Dziewięć wydarzeń w świecie technologii. Sprawdź, co się zmieniło w 2016 roku

7fb4b546-0fb8-4d18-bbd3-19949073bb3dShutterstock

Szaleńcza pogoń za stworkami, sukces pewnej polskiej gry oraz nowe - czasem kłopotliwe - nowości telefonicznej. Między innymi te wydarzenia zdominowały świat technologii w mijającym roku.

1. Sukces gry "Wiedźmin 3: Dziki gon"

"Komputerowa gra wszech czasów" - to brzmi dumnie. Taki tytuł przyznali w lipcu grze "Wiedźmin 3: Dziki gon" użytkownicy amerykańskiego serwisu Metacritic. Gra polskiej firmy CD Projekt pokonała wiele kultowych tytułów. m.in. "Counter-Strike" czy "The Orange Box".

To osiągniecie to kolejny sukces twórców "Wiedźmina 3: Dziki Gon". Produkcja ma na koncie wiele wyróżnień, a do najważniejszych należą tytuły za najlepszą grę roku The Game Awards, czy najlepszej gry RPG. W sumie gra otrzymała aż 250 nagród za najlepszą produkcję ubiegłego roku.

Na fenomen i sukces "Wiedźmina" składa się wiele rzeczy. Jedną z nich jest zaskakująca i wielowątkowa fabuła. Gra to opowieść o Geralcie z Rivii - wiedźminie, pogromcy potworów, który przyjmuje największy kontrakt swojego życia: musi odnaleźć Dziecko Przepowiedni, żyjącą broń, zdolną zniszczyć świat.

Gra zadebiutowała w maju 2015 roku i do lipca 2016 roku sprzedała się w liczbie 10 mln egzemplarzy. Generowane dzięki grze zyski bardzo dobrze wpłynęły w tym roku na kondycję finansową CD Projekt. Wyniki finansowe Grupy za pierwszych dziewięć miesięcy br. to odpowiednio 419,8 mln zł przychodów i 171,2 mln zł zysku netto.

Wiedźmin grą roku, ale apetyty rosną. "Musimy stworzyć grę, która odniesie jeszcze większy sukces"
Wiedźmin grą roku, ale apetyty rosną. "Musimy stworzyć grę, która odniesie jeszcze większy sukces"TVN24 BiS

2. Szaleństwo na punkcie Pokemon Go

Ta gra podbiła świat niemal z dnia na dzień, a poszukiwanie cyfrowych potworków stało się obsesją milionów ludzi. Chodzi o Pokemon Go, grę mobilną na smartfony, która wykorzystuje tzw. rozszerzoną rzeczywistość. Bohaterowie gry - pokemony - pojawiają się na ekranie telefonu i są nakładani na obraz pobierany z kamery urządzenia. Gracze mogą więc poszukiwać nowych pokemonów i urządzać bitwy między nimi, a całość sprawia wrażenie, jakby działa się w prawdziwym świecie.

Po premierze gry w lipcu rozpętało się szaleństwo. Gracze szukali niewidzialnych pokemonów na ulicach, prywatnych posesjach, w parkach, lasach, na torach kolejowych, a nawet w budynkach rządowych. Niektórzy, aby zbierać stworki byli gotowi pokonywać kilkanaście kilometrów dziennie.

Zainteresowanie Pokemon Go było naprawdę ogromne, zarówno wśród młodzieży, jak i starszych użytkowników, którzy pamiętają pokemony ze słynnej gry na konsole i kreskówki. Na grze przyłapano w norweskim parlamencie premier Ernę Solberg oraz liderkę Partii Liberalnej Trine Skei Grande.

Gra okazała się gigantycznym biznesowym sukcesem. Po pierwszych recenzjach kurs akcji Nintendo , współproducenta gry, wręcz wystrzelił. W ciągu kilku dni zyskał niemal 25 proc. W rezultacie wartość rynkowa Nintendo zwiększyła się o 9 mld dolarów.

Nie wszystkie sytuacje związane z graniem były zabawne. Amerykańska nastolatka z Riverton w stanie Wyoming za pomocą smartfona poszukiwała postaci z gry, używając popularnej aplikacji. Zamiast tego znalazła zwłoki mężczyzny.

Głośno było również o złodziejach, którzy wabili swoje ofiary w odludne miejsca umieszczając tam rzadkie pokemony. Próba ich schwytania kończyła się dla graczy oczywiście stratą telefonu i innych kosztowności. Wielu kierowców powodowało wypadki bo zamiast patrzeć na drogę nie odwracali wzroku od ekranów smartfonów. Jak jednak pokazują dane moda na Pokemon Go systematycznie słabnie.

Świat oszalał na punkcie gry Pokémon Go
Świat oszalał na punkcie gry Pokémon Gotvn24

3. Nowy iPhone bez gniazda słuchawkowego

Apple zaprezentował swoje najnowsze produkty na tradycyjnej wrześniowej konferencji. Wśród nich nie mogło zabraknąć flagowego urządzenia giganta z Cupertino - iPhone'a. Podobnie jak to miało w przypadku "szóstek", Apple pokazał dwie wersje telefonu - 4,7-calowy iPhone 7 i 5,5- calowy iPhone 7 Plus.

Oba mają aparat 12 MP (większy model posiada dwa aparaty z obiektywem szerokokątnym i teleobiektywem), procesor A10 Fusion, wyświetlacz Retina HD, głośniki stereo i system iOS 10. Są odporne na pył, wodę i zachlapania.

Największą i najgłośniej komentowaną nowością jest brak klasycznego 3,5-milimetrowego gniazda słuchawkowego. Nowy iPhone był za to mocno krytykowany przez część internautów i dziennikarzy.

Firma odpowiedziała na tę krytykę promując swoje nowe słuchawki bezprzewodowe (Air Pods). One także wyznaczają nowy standard, bo lewa i prawa słuchawka nie są niczym połączone (jak w przypadku innych bezprzewodowych słuchawek dostępnych na rynku).

Do nowego iPhone'a pasują też słuchawki EarPods ze złączem Lightning. Specjalna przejściówka na gniazdo słuchawkowe 3,5 mm to opcja dla tych, którzy jednak zdecydują się słuchać muzyki przez swoje stare słuchawki.

4. Koniec epoki Blackberry

Pojawienie się na rynku telefonów tej marki możemy śmiało uznać za początek ery smartfonów. Chodzi o kanadyjską firmę Blackberry, która we wrześniu poinformowała, że kończy z produkcją tych urządzeń.

Firma dodała, że podstawowym przedmiotem jej działalności pozostanie bardziej opłacalny i rosnący rynek oprogramowania. Produkcję swoich telefonów przedsiębiorstwo zleca teraz firmom zewnętrznym. Telefony Blackberry zadebiutowały w 1999 roku, rozpoczynając prawdziwą rewolucję na raczkującym wówczas rynku. Urządzenia miały własny system operacyjny, funkcjonalną klawiaturę QWERTY i można było z nich wysyłać e-maile. W dodatku był wodoszczelny. Nic dziwnego, że telefony BlackBerry stały się hitem wśród biznesmenów i polityków, w tym głów państw. Kanadyjskiego smartfona używał m.in. prezydent USA Barack Obama.

5. Samsung Galaxy Note 7 wycofany ze sprzedaży

To był niemały szok dla fanów, ekspertów oraz dla samego producenta z Korei Płd. Samsung poinformował w październiku, że kończy z produkcją swojego - świetnie przyjętego przez klientów - flagowego smartfona Galaxy Note 7 i to zaledwie kilka tygodni po wypuszczeniu go na rynek. Problemy zaczęły się na początku września. Samsung wezwał część klientów do zwrotu urządzenia, gdyż pojawiły się przypadki przegrzewania się urządzeń podczas ładowania. Firma przygotowała egzemplarze zastępcze dla klientów, którzy nabyli Note 7. Okazało się jednak, że również wśród nich są wadliwe egzemplarze. Jeden z nich zaczął dymić na pokładzie samolotu pasażerskiego. Lot został opóźniony, zarządzono ewakuację wszystkich pasażerów. Ostrzeżenia przed niebezpiecznymi smartfonami wystosowały niektóre urzędy regulacyjne, operatorzy komórkowi i linie lotnicze. Federalna Administracja Lotnictwa oraz ministerstwo transportu Korei Południowej podkreśliło, że Note 7 nie powinien być używany ani ładowany wewnątrz samolotów. Z kolei władze federalne USA wezwały wszystkich posiadaczy tych smartfonów do zaprzestania ich użytkowania. Wiele linii lotniczych zakazało wnoszenia ich na pokład samolotów, a inne poleciły ich bezwzględne wyłączenie podczas lotu.

Decyzja Samsunga o zakończeniu produkcja naraziła firmę nie tylko na potężne straty finansowe, ale również wizerunkowe. Pojawiły się też wątpliwości, co do kontroli jakości w firmie, która za pomocą Note 7 chciała walczyć z najnowszym iPhonem o dominację na rynku smartfonów z najwyższej półki.

6. Podróże (do) przyszłości

Hyperloop, samochód bez kierowcy, autobus-tunel. Czy takimi środkami transportu będziemy podróżować w przyszłości? To bardzo możliwe. Wspomniane projekty przeszły już w tym roku fazę testów próbnych i mają dużą szanse na realizację.

Hyperloop to wizja, która ma zrewolucjonizować transport. Podróż nim ma odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1200 km/h. W dużym uproszczeniu Hyperloop ma stanowić połączenie samolotu Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze, w której ma panować minimalne ciśnienie, co zmniejszy opory.

Na rynku firm rozwijających tę technologię robi się coraz ciaśniej. Marzą o niej również Polacy.

W zawrotnym tempie rozwija się też motoryzacja autonomiczna. Analitycy Boston Consulting Group przewidują, że do 2025 r. 13 proc. samochodów będzie wyposażonych w technologie umożliwiające jazdę bez udziału kierowcy. Będą one wyposażone w system kamer, czujników ruchu, precyzyjny GPS i potężny komputer pokładowy, które sprawią, że nasza rola ograniczy się do wyznaczenia im celu.

Nad budową takich pojazdów pracują największe koncerny samochodowe na świecie, m.in. Fiat, Toyota, Volvo, Audi, Mercedes, Nissan, Renault, Tesla, giganci z branży IT jak Apple i Google oraz firmy oferujące przewóz osób, w tym Uber.

Koncern Alphabet ogłosił w grudniu, że prace nad autonomicznym samochodem kontynuować będzie stworzony specjalnie w tym celu nowy podmiot - Waymo. Wcześniej projekt realizowany był pod sztandarem marki Google.

We wrześniu Uber rozpoczął testy pojazdów bez kierowców w Pittsburghu, w stanie Pensylwania. W grudniu mała flota autonomicznych samochodów Ubera wyjechała na ulice San Francisco w USA, gdzie świadczą usługi przewozu osób. Samochody Volvo XC90 wyposażone są w systemy umożliwiające samodzielne hamowanie, przyspieszanie, zmianę pasów ruchu i nawigowanie po ulicach. Nad bezpieczeństwem pasażerów ma czuwać pracownik Ubera, który przejmie kontrolę nad autem w przypadku jakiejkolwiek awarii.

Testy drogowe swojego w pełni autonomicznego samochodu rozpoczął też koncern General Motors. Badania prowadzone są na przedmieściach Detroit w południowo-wschodniej części stanu Michigan w USA.

Swoje samochody bez kierowcy testują także Tesla i Ford.

Furgalski o Hyperloop: dzięki Polakom być może szybciej trafi do naszego kraju
Furgalski o Hyperloop: dzięki Polakom być może szybciej trafi do naszego kraju TVN24 BiS

7. Pixel rzuca wyzwanie iPhone'om

Pixel i Pixel XL to pierwsze smartfony w pełni stworzone przez Google bez współpracy z innymi producentami. Gigant z Mountain View zaprezentował je w październiku. Wielu komentatorów oceniało, że to najlepsze urządzenia na rynku. Google Pixel ma ekran o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 1080x1920p, natomiast Pixel XL charakteryzuje się ekranem o przekątnej 5,5 cali i rozdzielczości 1440x900p. Oba wyświetlacze wykonano w technologii AMOLED, chronione przez szkło Gorilla Glass 4. W środku znajdziemy czterordzeniowy procesor Snapdragon 821, taktowany zegarem 2,15/1,6 GHz, 4 GB RAM, czytnik linii papilarnych oraz wejście na karty pamięci MicroSD (do 256 GB). Przednia kamera została wyposażona w 8 MP, zaś tylna w 12 MP. Producent chwali się, że jest to "najlepszy aparat, jaki kiedykolwiek znalazł się w smartfonie".

8. Kodak wraca do gry

W 2016 roku na rynek powróciła nieco zapomniana już, ale legendarna marka. W ciągu zaledwie kilku miesięcy Kodak zaprezentował aż dwa smartfony.

Pierwszy z nich to IM5 i do sprzedaży trafił w połowie troku. Sprzęt wyposażony jest w 5-calowy ekran HD, 8-rdzeniowy procesor oraz 13 Mpix aparat fotograficzny.

Drugi to Kodak Ektra, który zadebiutował w październiku. Urządzenie oferuje tylny aparat o rozdzielczości 21 MP. To zdecydowanie więcej niż w przypadku standardowych smartfonów, których aparaty najczęściej dysponują mocą 12 megapikseli. To także więcej niż w przypadku nowego iPhone'a 7. Na uwagę zasługuje także przedni aparat (tzw. selfie) o rozdzielczości 13 MP.

Urządzenie zaprojektowano w stylu retro, przez co swym wyglądem przypomina stary aparat Kodaka. Do smartfona można zresztą za 70 dolarów dokupić skórzane etui, które sprawia, że można z niego korzystać jak z tradycyjnego aparatu.

Wejście na rynek smartfonów to próba powrotu amerykańskiego koncernu do grona liczących się producentów technologicznych. Po latach produkowania aparatów fotograficznych, Kodak wreszcie poszedł z duchem czasu i zaczyna wykorzystywać swój potencjał.

