Zmiany w programie 500 plus. Kiedy trzeba złożyć nowy wniosek o świadczenie?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Marlena Maląg: wnioski o 500 plus drogą elektroniczną można składać od 1 lutegoMinisterstwo Rodziny i Polityki Społecznej
wideo 2/7
Ministerstwo Rodziny i Polityki SpołecznejMarlena Maląg: wnioski o 500 plus drogą elektroniczną można składać od 1 lutego

Nabór wniosków o 500 plus drogą elektroniczną rusza 1 lutego. Wnioski można będzie złożyć za pośrednictwem portalu Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal Platformy Usług Elektronicznych - powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W 2019 roku wnioski były składane od 1 lipca (przez internet) lub od 1 sierpnia (drogą tradycyjną).

Teraz następuje zmiana zarówno w odniesieniu do okresu świadczeniowego (do tej zaczynał się 1 października), jak i terminów składania wniosków. Najbliższy okres świadczeniowy obowiązujący w przypadku programu Rodzina 500 plus będzie trwał od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Wnioski w wersji elektronicznej będzie można składać od 1 lutego.

- Złożenie wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500 plus drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia - podała natomiast Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny poinformowała także, że od początku trwania programu do rodzin trafiło już ponad 134 mld zł, a wsparciem objęto 6,6 mln dzieci.

Zadeklarowała, że już wprowadzone programy społeczne nadal będą realizowane.

500 plus

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w programie Rodzina 500 plus od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. 

W ramach programu wprowadzono trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie skutkuje przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: