Z kraju

500 plus dla niepełnosprawnych. "Ten projekt musi trafić w lipcu na posiedzenie Sejmu"

Z kraju

Wiceminister rodziny o 500 plus dla osób niepełnosprawnychRadiowa Jedynka
wideo 2/2

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończy prace nad projektem w sprawie 500 złotych dla osób niepełnosprawnych, w lipcu projekt trafi do Sejmu - zapowiedział w środę Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny. Dodał, że dodatek ma być realizowany od jesieni.

Wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i Fundusz Solidarnościowy.

500 plus dla niepełnosprawnych

Wiceminister Szwed w radiowej Jedynce zapowiedział, że gotowy projekt trafi do Sejmu w przyszłym miesiącu. - Ten projekt musi trafić w lipcu na posiedzenie Sejmu, żebyśmy mogli dotrzymać tych terminów, o których mówi pan premier, czyli żeby realizacja była na jesieni tego roku - powiedział. - Program jest potrzebny, bo on wesprze te osoby niepełnosprawne, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji i nie mają środków do życia - wskazał. Poinformował, że resort kończy już prace nad projektem. - Problem jest ważny, on jest też trudny do rozwiązania, bo chodzi też o określenie grupy, do której w pierwszej kolejności ta pomoc dotrze - powiedział.

Dodał, że "po wyborach" rząd zajmie się zmianami w systemie orzekania o niepełnosprawności.

Wypłaci ZUS

Wiceminister poinformował, że dodatek dla niepełnosprawnych prawdopodobnie będzie wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Jeszcze nie jest przesądzone, jakimi kanałami to będzie, ważne, żeby te osoby, które to wsparcie otrzymają, otrzymały je jak najszybciej - powiedział Szwed.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd chce, by projekt ustawy ws. 500 zł dla niepełnosprawnych był procedowany jak najszybciej.

Wskazał, że dodatek początkowo będzie przyznawany dwóm grupom "najbardziej pokrzywdzonych osób, które obejmą około 500 tysięcy osób".

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: