Artykuł sponsorowany: Tu nauka spotyka się z biznesem. "Trzeba się spieszyć i nie kopiować całego świata"

Wrocławskie Centrum Badań EIT+
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
x-news
Wrocławskie Centrum Badań EIT+x-news

Polski Oxford lub polski MIT. Tak eksperci nazywają Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które staje się kluczowym ośrodkiem na innowacyjnej mapie Polski. Skuteczne połączenie nauki z biznesem to nie lada wyzwanie dla młodych naukowców. Ci jednak, mając dostęp do nowoczesnych laboratoriów, krok po kroku budują renomę wrocławskiego ośrodka.

- To jest światowy poziom, jeżeli chodzi o jakość i wyposażenie laboratoriów - przyznaje prof. Jerzy Langer, prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, które zakończyło właśnie etap inwestycji i rozpoczyna w pełni samodzielną działalność.

Eksperci z doświadczeniem

W ciągu pięciu lat na terenie Kampusu Pracze we Wrocławiu powstała sieć prawie 40 laboratoriów bio- i nanotechnologicznych. Wszystkie zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową i badawczą, która w połączeniu z kreatywnością naukowców pozwolił na rozwój Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. To tutaj zlokalizowane są laboratoria z obszaru mikroskopii elektronowej, jądrowego rezonansu magnetycznego, czy chromatografii gazowej. Tu też prowadzone są badania struktury ciała stałego i laserowej detekcji gazów. We wrześniu tego roku Kampus powiększył się również o jeden z najnowocześniejszych w Polsce obszarów typu clean-room dedykowanych do mikro i optoelektroniki. Wcześniej, o dostępie do takich urządzeń, naukowcy mogli tylko pomarzyć.

Polski Oxford lub polski MIT. Tak eksperci nazywają Wrocławskie Centrum Badań EIT+

Sukces Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ to efekt wspólnego działania miasta i pięciu wrocławskich uczelni wyższych. Podczas spotkania z okazji rozpoczęcia nowego etapu w historii EIT+ podpisana została umowa o współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu. Od tej pory Centrum będzie świadczyło ARP usługi eksperckie przy ocenie innowacyjnych projektów. Co więcej, oferta wrocławskiego ośrodka zostanie włączona w portfel usług Ekosystemu ARP.

- To porozumienie tak naprawdę sankcjonuje naszą współpracę, która trwa już od wielu miesięcy. Przede wszystkim widzimy bardzo duży potencjał w EIT+. Zarówno w infrastrukturze, którą EIT+ stworzyło tutaj na terenie Wrocławia jak i ekspertów, doświadczeń, które ma oraz technologii, które tworzy – mówi Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Błysk w oku na wagę złota

To, co interesuje wrocławskich naukowców to m.in. stworzenie diod świecących w ultrafiolecie, ultranowoczesne pamięci magnetyczne i badania nad lekami na nowotwory. Młode umysły chcą być też bliżej codziennych problemów. W związku z tym nowoczesny sprzęt wykorzystują także do prac nad sposobami usuwania graffiti. - Jest naprawdę bardzo dużo młodych ludzi, jest naprawdę dużo talentów. Dzięki funduszom europejskim mamy warunki, których moje pokolenie po prostu nie miało – ocenia prof. Jerzy Langer. Według niego kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich ludzi, pracujących z pasją i błyskiem w oku. Sam talent to jednak za mało. Do pomocy nauce, która jest bardzo droga, potrzebna jest też druga strona. - To kontakty z tymi, którzy mają pieniądze i są gotowi zaryzykować. W biznesie trzeba zaryzykować duże pieniądze, żeby zagrać o najwyższą stawkę – dodaje prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Nad innowacyjnymi rozwiązaniami problemów pracuje obecnie setka naukowców. Choć w niedalekiej przyszłości ma być ich trzykrotnie więcej, Dotychczasowe efekty badań Centrum robią już jednak wrażenie . W ciągu kilku lat zrealizowano 59 projektów badawczych. Opracowano też 48 zgłoszeń patentowych, a 8 patentów zostało przyznanych.

Polski Oxford lub polski MIT. Tak eksperci nazywają Wrocławskie Centrum Badań EIT+

- To, co jest szalenie ważne to koncentracja na celach. To nie jest zajmowanie się wszystkim. Ważny jest też czas. Trzeba się dziś spieszyć, ale również dać sobie szansę na pomyślenie. I nie kopiować całego świata – mówi prof. Langer.

Najlepsi na drodze innowacji

Taki cel przyświeca najlepszym organizacjom badawczo-rozwojowym typu RTO (Research and Technology Organization), które gromadzą talenty i wykorzystują ich potencjał. Istotne jest prowadzenie badań naukowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle i w życiu codziennym, a dzięki temu służą dobru społeczeństwa. Przedsiębiorcy czerpiący ze świata nauki to bowiem warunek konkurencyjnej gospodarki. - To jest warunek do tego, żebyśmy się dalej rozwijali, żebyśmy wytrzymali w konkurencji międzynarodowej. Wtedy, kiedy jest szansa, żeby dużo na tym zarobić: na nowym pomyśle, na nowej koncepcji, zaawansowanej technologicznie, wtedy mamy postęp – ocenia Marcin Łata, Dyrektor Departamentu Konkurencyjności i Innowacyjności w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Dodaje również, że właśnie takie ośrodki jak Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które kojarzą przedsiębiorców i naukowców, sprzyjają temu rozwojowi. - Wrocław jest mocnym ośrodkiem na mapie innowacyjnej Polski, bo tu mamy naprawdę duży potencjał naukowy. Co ważniejsze, mamy też firmy, które z tego potencjału mogą korzystać – dodaje Łata. - Mam nadzieję, że Polska przestanie być tylko krajem, o którym mówi się, że jest innowacyjna i państwo polskie przejmie za to odpowiedzialność – kończy prof. Jerzy Langer.

Polski Oxford lub polski MIT. Tak eksperci nazywają Wrocławskie Centrum Badań EIT+

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Autor: red / Źródło: Artykuł sponsorowany

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP