PiS "zdeterminowane" w sprawie handlu w niedzielę. Ograniczenia już od stycznia

Z kraju

Minister Rafalska o zakazie handlu w niedzieletvn24
wideo 2/4

Jesteśmy zdeterminowani, aby ograniczenie handlu w niedzielę weszło w życie od 1 stycznia 2018 roku - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Dodała jednocześnie, że nie wyklucza, aby do projektu zostały wprowadzone poprawki.

Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami.

Żadnych zmian?

Projektem ustawy zajmie się w czwartek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Mazurek była pytana w piątek w Sejmie, czy przewidywane są zmiany w projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. - Na dzień dzisiejszy żadnych zmian nie przewiduję, natomiast spływają do mnie różnego rodzaju opinie na temat wypracowanych przez podkomisję (ds. rynku pracy) propozycji, więc ja nie umiem powiedzieć w tym momencie z całą pewnością, czy nie będziemy jakichś poprawek wprowadzać - stwierdziła rzeczniczka PiS Podkreśliła, że środowisko PiS jest zdeterminowane, aby ograniczenie handlu w niedzielę weszło w życie od 1 stycznia 2018 roku.

Jak jest w UE?

W większości państw Unii Europejskiej przez cały tydzień zakupy można robić w zasadzie bez ograniczeń. Restrykcje obowiązują tylko w kilku - niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta jest w Niemczech i Austrii. Częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg. Z zakazu pracy w te dni wycofały się w kwietniu Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP