie, czy rząd wesprze też firmy działające w innych krajach, no i co z samozatrudnionymi - dodał szef Związku.

Pakiet osłonowy

We wtorek, w siedzibie kancelarii premiera szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała pakiet osłonowy dla firm w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przewiduje on m.in. ulgi w należnościach, w tym płatnościach podatków i składek ZUS, instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm a także dopłaty do kredytów.

Resort rozwoju dodał, że zaproponowana będzie nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Z sześciu do trzech miesięcy ma zostać skrócony okres kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Kryzys oznaczać ma spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15 proc.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości