Spór o abonament rtv między likwidatorem TVP a Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Maciej Świrski, szef KRRiT, stwierdził, że Daniel Gorgosz nie jest uprawniony do występowania w imieniu Telewizji Polskiej. Wcześniej likwidator TVP wezwał przewodniczącego KRRiT "do natychmiastowego" przekazania spółce wpływów z opłat abonamentowych.
Szef KRRiT Maciej Świrski przekazał w środę, że przekazanie środków z opłat abonamentowych jest niemożliwe, ponieważ "nie istnieje spółka Telewizja Polska S.A. w likwidacji".
Tym samym KRRiT podtrzymał swoje stanowisko dotyczące postawienia TVP w stan likwidacji, który jest uznawany za niezgodny z obowiązującymi przepisami.
Likwidator TVP: szef KRRiT nie jest uprawniony do badania legalności działań ministra
Komunikat przewodniczącego KRRiT jest odpowiedzią na pismo nominowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Daniela Gorgosza, który wezwał KRRiT do natychmiastowego przekazania spółce prawie 39 mln zł z wpływów abonamentowych. W przesłanym KRRiT piśmie podkreślił, że środki z abonamentu "miały zostać zrealizowane w dniach 11 i 22 stycznia 2024 r.". Gorgosz argumentuje, że szef KRRiT nie jest uprawniony do badania legalności działań szefa resortu kultury.
"Spółka stoi na stanowisku, że arbitralne i niespodziewane wstrzymanie wypłaty środków finansowych, które są spółce należne i niezbędne do bieżącej realizacji misji publicznej narusza zasadę ochrony zaufania do organów państwa (art. 2 Konstytucji RP) oraz godzi w interes publiczny w radiofonii i telewizji, którego strażnikiem uczyniono właśnie Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (art. 213 ust. 1 Konstytucji RP)" - oświadczył Daniel Gorgosz. Zapowiedział także dalsze kroki prawne w celu wyegzekwowania zaległych środków abonamentowych.
Uchwała KRRiT
10 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji. Zapewniono również, że celem KRRiT jest wypłacenie środków z abonamentu po decyzji dotyczącej "likwidacji potwierdzonej prawomocnym orzeczeniem sądu rejestrowego".
Dodano, że wówczas przekazane środki muszą zostać spożytkowane wyłącznie "na realizację zadań misji publicznej wykonywanych w ramach procesu likwidacji".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24