Biedronka i Lidl wycofują produkty ze sprzedaży. Ostrzeżenie

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Biedronka i Lidl wycofują partie mięsa ze sprzedaży
Biedronka i Lidl wycofują partie mięsa ze sprzedaży
GIS
GISBiedronka i Lidl wycofują partie mięsa ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenia publiczne dotyczące dwóch partii mięsa wyprodukowanego dla sieci Biedronka i Lidl. Są one wycofywane ze sklepów.

Biedronka zamieściła na swojej stronie komunikat firmy Animex dotyczący wycofania partii produktu: Sznycel z fileta z piersi kurczaka 300 g z terminem trwałości 07.03.2021 r. i o numerze partii: 2272003053.

GIS

"Osoby, które kupiły produkt (...) proszone są o jego wyrzucenie lub zwrócenie do najbliższego sklepu, w którym produkt został został zakupiony. Produktu nie należy spożywać" – czytamy w komunikacie. Ostrzeżenie w tej sprawie pojawiło się także na stronie GIS.

"Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy" – poinformowano w komunikacie urzędu.

"W związku ze stwierdzoną niezgodnością mikrobiologiczną (obecność Salmonella) w partii produktu podjęliśmy decyzję o wycofaniu z obrotu w/w partii" – tłumaczą ponadto przedstawiciele firmy Animex w komunikacie na stronie Biedronki. Zapewniono również, że "wszystkim konsumentom, którzy zwrócą produkt wraz z opakowaniem (konieczne do identyfikacji daty przydatności produktu) zostanie zwrócony koszt nabycia produktu".

ZOBACZ KOMUNIKAT

Partia mięsa wycofana z Lidla

Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił w czwartek także ostrzeżenie dotyczące partii mięsa mielonego z fileta kurczaka 400 g wyprodukowanego przez Animex dla Lidla. Chodzi o produkt z numerem partii: 2261003858 i terminem przydatności do spożycia: 04.03.2021.

GIS

"W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella z grupy O:9 w 4 z 5 próbek produktu mięso mielone z fileta kurczaka" – czytamy w komunikacie GIS. Jak dodano, "nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej". W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu należy skontaktować się z lekarzem.

Przedstawiciele GIS wskazali, że "zakład Animex Kutno sp. z o. o. Odział K2 w Kutnie, po otrzymaniu informacji o wykryciu obecności Salmonella w produkcie mięso mielone z fileta z kurczaka nr partii 2261003858 rozpoczął procedurę wycofania tego produktu z rynku i podjął natychmiast wszelkie działania mające na celu wyeliminowanie potencjalnego ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicznego".

Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania kwestionowanych partii z obrotu.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości