Drożyzna na kolei. Rząd oczekuje działań od PKP

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Rzecznik rządu o cenach biletów kolejowych: rząd oczekuje działań PKP
Rzecznik rządu o cenach biletów kolejowych: rząd oczekuje działań PKPTVN24
wideo 2/8
TVN24Rzecznik rządu o cenach biletów kolejowych: rząd oczekuje działań PKP

Duże podwyżki cen biletów kolejowych budzą wątpliwości. - Szukamy rozwiązań, które obniżą ceny w tym zakresie, ale oczekujemy przede wszystkim działań ze strony spółki PKP - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak przekazał, na razie nie zapadła decyzja o obniżeniu stawki VAT na bilety kolejowe.

PKP Intercity od 11 stycznia br. wprowadziło nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

Rzecznik rządu Piotr Mueller był pytany podczas czwartkowej konferencji prasowej o podwyżki cen biletów kolejowych i o to, czy rząd obniży stawkę VAT z 8 do 0 proc. na bilety kolejowe.

"Oczekujemy przede wszystkim działań ze strony spółki PKP"

- Szukamy rozwiązań, które obniżą ceny w tym zakresie, ale oczekujemy przede wszystkim działań ze strony spółki PKP, która podejmie też działania o charakterze zarządczym, tak aby zastanowić się, w jaki sposób tę politykę cenową rozsądnie sterować, aby uwzględnić czynnik społeczny - powiedział Mueller.

- Co do obniżek VAT-u na razie takich decyzji nie ma - dodał.

Rzecznik rządu przypomniał też, że w 2022 roku rząd przygotował program dofinansowania polskich kolei, żeby "wysokie ceny energii elektrycznej nie wpłynęły jeszcze bardziej negatywnie na ceny biletów, jeżeli chodzi o transport dalekobieżny".

Czytaj także: Ceny biletów mocno w górę. PKP Intercity wyjaśnia

Zerowy VAT na bilety kolejowe

O tym, że Polska może wprowadzić zerowy VAT na przewozy pasażerskie, na bilety kolejowe informował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Jak wyjaśnił, takie rozwiązanie dopuszcza wprowadzona w ubiegłym roku dyrektywa o VAT. W dołączonym do niej Aneksie III znajdziemy listę towarów i usług, w przypadku których jest możliwe zredukowanie stawki podatku. W punkcie piątym znalazł się przewóz osób.

Zapytaliśmy zatem kilka dni temu Ministerstwo Finansów, czy rząd zamierza wprowadzić zerowy VAT na bilety kolejowe w relacjach krajowych.

"Ministerstwo Finansów analizuje różne scenariusze wsparcia o charakterze podatkowym i pozapodatkowym" - przekazał resort w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.

Popularny przewoźnik

Jak wynika z ostatnich dostępnych danych Urzędu Transportu Kolejowego, od stycznia do listopada 2022 roku z usług kolei skorzystało 313,14 mln pasażerów.

Polregio to przewoźnik pasażerski, który ma największy udział w krajowym rynku. W okresie styczeń-listopad spółka przewiozła 25,55 proc. wszystkich pasażerów. Na drugim miejscu znalazły się PKP Intercity i Koleje Mazowieckie, które mogą pochwalić się wynikiem na poziomie 17,18 proc. Na ostatnim miejscu podium znalazły się PKP SKM - 12,75 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości