Pracownicy ZUS dostaną premie. Za pracę przy obsłudze nowych emerytów

Z kraju

Niższy wiek emerytalny. Szydło: przywracamy godny wybórtvn24bis
wideo 2/3

Ile dodatkowo zarobią pracownicy ZUS, będzie wiadomo15 grudnia - zapowiedziała prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Wtedy związkowcy dostaną dane o możliwościach dodatkowych wypłat za wprowadzenie obniżonego wieku emerytalnego i uporządkowanie kont płatników składek.

Zgodnie z porozumieniem, zawartym po sporze zbiorowym, dodatkowe środki mają trafić do pracowników w grudniu. Wolne środki z funduszu wynagrodzeń zostaną przeznaczone na nagrody uzgodnione ze związkami. Na razie nie wiadomo, na jaką pulę pieniędzy pracownicy będą mogli liczyć - trwa szacowanie finansowych możliwości Zakładu.

Wypłaty

- Na pewno na początku grudnia, po wypłatach za listopad łącznie z godzinami nadliczbowymi, wyliczenia możliwości finansowych Zakładu będą na tyle zaawansowane, że będziemy mogli już wstępnie podejmować decyzje co do nagród za te prace - wyjaśniła Uścińska. - Podziękować trzeba przede wszystkim ludziom, którzy mimo padających z różnych stron sugestii, że ZUS nie podoła wyzwaniom, pokazali swój profesjonalizm i zaangażowanie, udowadniając, że Zakład jest instytucją godną najwyższego zaufania społecznego - powiedziała.

Podwyżki

Prezes ZUS przypomniała, że pracownicy Zakładu, w zależności od stażu, dostali 1 tys. lub 1,5 tys. zł z okazji Dnia Pracownika ZUS. Wcześniej przeprowadzone zostały dwie podwyżki - jedna z wyrównaniem od stycznia i druga od sierpnia. - W sumie było to średnio 350 zł. Dodajmy do tego podwyżkę 150 zł w ubiegłym roku; razem więc w roku 2016 i 2017 wynagrodzenia w ZUS wzrosły średnio o 500 zł - powiedziała. Zaznaczyła, że fundusz płac ustalony tegorocznymi podwyżkami jest zagwarantowany w ustawie budżetowej na 2018 r.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24