Dziewięć wydarzeń w świecie technologii. Sprawdź, co się zmieniło w 2016 roku

7fb4b546-0fb8-4d18-bbd3-19949073bb3dShutterstock

Szaleńcza pogoń za stworkami, sukces pewnej polskiej gry oraz nowe - czasem kłopotliwe - nowości telefonicznej. Między innymi te wydarzenia zdominowały świat technologii w mijającym roku.

1. Sukces gry "Wiedźmin 3: Dziki gon"

"Komputerowa gra wszech czasów" - to brzmi dumnie. Taki tytuł przyznali w lipcu grze "Wiedźmin 3: Dziki gon" użytkownicy amerykańskiego serwisu Metacritic. Gra polskiej firmy CD Projekt pokonała wiele kultowych tytułów. m.in. "Counter-Strike" czy "The Orange Box".

To osiągniecie to kolejny sukces twórców "Wiedźmina 3: Dziki Gon". Produkcja ma na koncie wiele wyróżnień, a do najważniejszych należą tytuły za najlepszą grę roku The Game Awards, czy najlepszej gry RPG. W sumie gra otrzymała aż 250 nagród za najlepszą produkcję ubiegłego roku.

Na fenomen i sukces "Wiedźmina" składa się wiele rzeczy. Jedną z nich jest zaskakująca i wielowątkowa fabuła. Gra to opowieść o Geralcie z Rivii - wiedźminie, pogromcy potworów, który przyjmuje największy kontrakt swojego życia: musi odnaleźć Dziecko Przepowiedni, żyjącą broń, zdolną zniszczyć świat.

Gra zadebiutowała w maju 2015 roku i do lipca 2016 roku sprzedała się w liczbie 10 mln egzemplarzy. Generowane dzięki grze zyski bardzo dobrze wpłynęły w tym roku na kondycję finansową CD Projekt. Wyniki finansowe Grupy za pierwszych dziewięć miesięcy br. to odpowiednio 419,8 mln zł przychodów i 171,2 mln zł zysku netto.

Wiedźmin grą roku, ale apetyty rosną. "Musimy stworzyć grę, która odniesie jeszcze większy sukces"
Wiedźmin grą roku, ale apetyty rosną. "Musimy stworzyć grę, która odniesie jeszcze większy sukces"TVN24 BiS

2. Szaleństwo na punkcie Pokemon Go

Ta gra podbiła świat niemal z dnia na dzień, a poszukiwanie cyfrowych potworków stało się obsesją milionów ludzi. Chodzi o Pokemon Go, grę mobilną na smartfony, która wykorzystuje tzw. rozszerzoną rzeczywistość. Bohaterowie gry - pokemony - pojawiają się na ekranie telefonu i są nakładani na obraz pobierany z kamery urządzenia. Gracze mogą więc poszukiwać nowych pokemonów i urządzać bitwy między nimi, a całość sprawia wrażenie, jakby działa się w prawdziwym świecie.

Po premierze gry w lipcu rozpętało się szaleństwo. Gracze szukali niewidzialnych pokemonów na ulicach, prywatnych posesjach, w parkach, lasach, na torach kolejowych, a nawet w budynkach rządowych. Niektórzy, aby zbierać stworki byli gotowi pokonywać kilkanaście kilometrów dziennie.

Zainteresowanie Pokemon Go było naprawdę ogromne, zarówno wśród młodzieży, jak i starszych użytkowników, którzy pamiętają pokemony ze słynnej gry na konsole i kreskówki. Na grze przyłapano w norweskim parlamencie premier Ernę Solberg oraz liderkę Partii Liberalnej Trine Skei Grande.

Gra okazała się gigantycznym biznesowym sukcesem. Po pierwszych recenzjach kurs akcji Nintendo , współproducenta gry, wręcz wystrzelił. W ciągu kilku dni zyskał niemal 25 proc. W rezultacie wartość rynkowa Nintendo zwiększyła się o 9 mld dolarów.

Nie wszystkie sytuacje związane z graniem były zabawne. Amerykańska nastolatka z Riverton w stanie Wyoming za pomocą smartfona poszukiwała postaci z gry, używając popularnej aplikacji. Zamiast tego znalazła zwłoki mężczyzny.

Głośno było również o złodziejach, którzy wabili swoje ofiary w odludne miejsca umieszczając tam rzadkie pokemony. Próba ich schwytania kończyła się dla graczy oczywiście stratą telefonu i innych kosztowności. Wielu kierowców powodowało wypadki bo zamiast patrzeć na drogę nie odwracali wzroku od ekranów smartfonów. Jak jednak pokazują dane moda na Pokemon Go systematycznie słabnie.

Świat oszalał na punkcie gry Pokémon Go
Świat oszalał na punkcie gry Pokémon Gotvn24

3. Nowy iPhone bez gniazda słuchawkowego

Apple zaprezentował swoje najnowsze produkty na tradycyjnej wrześniowej konferencji. Wśród nich nie mogło zabraknąć flagowego urządzenia giganta z Cupertino - iPhone'a. Podobnie jak to miało w przypadku "szóstek", Apple pokazał dwie wersje telefonu - 4,7-calowy iPhone 7 i 5,5- calowy iPhone 7 Plus.

Oba mają aparat 12 MP (większy model posiada dwa aparaty z obiektywem szerokokątnym i teleobiektywem), procesor A10 Fusion, wyświetlacz Retina HD, głośniki stereo i system iOS 10. Są odporne na pył, wodę i zachlapania.

Największą i najgłośniej komentowaną nowością jest brak klasycznego 3,5-milimetrowego gniazda słuchawkowego. Nowy iPhone był za to mocno krytykowany przez część internautów i dziennikarzy.

Firma odpowiedziała na tę krytykę promując swoje nowe słuchawki bezprzewodowe (Air Pods). One także wyznaczają nowy standard, bo lewa i prawa słuchawka nie są niczym połączone (jak w przypadku innych bezprzewodowych słuchawek dostępnych na rynku).

Do nowego iPhone'a pasują też słuchawki EarPods ze złączem Lightning. Specjalna przejściówka na gniazdo słuchawkowe 3,5 mm to opcja dla tych, którzy jednak zdecydują się słuchać muzyki przez swoje stare słuchawki.

4. Koniec epoki Blackberry

Pojawienie się na rynku telefonów tej marki możemy śmiało uznać za początek ery smartfonów. Chodzi o kanadyjską firmę Blackberry, która we wrześniu poinformowała, że kończy z produkcją tych urządzeń.

Firma dodała, że podstawowym przedmiotem jej działalności pozostanie bardziej opłacalny i rosnący rynek oprogramowania. Produkcję swoich telefonów przedsiębiorstwo zleca teraz firmom zewnętrznym. Telefony Blackberry zadebiutowały w 1999 roku, rozpoczynając prawdziwą rewolucję na raczkującym wówczas rynku. Urządzenia miały własny system operacyjny, funkcjonalną klawiaturę QWERTY i można było z nich wysyłać e-maile. W dodatku był wodoszczelny. Nic dziwnego, że telefony BlackBerry stały się hitem wśród biznesmenów i polityków, w tym głów państw. Kanadyjskiego smartfona używał m.in. prezydent USA Barack Obama.

5. Samsung Galaxy Note 7 wycofany ze sprzedaży

To był niemały szok dla fanów, ekspertów oraz dla samego producenta z Korei Płd. Samsung poinformował w październiku, że kończy z produkcją swojego - świetnie przyjętego przez klientów - flagowego smartfona Galaxy Note 7 i to zaledwie kilka tygodni po wypuszczeniu go na rynek. Problemy zaczęły się na początku września. Samsung wezwał część klientów do zwrotu urządzenia, gdyż pojawiły się przypadki przegrzewania się urządzeń podczas ładowania. Firma przygotowała egzemplarze zastępcze dla klientów, którzy nabyli Note 7. Okazało się jednak, że również wśród nich są wadliwe egzemplarze. Jeden z nich zaczął dymić na pokładzie samolotu pasażerskiego. Lot został opóźniony, zarządzono ewakuację wszystkich pasażerów. Ostrzeżenia przed niebezpiecznymi smartfonami wystosowały niektóre urzędy regulacyjne, operatorzy komórkowi i linie lotnicze. Federalna Administracja Lotnictwa oraz ministerstwo transportu Korei Południowej podkreśliło, że Note 7 nie powinien być używany ani ładowany wewnątrz samolotów. Z kolei władze federalne USA wezwały wszystkich posiadaczy tych smartfonów do zaprzestania ich użytkowania. Wiele linii lotniczych zakazało wnoszenia ich na pokład samolotów, a inne poleciły ich bezwzględne wyłączenie podczas lotu.

Decyzja Samsunga o zakończeniu produkcja naraziła firmę nie tylko na potężne straty finansowe, ale również wizerunkowe. Pojawiły się też wątpliwości, co do kontroli jakości w firmie, która za pomocą Note 7 chciała walczyć z najnowszym iPhonem o dominację na rynku smartfonów z najwyższej półki.

6. Podróże (do) przyszłości

Hyperloop, samochód bez kierowcy, autobus-tunel. Czy takimi środkami transportu będziemy podróżować w przyszłości? To bardzo możliwe. Wspomniane projekty przeszły już w tym roku fazę testów próbnych i mają dużą szanse na realizację.

Hyperloop to wizja, która ma zrewolucjonizować transport. Podróż nim ma odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1200 km/h. W dużym uproszczeniu Hyperloop ma stanowić połączenie samolotu Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze, w której ma panować minimalne ciśnienie, co zmniejszy opory.

Na rynku firm rozwijających tę technologię robi się coraz ciaśniej. Marzą o niej również Polacy.

W zawrotnym tempie rozwija się też motoryzacja autonomiczna. Analitycy Boston Consulting Group przewidują, że do 2025 r. 13 proc. samochodów będzie wyposażonych w technologie umożliwiające jazdę bez udziału kierowcy. Będą one wyposażone w system kamer, czujników ruchu, precyzyjny GPS i potężny komputer pokładowy, które sprawią, że nasza rola ograniczy się do wyznaczenia im celu.

Nad budową takich pojazdów pracują największe koncerny samochodowe na świecie, m.in. Fiat, Toyota, Volvo, Audi, Mercedes, Nissan, Renault, Tesla, giganci z branży IT jak Apple i Google oraz firmy oferujące przewóz osób, w tym Uber.

Koncern Alphabet ogłosił w grudniu, że prace nad autonomicznym samochodem kontynuować będzie stworzony specjalnie w tym celu nowy podmiot - Waymo. Wcześniej projekt realizowany był pod sztandarem marki Google.

We wrześniu Uber rozpoczął testy pojazdów bez kierowców w Pittsburghu, w stanie Pensylwania. W grudniu mała flota autonomicznych samochodów Ubera wyjechała na ulice San Francisco w USA, gdzie świadczą usługi przewozu osób. Samochody Volvo XC90 wyposażone są w systemy umożliwiające samodzielne hamowanie, przyspieszanie, zmianę pasów ruchu i nawigowanie po ulicach. Nad bezpieczeństwem pasażerów ma czuwać pracownik Ubera, który przejmie kontrolę nad autem w przypadku jakiejkolwiek awarii.

Testy drogowe swojego w pełni autonomicznego samochodu rozpoczął też koncern General Motors. Badania prowadzone są na przedmieściach Detroit w południowo-wschodniej części stanu Michigan w USA.

Swoje samochody bez kierowcy testują także Tesla i Ford.

Furgalski o Hyperloop: dzięki Polakom być może szybciej trafi do naszego kraju
Furgalski o Hyperloop: dzięki Polakom być może szybciej trafi do naszego kraju TVN24 BiS

7. Pixel rzuca wyzwanie iPhone'om

Pixel i Pixel XL to pierwsze smartfony w pełni stworzone przez Google bez współpracy z innymi producentami. Gigant z Mountain View zaprezentował je w październiku. Wielu komentatorów oceniało, że to najlepsze urządzenia na rynku. Google Pixel ma ekran o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 1080x1920p, natomiast Pixel XL charakteryzuje się ekranem o przekątnej 5,5 cali i rozdzielczości 1440x900p. Oba wyświetlacze wykonano w technologii AMOLED, chronione przez szkło Gorilla Glass 4. W środku znajdziemy czterordzeniowy procesor Snapdragon 821, taktowany zegarem 2,15/1,6 GHz, 4 GB RAM, czytnik linii papilarnych oraz wejście na karty pamięci MicroSD (do 256 GB). Przednia kamera została wyposażona w 8 MP, zaś tylna w 12 MP. Producent chwali się, że jest to "najlepszy aparat, jaki kiedykolwiek znalazł się w smartfonie".

8. Kodak wraca do gry

W 2016 roku na rynek powróciła nieco zapomniana już, ale legendarna marka. W ciągu zaledwie kilku miesięcy Kodak zaprezentował aż dwa smartfony.

Pierwszy z nich to IM5 i do sprzedaży trafił w połowie troku. Sprzęt wyposażony jest w 5-calowy ekran HD, 8-rdzeniowy procesor oraz 13 Mpix aparat fotograficzny.

Drugi to Kodak Ektra, który zadebiutował w październiku. Urządzenie oferuje tylny aparat o rozdzielczości 21 MP. To zdecydowanie więcej niż w przypadku standardowych smartfonów, których aparaty najczęściej dysponują mocą 12 megapikseli. To także więcej niż w przypadku nowego iPhone'a 7. Na uwagę zasługuje także przedni aparat (tzw. selfie) o rozdzielczości 13 MP.

Urządzenie zaprojektowano w stylu retro, przez co swym wyglądem przypomina stary aparat Kodaka. Do smartfona można zresztą za 70 dolarów dokupić skórzane etui, które sprawia, że można z niego korzystać jak z tradycyjnego aparatu.

Wejście na rynek smartfonów to próba powrotu amerykańskiego koncernu do grona liczących się producentów technologicznych. Po latach produkowania aparatów fotograficznych, Kodak wreszcie poszedł z duchem czasu i zaczyna wykorzystywać swój potencjał.

9. Kłopoty Facebooka i Twittera z postprawdą

Koniec roku upłynął pod hasłem walki z tzw. postprawdą. O co chodzi? O setki zmanipulowanych lub całkowicie nieprawdziwych informacji, które zalewają Twittera i Facebooka. Rozprzestrzeniane są przez internautów, którzy ich nie weryfikują.

Przykład? Wystarczy sięgnąć do ostatniej kampanii prezydenckiej w USA. Wielu z nas na swojej tablicy widziało, a część pewnie też uwierzyła w informację, że Hillary Clinton ukradła meble z Białego Domu czy dała broń terrorystom. Pierwszą z nich przeczytało blisko 100 tys., a drugą niemal 800 tys. osób.

Oczywiście fałszywe newsy dotyczyły obu stron wyborczej barykady. Dlatego mogliśmy np. przeczytać nieprawdziwe rewelacje, że papież Franciszek poparł kandydaturę Donalda Trumpa (informacja dotarła do niemal miliona osób).

Furorę zrobił też tweet Erica Tuckera, który przedstawiał zdjęcia autokarów, którymi mieli być zwożeni do Austin osoby protestujący przeciwko Trumpowi. Jego wiadomość retweetowano 16 tys. razy, a na Facebooku udostępniło ją 350 tys. osób. Podającym dalej bzdury wymyślone przez Tuckera najwyraźniej nie przeszkadzało to, że wcześniej nieznany przedsiębiorca z Texasu jest - delikatnie mówiąc - kiepskim źródłem informacji. Jego poczynania na Twitterze śledziło wówczas zaledwie 40 osób. Dziś jego konto obserwuje blisko tysiąc użytkowników. Pojęcie "postprawda" (z ang. post-truth) trafiło już do słowników i zostało wybrane niedawno słowem roku 2016. "Postprawda" określa sytuację, w której to nie fakty, ale emocje mają większy wpływ na życie i wybory ludzi. Mówiąc krótko: prawda przestaje mieć znaczenie i de facto samo słowo ma w sobie kłamstwo. Prawdą bowiem nie można nazwać rzeczy nieprawdziwych.

Jak z tym walczyć. Facebook i Twitter będą musiały zmierzyć się z tym pytaniem w przyszłym roku.

Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jeden z wyjątków przewidzianych w ustawie.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP