27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.
Nad Adriatyk będzie można dojechać z Warszawy przez całe wakacje, cztery razy w tygodniu.
Chorwackie miasto z wyzwaniami
Ulokowane na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak miasto jest jednym z największych ośrodków przemysłowych kraju, a zarazem głównym portem rybackim i tranzytowym. Wśród przyjezdnych nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością. Turyści zdecydowanie częściej wybierają oblegane od lat kurorty, takie jak Split czy Dubrownik.
Rijece nie pomagają też niezbyt przychylne opinie publikowane w lokalnych mediach. W marcu podczas panelu poświęconego urbanistyce cytowana przez portal novilist.hr radna Iva Rinčić stwierdziła, że miastu brakuje "wizji, przestrzeni i ludzi". Miejscowość ma się też zmagać z kryzysem w sektorze transportu publicznego oraz trudną sytuacją na rynku mieszkań.
Atrakcje Rijeki
Na niezrażonych tymi doniesieniami podróżników czeka w Rijece sporo atrakcji. Trzecie co do wielkości chorwackie miasto to bowiem miejsce o fascynująco bogatej historii, różnorodnej kulturze i wyjątkowym nadmorskim klimacie. Rijeka po raz pierwszy została zasiedlona przez Rzymian, którzy nazwali ją Tarsaticae. W VII wieku jej tereny zaczęły zamieszkiwać plemiona słowiańskie. Pod koniec XV wieku przeszła pod władanie Habsburgów. Lokalną gospodarkę napędzał przemysł stoczniowy, rafineryjny i włókienniczy.
Po przybyciu do miasta warto odwiedzić zabytkowe świątynie, takie jak przypominająca kształtem rotundę, monumentalna barokowa katedra Św. Wita czy kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny - również utrzymany w stylu barokowym.
Na liście miejsc do zobaczenia winien się znaleźć także Zamek Trsat - jedna z najstarszych fortyfikacji na chorwackim wybrzeżu, zlokalizowana na wzgórzu o tej samej nazwie. Z zamkowej wieży można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Aby tam dotrzeć, trzeba jednak trochę się wysilić. Na szczyt prowadzą bowiem schody liczące aż 560 stopni.
Korzo, muzea i restauracje
Podczas pobytu w Rijece warto też przespacerować się urokliwą promenadą Korzo, głównym miejskim deptakiem powstałym w miejscu dawnych murów miejskich, które uległy zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1750 roku. Wzdłuż promenady ciągną się rzędy zróżnicowanych pod względem architektonicznym budynków – sklepików, restauracji i kawiarni. To najbardziej reprezentacyjna, nazywana "sercem Rijeki" ulica miasta, która tętni życiem niemal o każdej porze dnia.
Planując wycieczkę, uwzględnijmy również tutejsze muzea. Rijeka nie bez powodu w 2020 roku otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ciekawe eksponaty podziwiać możemy m.in. w Muzeum Morskim poświęconym historii chorwackiej żeglugi, które mieści się w zabytkowym Pałacu Gubernatora czy w nowatorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie organizowane są także wykłady, warsztaty i koncerty. Na przełomie czerwca i lipca na przyjezdnych czekać będą liczne wydarzenia artystyczne odbywające się w ramach festiwalu Rijeka Summer Nights.
Do chorwackiego miasta warto udać się także w poszukiwaniu doznań kulinarnych. W popularnych wśród turystów restauracjach zakosztujemy tradycyjnych tutejszych potraw, wśród których królują gulasz z dorsza, klopsiki z sardynek czy risotto z mątwy. Tuż przy budynku Teatru Narodowego rozciąga się zaś olbrzymi targ rybny i owocowo-warzywny, na którym oferowane są lokalne specjały, takie jak suszone figi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: pymata/Shutterstock