Niszczenie rzek czy ochrona przed powodzią? Rusza ogromny projekt na Wiśle


Zamiast betonować rzeki, należy dać im przestrzeń – podkreślają ekolodzy i apelują, by wstrzymać wydatek 5 mld zł na projekt przeciwpowodziowy. Postanowili interweniować w Banku Światowym, by ten cofnął przyznane fundusze. Zrobili to w momencie, gdy ruszają prace dotyczące Wisły.

Chodzi o projekt Ochrona Przeciwpowodziowa Dorzecza Odry i Wisły, który obejmuje cztery etapy i dotyczy 2 mln mieszkańców. To tereny dolnej Odry - od Szczecina przez Słubice po Gryfino, Nysy i Kotliny Kłodzkiej oraz Wrocławia. Na tych obszarach prace trwają od kilku lat. Teraz zaś ruszają przetargi i prace dotyczące kolejnego komponentu - górnej Wisły, w tym Sandomierza, Tarnobrzegu, Nowej Huty i Krakowa.

Zagrożenie powodzią

W ogniu krytyki ekologów znalazła się inwestycja o gigantycznej wartości, która ma radykalnie zmienić stan polskich rzek. Polski rząd uruchomił w ubiegłym roku projekt Odra-Wisła, którego całkowita wartość wyniesie około 1,3 miliarda dolarów.

- Celem tego projektu jest tylko i wyłącznie ochrona ludności i infrastruktury przed powodzią, zaś jednym z jego kluczowych elementów jest zminimalizowanie wpływu na środowisko oraz ochrona cennych przyrodniczo obszarów – tłumaczy Filip Kochan, rzecznik BŚ.

Bank Światowy pożycza polskiemu rządowi na ten cel 0,5 mld dolarów – czyli ok. 2 mld zł. Eko-Unia i Zielony Instytut w imieniu ponad 60 sygnatariuszy złożyli w tym miesiącu w warszawskiej siedzibie BŚ apel i list do prezesa Jim Yong Kima, prosząc o ponowne przeanalizowanie i wycofanie się z finansowania polskiej inwestycji.

- Od wielu lat Bank Światowy jest partnerem Polski w jej staraniach na rzecz zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej kraju i zabezpieczenia ponad dwóch milionów ludzi mieszkających na terenach zagrożonych ewentualną powodzią – dodaje rzecznik Banku.

Ale prawdopodobnie konieczne będzie pogłębienie czy też poszerzenie Wisły. I w tym momencie zaprotestowali ekolodzy.

Wydatki z budżetu

Sygnatariusze apelu kwestionują sens wartego miliardy projektu, który mieliby sfinansować głównie polscy podatnicy. Ich zdaniem, projekt "wpisuje się w nierealistyczne, forsowane przez rząd plany zamiany polskich rzek w żeglowne kanały".

- Projekt Banku jest bałamutny, pod hasłem ochrony przeciwpowodziowej kanalizuje Odrę dla żeglugi śródlądowej, niszczy przyrodę i pogarsza bezpieczeństwo powodziowe – podsumowuje Radosław Gawlik z Eko – Unii.

Pod apelem do Banku Światowego podpisało się także kilu samorządowców, wśród nich burmistrz miasta i gminy Mogielnica z województwa mazowieckiego.

- To będą ogromne, niepotrzebne koszty dla budżetu, które zostaną przerzucone na samorządy i podatnika – mówi w rozmowie z tvn24bis.pl dr Sławomir Chmielewski, burmistrz miasta i gminy Mogielnica.

Powódź tysiąclecia

Filip Kochan przypomina, że w ciągu niespełna 20 lat, licząc od tragicznej powodzi tysiąclecia z 1997 r., udało się już zabezpieczyć znaczną część Odry. - Możemy być dumni, że Wrocław, który w jednej trzeciej znalazł się podczas tej tragicznej w skutkach katastrofy pod wodą, dziś jest Europejską Stolicą Kultury, do której przyjeżdżają tysiące turystów z całego świata – dodaje.

Jednak ogromne inwestycje poczynione w ostatnich latach wzdłuż Odry to tylko połowa sukcesu. Uwaga przesuwa się teraz w kierunku Wisły, gdzie potrzeby inwestycyjne są także duże.

Ale ekolodzy, choć zgadzają się z ideą ochrony przeciwpowodziowej, to widzą dla niej zupełnie inne rozwiązania. Przypominają, że w 2010 roku Warszawę przed katastrofalną w skutkach powodzią uratowała także dzika i nieuregulowana Wisła dzięki temu, że fala powodziowa częściowo rozlała się w swoim środkowym biegu.

„Mądra ochrona przeciwpowodziowa dla ludzi i środowiska to budowanie suchych polderów, ochrona terenów wilgotnych i lasów. Zamiast betonować rzeki, należy dać im przestrzeń” – czytamy w ich oświadczeniu.

Żegluga śródlądowa

Umowę z Bankiem Światowym podpisywał Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska a obecnie poseł PO. Nie kryje on zdziwienia postawą ekologów.

- Odra w górnym biegu jest już skanalizowana, nie ma tu mowy o naturalnym charakterze rzeki. Natomiast Wisła, niestety, potrzebuje ingerencji człowieka, o czym przekonaliśmy się podczas powodzi - wskazuje.

Przypomina, że Wisła była niegdyś rzeką regulowaną. Potem to zaniedbano, a za czasów PRL nikt już nie zwracał na to uwagi. W sztuczny sposób powstały łęgi, które obecnie są wpisane jako chroniony obszar Natura 2000.

- Tam, gdzie można, niech rzeka się rozlewa. Ale tam, gdzie nie jest to możliwe, trzeba zabezpieczyć tereny rzeczne przeciwpowodziowo - mówi Stanisław Gawłowski.

Jego zdaniem ekolodzy, pomylili oni dwie kwestie: projekt przeciwpowodziowy współfinansowany przez Bank Światowy i plan rozwoju żeglugi śródlądowej zapowiedziane przez niedawno powołane Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wskazuje, że zapowiedzi dotyczące żeglugi budzą niepokój.

Dodatkowe konsultacje

Jak przypomina Filip Kochan, Bank Światowy brał udział w licznych konsultacjach społecznych. - Na początku 2015 r. odbyły się debaty publiczne, kluczowe dokumenty zostały opublikowane na oficjalnych stronach internetowych instytucji powołanych do realizacji projektu, a odpowiednie ogłoszenia znalazły się też w lokalnej prasie - wylicza.

Dodaje, że poszczególne komponenty projektu będą jeszcze przedmiotem oceny środowiskowej.

- Dlatego też zachęcamy wszystkie organizacje do zapoznawania się z wszelkimi dokumentami środowiskowymi, jakie na bieżąco będą powstawały - zapewnia.

Zachęca do kontaktowania się z biurem koordynacji projektu we Wrocławiu, który może udzielić informacji o toczących się pracach projektowych.

Wał przeciwpowodziowy nie wytrzymał. Zalało pola i łąki:

Autor: Magdalena Skłodowska / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Chcemy żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Kraków i Warszawa zostały w poniedziałek połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała trasę S52, która ma usprawnić przejazd północną częścią miasta. Łączna długość obu udostępnionych dziś ekspresówek to 25 kilometrów.

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl