Popularna sieć sklepów nie będzie firmowała "trójek". Wycofa je z własnej oferty

Z kraju

ShutterstockSklep zobowiązał się do wycofania z marek własnych jaj pochodzących z chowu klatkowego

Sieć Biedronka zdecydowała się wycofać z oferty własnej marki jaja pochodzące z chowu klatkowego - informuje biuro prasowe Jeronimo Martins Polska. W odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl. tłumaczy, że proces zostanie rozciągnięty w czasie. Firma daje sobie czas do końca 2025 roku.

Wskazano, że "decyzja wynika ze strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Jeronimo Martins, która integruje aspekty społeczne, etyczne i środowiskowe w zarządzaniu łańcuchem dostaw i promuje zrównoważone praktyki produkcji".

Świeże jaja marki własnej z chowu klatkowego mają być wycofane ze sprzedaży do końca 2025 roku. Przedstawiciele sklepu tłumaczą, że "proces zostanie rozłożony w czasie tak, aby nasi dostawcy mieli możliwość przygotowania się do tej zmiany".

Kolejny sklep

Przypomnijmy, że to kolejna decyzja rynkowa dotycząca rezygnacji z najtańszych jaj, choć z informacji biedronki wynika, że chodzi tu o produkty sprzedawane jako marki własne.

Z kolei o całkowitej rezygnacji z wykorzystywania jajek "trójek" w ubiegłym roku poinformował Lidl. Firma zobowiązała się do 2025 roku całkowicie zrezygnować z pozyskiwania jaj z chowu klatkowego do sklepów na całym świecie (sieć działa w 30 krajach).

Wcześniej podobny krok zdecydowała się sieć sklepów ALDI oraz firmy cateringowe Sodexo i Compass Group.

Jaja, których numer seryjny rozpoczyna się od cyfry "3", należą do najpopularniejszych na rynku ponieważ są najtańsze. Cena jednego takiego jajka zaczyna się już od 30 groszy, a dla porównania jajko z cyfrą "0", czyli z chowu ekologicznego, kosztuje około 1 zł.

Symbole na skorupkach

Przy zakupie jaj, warto pamiętać, że na każdym z nich znajduje się kod. Przykładowa kolejność liter "X-YY-ZZZZZZZZ". Informacja "X" w postaci cyfry określa metodę chowu: 0 – ekologiczny, 1 – wolny wybieg, 2 – ściółkowy, 3 - klatkowy. Następnie kod "YY" symbolizuje kraj pochodzenia jaja, w naszym kraju będzie to PL. "ZZZZZZZZ" – to weterynaryjny numer, pozwalający zidentyfikować producenta. Na ten numer składają się po dwie cyfry: kod województwa, kod powiatu, kod zakresu działalności, kod firmy w powiecie.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock