TVN24 Biznes | Z kraju

Mniej, ale dla wszystkich. Apel w sprawie bonu turystycznego

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Bony turystyczne. Na jakich zasadach będą działać?
Bony turystyczne. Na jakich zasadach będą działać?TVN24
wideo 2/6
TVN24Bony turystyczne. Na jakich zasadach będą działać?

Bony turystyczne powinni dostać wszyscy Polacy, niezależenie od dochodu - postuluje rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz w piśmie skierowanym do wicepremier Jadwigi Emilewicz. Zaproponował też proporcjonalne zmniejszenie wartości pojedynczego bonu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców negatywnie ocenił pomysł, aby ze wsparcia wykluczeni byli przedsiębiorcy.

Nie tylko dla osób na etacie

Zdaniem Rzecznika bon ten powinien przysługiwać każdemu obywatelowi, który płaci w Polsce podatki, niezależnie od tego, czy odprowadzane są one od umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, emerytury czy też przedsiębiorca opłaca je samodzielnie z tytułu swojej działalności.

Według Rzecznika, świadczenie nie powinno być także uzależnione od wysokości dochodu.

Abramowicz w piśmie do wicepremier podkreślił, że nie postuluje zwiększenia nakładów na program, zdaje sobie bowiem sprawę, z trudnej sytuacji budżetowej spowodowanej kryzysem epidemicznym.

Rzecznik MŚP zaproponował proporcjonalne zmniejszenie wartości pojedynczego bonu, uzasadniając, iż zwiększenie grupy beneficjentów spowoduje większe zainteresowanie ofertą turystyczną, za którą turyści zapłacą częściowo bonem a częściowo z własnej kieszeni.

Mniejsza kwota

Jak uzasadniał Rzecznik, bon turystyczny ma w założeniu pomóc branży wyjść głębokiego dołka, w który wpadła w obliczu pandemii. Jednak powinno to być tak zorganizowane, że bon powinien otrzymać każdy, kto płaci podatki, a nie tylko ograniczona grupa osób.

"Będzie to lepsze rozwiązanie, nawet jeśli ta kwota zostanie zmniejszona. W interesie firm turystycznych jest, aby jak najwięcej osób skorzystało z bonu, ponieważ każdy z korzystających dodatkowo zostawi w branży własne środki" - ocenił Adam Abramowicz.

Według zapowiedzi wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, celem bonów o wartości 1 tys. zł jest wsparcie polskiej branży turystycznej. Otrzymać je mieliby ci pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie. Koszt bonu turystycznego dla budżetu państwa w 2020 to ok. 7 mld zł.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości