Finały mistrzostw świata w grach. Dla najlepszych nagrody za 2,5 mln zł

Tech

tvn2411. sezon mistrzostw świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters

Setki młodych ludzi stały w sobotę przed południem w kolejce przed katowickim Spodkiem, gdzie tego dnia rozpoczynały się pierwsze finały 11. sezonu mistrzostw świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters.

Rozgrywki IEM w Katowicach w tym roku zostały rozłożone na dwa weekendy. Gracze będą rywalizowali o pulę nagród wynoszącą ok. 2,5 mln zł.

Tłumy graczy

W sobotę w Spodku rozpoczynają się tegoroczne finały rozgrywek w sieciowej grze League of Legends. Z kolei decydujące zmagania w Counter-Strike: Global Offensive oraz StarCraft II zaplanowano na kolejny weekend 3-5 marca – odbędą się zarówno w Spodku, jak i w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

W czasie drugiego weekendu równocześnie odbędzie się wydarzenie IEM Expo, którego uczestnicy będą mogli brać udział w konkursach, spotykać znane w tym kręgu osoby, czy grać w strefach free to play. Wydarzeniom tym będą towarzyszyły osobne turnieje.

Najlepsi

To właśnie możliwość obserwacji zmagań najlepszych, czasem samodzielnego uczestnictwa w grupowej rozgrywce, a także odczucia atmosfery zawodów sportowych, przyciągają do Katowic tysiące młodych ludzi. Jak powiedzieli Łukasz i Radek z Łodzi, obaj grają od kilku lat i dotąd obserwowali tego typu turnieje tylko on-line, jednak ponieważ zawsze wyglądały na dobrze zorganizowane, postanowili z ciekawości doświadczenia takiego wydarzenia przyjechać do Katowic.

- To fajnie zobaczyć na żywo, jak lepsi grają. Główną frustracją, jak się gra samemu, jest to, że nie wiadomo, na kogo się trafi w zespole; często wówczas nie ma zgrania. Tutaj, gdy grają profesjonalne zespoły, które spędzają ze sobą wiele godzin, wyciskają maksimum z możliwości współpracy - zaznaczył Łukasz.

Przemek i Doflamingo (nick z gry – red.) z Olesna akcentowali sportowe emocje podczas obserwacji rozgrywek najlepszych drużyn na żywo. - Fajne uczucie, jak ktoś zrobi fajne zagranie i cała sala wstaje i chórem krzyczy - uznał Przemek. - To mniej więcej, jak na meczu piłkarskim, gdzie przed telewizorem nie ma aż takich emocji, ale tu, przy scenie, są - dodał Doflamingo.

- Pewnie każdy wtedy chciałby usiąść i też w tym momencie grać, ale nam nie będzie to pewnie dane - roześmieli się młodzi gracze.

Korzyści dla miasta

Władze Katowic, wskazując na marketingowe korzyści z imprezy akcentują, że dzięki finałom Intel Extreme Masters, miasto co roku na kilka dni staje się światową stolicą e-sportu. Przyciąga wówczas tysiące gości z całego świata, a kolejne miliony pasjonatów gier oglądają transmisje z imprezy na ekranach swoich komputerów.

Po ubiegłorocznych finałach 10. sezonu Intel Extreme Masters w Katowicach przedstawiciele organizatorów Electronic Sports League podkreślali, że było to największe wydarzenie e-sportowe w historii - przyciągnęło 34 mln widzów, a transmisje uruchomiano ponad 86 mln razy. Turniej był transmitowany w 26 językach na 14 platformach streamingowych. Również obecne, 11. finały IEM, można śledzić w internecie.

Podczas finałów 10. IEM World Championship na scenie głównej w Spodku mistrzowskie tytuły zdobyli: SK Telecom T1, Fnatic oraz Choi "Polt" Seong Hun - odpowiednio w League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive oraz StarCraft II: Legacy of the Void.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IEM