9. Kłopoty Facebooka i Twittera z postprawdą

Koniec roku upłynął pod hasłem walki z tzw. postprawdą. O co chodzi? O setki zmanipulowanych lub całkowicie nieprawdziwych informacji, które zalewają Twittera i Facebooka. Rozprzestrzeniane są przez internautów, którzy ich nie weryfikują.

Przykład? Wystarczy sięgnąć do ostatniej kampanii prezydenckiej w USA. Wielu z nas na swojej tablicy widziało, a część pewnie też uwierzyła w informację, że Hillary Clinton ukradła meble z Białego Domu czy dała broń terrorystom. Pierwszą z nich przeczytało blisko 100 tys., a drugą niemal 800 tys. osób.

Oczywiście fałszywe newsy dotyczyły obu stron wyborczej barykady. Dlatego mogliśmy np. przeczytać nieprawdziwe rewelacje, że papież Franciszek poparł kandydaturę Donalda Trumpa (informacja dotarła do niemal miliona osób).

Furorę zrobił też tweet Erica Tuckera, który przedstawiał zdjęcia autokarów, którymi mieli być zwożeni do Austin osoby protestujący przeciwko Trumpowi. Jego wiadomość retweetowano 16 tys. razy, a na Facebooku udostępniło ją 350 tys. osób. Podającym dalej bzdury wymyślone przez Tuckera najwyraźniej nie przeszkadzało to, że wcześniej nieznany przedsiębiorca z Texasu jest - delikatnie mówiąc - kiepskim źródłem informacji. Jego poczynania na Twitterze śledziło wówczas zaledwie 40 osób. Dziś jego konto obserwuje blisko tysiąc użytkowników. Pojęcie "postprawda" (z ang. post-truth) trafiło już do słowników i zostało wybrane niedawno słowem roku 2016. "Postprawda" określa sytuację, w której to nie fakty, ale emocje mają większy wpływ na życie i wybory ludzi. Mówiąc krótko: prawda przestaje mieć znaczenie i de facto samo słowo ma w sobie kłamstwo. Prawdą bowiem nie można nazwać rzeczy nieprawdziwych.

Jak z tym walczyć. Facebook i Twitter będą musiały zmierzyć się z tym pytaniem w przyszłym roku.

Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska.

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP

Złoty we wtorek odrobił większość strat po weekendzie i jego kurs zszedł do 4,25 względem euro. Jednak zdaniem analityków, przestrzeń do dalszego umacniania jest niewielka, a na znaczeniu zyskają globalne czynniki wpływu. 

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

Źródło:
PAP

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu rekompensatami dla poszkodowanych weteranów - zapowiedział premier Donald Tusk. - Po powrocie do kraju otrzymują oczywiście rentę, kiedy nie są zdolni do służby, ale już odszkodowanie, inne środki do życia - to już bardzo długa droga sądowa, procesowanie się z instytucjami państwa, często kończące się niczym z punktu widzenia weterana - stwierdził premier.

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech narastają apele o powołanie komisji śledczej Bundestagu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem dziennika "Sueddeutsche Zeitung", poparcie dla tego projektu było jedną z największych pomyłek w historii niemieckiej polityki zagranicznej. Gazeta wzywa do przeprowadzenia parlamentarnego dochodzenia, podobnie jak przedstawiciele opozycji.

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kwasu chlebowego. W kilku partiach produktu oznakowanego jako bezglutenowy wykryto gluten, co u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie paliw pozostają niestabilne po dwóch dniach wzrostów. Inwestorzy dostrzegają sygnały, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wycofuje się z dotychczasowych działań na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. Dodatkowo, według maklerów, Iran nie zamierza łatwo rezygnować ze swoich ambicji nuklearnych, co również wpływa na nastroje na rynku.

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Źródło:
PAP

Wietnamskie władze aresztowały byłą miss i influencerkę Nguyen Thuc Thuy Tien pod zarzutem oszustwa konsumenckiego. Promowany przez nią w mediach społecznościowych suplement w postaci żelków miał być bogaty w błonnik, jednak badania wykazały jego śladową zawartość. W produkcie stwierdzono natomiast wysokie stężenie substancji stosowanej między innymi w środkach przeczyszczających.

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Źródło:
BBC

Administracja Donalda Trumpa podjęła decyzję, że nie wypłaci Uniwersytetowi Harvarda 60 milionów dolarów grantów. Zdaniem Departamentu Zdrowia uczelnia nie podjęła działań przeciw antysemityzmowi i dyskryminacji etnicznej na kampusie.

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Źródło:
PAP

Krajowa Unia Konsumentów we Włoszech zaapelowała o wprowadzenie przepisów regulujących napływ turystów na Capri. Organizacja zwraca uwagę, że nadmierny ruch turystyczny prowadzi do poważnych utrudnień i negatywnie wpływa na życie mieszkańców wyspy.

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl