TVN24 Biznes | Tech

Nadchodzi ważna zmiana dla telewidzów

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC
TVN24Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC

Połowa Polaków wciąż nie wie o nadchodzącej zmianie standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej - wynika z danych Krajowego Instytutu Mediów. W 2022 roku dotychczasowy standard DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Widzowie zyskają możliwość odbioru programów telewizyjnych w lepszej jakości obrazu niż dotychczas.

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) została uruchomiona w Polsce w 2013 roku. W przyszłym roku zostanie pożegnany standard DVB-T, który zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC, czyli naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. HEVC to standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości. Zmiany dotyczą tylko naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).

Krajowy Instytut Mediów monitoruje m.in. dostęp do telewizji w Polsce w kontekście nadchodzącej zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Według zaprezentowanych przez tę instytucję danych świadomość i przystosowanie do odbioru telewizji hybrydowej, która również jest obiektem przyszłorocznych zmian, "pozostawiają wiele do życzenia".

"Zaledwie 15 proc. gospodarstw domowych posiadających telewizor w Polsce słyszało o telewizji hybrydowej (HbbTV) i tylko 6 proc. odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej posiada sprzęt z funkcją obsługi tej technologii, wynika z najnowszych danych zaprezentowanych przez Krajowy Instytut Mediów" - poinformował w komunikacie Związek Cyfrowa Polska.

"Mimo że 84 proc. gospodarstw domowych w kraju posiada dostęp do internetu, zaledwie 29 proc. telewizorów jest do niego podłączonych (14 proc. urządzeń odbierających naziemną telewizję cyfrową). A o samej HbbTV słyszało nieznacznie więcej niż jedno na dziesięć gospodarstw odbierających naziemną telewizję cyfrową i tylko 1 proc. z nich faktycznie korzysta z możliwości telewizji hybrydowej" - przekazano.

Jak wynika z badań, niewiele osób wie, że jedną ze zmian związanych z nadejściem nowego standardu odbioru będzie przejście na wersję HbbTv 2.01 i wyższe. Posiadanie odbiornika obsługującego tę technologię i podłączonego do internetu pozwoli na korzystanie np. z quizów widocznych na ekranie w czasie transmisji czy wyświetlanie okienek z prognozą pogody i wynikami sportowymi. Jak podkreślono, ogólnokrajowe przejście na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej przyniesie szereg korzyści.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Naziemna telewizja cyfrowa

Odbiorców może ucieszyć fakt, że po zmianach wzrośnie liczba kanałów. "Najlepiej odbieraną nowością jest fakt, że w ramach naziemnej telewizji cyfrowej widzowie otrzymają dostęp do nawet 50 kanałów TV. To benefit, który jest kluczowy dla ponad 40 procent gospodarstw korzystających dziś z NTC. 14 procent z nich wskazuje także na lepszą jakość dźwięku i obrazu jako istotny czynnik. Nie można zapominać również, że osoby, które przygotują się na nadchodzące zmiany, cieszyć się będą na przykład dostępem do kanałów w jakości 4K" - powiedział, cytowany w informacji prasowej, prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

Według Krajowego Instytutu Mediów połowa Polaków wciąż nie wie o nadchodzącej zmianie. Dlatego zdaniem ekspertów konieczna jest szeroko zakrojona edukacja na tym polu.

- Choć kampania w telewizji ma ogromne znaczenie dla budowy świadomości Polaków na temat nadchodzących zmian, to musimy uzupełnić ją dostępem do dedykowanej infolinii, gdzie uzyskają oni pomoc w sprawdzeniu gotowości swojego sprzętu TV, oraz informacjami w radiu czy lokalnej prasie - powiedział dyrektor Krajowego Instytutu Mediów Mirosław Kalinowski.

Czytaj także: Nowy standard telewizji naziemnej. Dwa miliony gospodarstw wciąż narażonych na utratę sygnału

Telewizja naziemna z sygnałem DVB-T2

Jak podano, w związku z nadchodzącą zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w kraju trwają rozmowy pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, środowiskiem nadawców TV, producentów i dystrybutorów sprzętu oraz konsumentów.

Przejście na standard DVB-T2 rozpocznie się w marcu 2022 roku. Operację przełączenia nadajników na nowy standard podzielono na cztery etapy, każdy z nich obejmie kilka województw. Zmiany zakończą się w czerwcu 2022 roku.

Obecnie trwa kampania społeczna zachęcająca Polaków do sprawdzenia, czy posiadane przez nich odbiorniki telewizyjne nadają się do korzystania z NTC w standardzie DVB-T2/HEVC. Według Krajowego Instytutu Mediów 2,27 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub kupić nowy dekoder.

Związek Cyfrowa Polska jest branżową organizacją pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszającą największe firm z branży sektora cyfrowego i nowych technologii – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości