Polska może wprowadzić zerowy VAT na bilety kolejowe. Ministerstwo odpowiada

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Polska może obniżyć stawkę VAT na bilety kolejowe. Relacja Macieja Sokołowskiego z Brukseli
Polska może obniżyć stawkę VAT na bilety kolejowe. Relacja Macieja Sokołowskiego z Brukseli
wideo 2/4
Polska może obniżyć stawkę VAT na bilety kolejowe. Relacja Macieja Sokołowskiego z Brukseli

Polska może wprowadzić zerowy VAT na przewozy pasażerskie, na bilety kolejowe - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Jak wyjaśnił, takie rozwiązanie dopuszcza wprowadzona w ubiegłym roku dyrektywa o VAT. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy rozważa wprowadzenie zerowego VAT-u na bilety kolejowe.

Dyrektywa o VAT weszła w życie w kwietniu 2022 roku. W dołączonym do niej Aneksie III znajdziemy listę towarów i usług, w przypadku których jest możliwe zredukowanie stawki podatku. W punkcie piątym znalazł się przewóz osób.

Ministerstwo Finansów odpowiada

- W załączniku numer trzy jasno zapisano to, gdzie można VAT obniżać, gdzie ta stawka może być zredukowana nawet do zera procent. Stawka zerowa może być wprowadzona na przewozy pasażerskie, na bilety kolejowe, ale także inne bilety w transporcie krajowym - powiedział Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli.

Jak zwracał uwagę, pojawiały się takie głosy, że należałoby spytać Komisję Europejską, Unię Europejską, czy to można zrobić. - Można zrobić bez pytania, jak słyszę także w Komisji. Gdyby była taka decyzja rządu, to bez konsultowania tej sprawy z Komisją Europejską rząd taką decyzję może wprowadzić - wyjaśnił Sokołowski.

Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy rząd zamierza złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zerowej stawki VAT na bilety kolejowe w relacjach krajowych. Obecnie podatek wynosi 8 proc.

"Ministerstwo Finansów analizuje różne scenariusze wsparcia o charakterze podatkowym i pozapodatkowym" - przekazał resort w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.

Zerowy VAT na bilety kolejowe

Stawkę 0 proc. można zastosować w przypadku siedmiu punktów z załącznika trzeciego. Maciej Sokołowski dopytał w KE o to, ile punktów z listy w załączniku może wybrać Polska.

Z uzyskanych przez niego wyjaśnień wynika, że zerowe stawki można zastosować na wszystkie z punktów z załącznika trzeciego lub tylko wybrane i to od decyzji rządu zależy, co wybierze, kierując się aspektami wyłącznie finansowymi. Oznacza to - jak poinformował Sokołowski - że jak państwo stać, to może zredukować podatki we wszystkich siedmiu punktach, bez pytania Komisji Europejskiej.

Siedem punktów z Aneksu III, na które można zastosować zerowy podatek VAT:

- produkty farmaceutyczne stosowane do celów medycznych i weterynaryjnych, w tym produkty używane do celów antykoncepcyjnych, higieny osobistej dla kobiet oraz chłonne środki higieniczne;

- sprzęt medyczny, medyczne urządzenia wspomagające, wyroby medyczne, przedmioty medyczne i sprzęt pomocniczy oraz sprzęt ochronny (w tym maski ochronne), przeznaczone zwykle do użytku w opiece zdrowotnej lub do użytku osób z niepełnosprawnościami, towary niezbędne do kompensowania i przezwyciężania niepełnosprawności, jak również dostosowanie, naprawa, wynajem i dzierżawa takich towarów;

- przewóz osób i transport towarzyszących im towarów, takich jak bagaż, rowery, w tym rowery elektryczne, pojazdy silnikowe lub inne, lub świadczenie usług związanych z przewozem osób;

- dostawa, w tym w formie wypożyczeń w bibliotekach, książek, gazet i czasopism na nośnikach fizycznych lub drogą elektroniczną albo na oba sposoby (łącznie z broszurami, ulotkami i podobnymi materiałami drukowanymi, książeczkami obrazkowymi, do rysowania lub kolorowania dla dzieci, nutami drukowanymi lub w postaci rękopisu, mapami, mapami hydrograficznymi lub podobnymi), innych niż publikacje, które w całości lub w przeważającej mierze służą celom reklamowym, oraz innych niż publikacje, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki; produkcja publikacji dla organizacji nienastawionych na osiąganie zysku oraz świadczenie usług związanych z taką produkcją;

- wstęp na przedstawienia, do teatrów, cyrków, na targi, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na koncerty, do muzeów, ogrodów zoologicznych, kin, na wystawy oraz podobne imprezy i obiekty kulturalne lub dostęp do transmisji strumieniowej na żywo z tych imprez bądź wizyt lub obie te usługi;

- odbiór usług nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz nadawanie w internecie (webcasting) takich programów dostarczanych przez dostawcę usług medialnych; usługi dostępu do internetu świadczone w ramach polityki cyfryzacji, zgodnie z definicją określoną przez państwa członkowskie;

- dostawa i instalacja paneli słonecznych na prywatnych budynkach mieszkalnych, budynkach mieszkalnych oraz na budynkach publicznych i innych budynkach wykorzystywanych w interesie publicznym, a także w sąsiedztwie takich budynków.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: adamsky1973 / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości