Program 500 plus dla osób niepełnosprawnych, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji, zostanie uruchomiony od jesieni - prawdopodobnie od października, może od września - zapowiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Po południu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dodatek początkowo będzie przyznawany dwóm grupom "najbardziej pokrzywdzonych" - w sumie około 500 tysiącom osób.
Wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i Fundusz Solidarnościowy.
"Program zadziała jesienią"
We wtorek w radiowej Jedynce wicepremier Jacek Sasin przypomniał, że program ten skierowany jest do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. - Ten program zadziała jesienią - prawdopodobnie od października, może od września. (...) Tutaj ten okres pomiędzy złożeniem wniosku a przyznaniem tego świadczenia będzie stosunkowo krótki, bo mówimy o osobach, które mają orzeczenie o braku możliwości samodzielnej egzystencji - w tym przypadku rzeczywiście pójdzie to automatycznie - mówił Sasin. Dodał, że "będzie pewna grupa osób, która ma różnego rodzaju inne orzeczenia, ale jest w tej samej sytuacji".
- Wtedy ten proces będzie nieco dłuższy - mówił.
"Dobre zabezpieczenie finansowe"
We wtorek ukazał się także wywiad z Jackiem Sasinem w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Sasin powiedział w nim, że jest już po rozmowach z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożeną Borys-Szopą i wiceszefem MRPiPS Marcinem Zielenieckim. - Ustaliliśmy zasady, do kogo mają trafić te środki. W ciągu tygodnia ministerstwo rodziny przygotuje projekt. To program na mniejszą skalę finansową – będziemy na niego wydawać około trzech mld zł rocznie. I to nie wprost z pieniędzy budżetowych, tylko częściowo nowych źródeł dochodu – podatek od sieci handlowych stanowiłby połowę potrzebnej kwoty. Druga część to będą środki z daniny solidarnościowej. To dobre zabezpieczenie finansowe - zapewnił w wywiadzie Sasin.
Premier: chcemy jak najszybciej procedować projekt
- Przygotowaliśmy ustawę, która ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla osób, które skończyły 18. rok życia, które nie mają emerytury, które są całkowicie pozbawione możliwości samodzielnego funkcjonowania – mówił po południu premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.
Podkreślił, że rząd chce jak najszybciej procedować projekt ustawy w tej sprawie.
- Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, w której jak najszybciej, być może jeszcze we wrześniu lub na początku października, będę dbał o to, by nastąpiło to w ciągu najbliższych tygodni, żeby przyjęte zostały odpowiednie regulacje prawne i żeby można było rozpocząć wypłaty dla tych osób, które są najbardziej pokrzywdzone przez los, przez stopień swojej niepełnosprawności – powiedział szef rządu.
Premier podkreślał konieczność usprawnienia systemu orzekania o niepełnosprawności. Wskazał, że dodatek początkowo będzie przyznawany dwóm grupom "najbardziej pokrzywdzonych osób, które obejmą ok. 500 tys. osób".
- Następnie też pewne kolejne osoby z kolejnych grup, które mają orzeczone niepełnosprawności, będą również przechodziły przez ten proces tak, żeby uniknąć nadużyć, ale jednocześnie, żeby z jednej strony spełnić zadość postulatom, które z tych środowisk płyną, a z drugiej strony, żeby wypełnić podstawowe funkcje państwa, żeby dzielić się owocami wzrostu gospodarczego, ale też tym, co w budżecie jest wygospodarowane, po to, żeby zapewnić maksymalne przy dzisiejszym poziomie budżetu i przy potrzebach różnych innych grup społecznych, wsparcie dla osób niepełnosprawnych – powiedział premier.
Autor: mp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP Archiwum