Brytyjczycy chcą być liderami. Autonomiczne auta wyjadą na drogi za 4 lata

Tech

GoogleTak wygląda prototyp samoprowadzącego się auta Google

George Osborne, kanclerz skarbu w rządzie premiera Davida Camerona chce, aby od 2020 roku po brytyjskich drogach jeździły autonomiczne samochody, nad którymi pracuje m.in. koncern Google lobbujący za zmianami przepisów i infrastruktury.

Samochody bez kierowców będą mogły jeździć po drogach w Wielkiej Brytanii od 2020 roku. Taki plan ma ogłosić George Osborne. Kanclerz skarbu w rządzie premiera Davida Camerona chce, aby Wielka Brytania stała się liderem rynku autonomicznych aut, który do 2025 roku może być wart nawet 900 mld funtów. - W czasach wielkiej niepewności co do światowej gospodarki Wielka Brytania musi podjąć odważne decyzje już teraz, aby być pewnym, że zostanie światowym liderem jeśli chodzi o nowe technologie i infrastrukturę. Mój budżet będzie dążył do osiągnięcia tego celu. Samochody bez kierowców mogłyby stanowić najbardziej fundamentalną zmianę w technologii transportowej od czasów wynalezienie silnika spalinowego - uważa Osborne.

Testy za rok

Jak podaje "The Independent" pierwsze testy mają odbywać się na lokalnych drogach jeszcze w tym roku. Następnie pojazdy mają być sprawdzane na częściej uczęszczanych trasach, w tym autostradach. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo przed tym, jak samochody zostaną dopuszczone do powszechnej sprzedaży. Koncern Google prowadził już rozmowy z brytyjskim rządem, bo widzi w Wielkiej Brytanii kluczowy rynek dla swoich samochodów, które nie potrzebują kierowców. Jednak przed spółką stoi trudne zadanie zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu.

Bezpieczniej?

Wprawdzie auta od Google'a zostały wyposażone w czujnik, który przy pomocy laserów wykrywa pieszych oraz inne pojazdy, ale próby tej technologii w Kalifornii zakończyły się niepowodzeniem, bo pojazd technologicznego giganta miał wypadek i zderzył się z autobusem miejskim w Dolinie Krzemowej. Mimo trudnych początków eksperci oceniają, że pojazdy bez kierowców będą bezpieczniejsze niż te prowadzone przez człowieka. Ich zdaniem wyeliminuje to aż 95 proc. wypadków.

Autonomiczne pojazdy Google wyjadą na drogiTVN24BiS /

Autor: msz//km / Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Google