Aż 2,27 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Może ich zabraknąć

Autor:
ams/mp
Źródło:
wirtualnemedia.pl, TVN24 Biznes
Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC
Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVCTVN24
wideo 2/5
TVN24Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC

W przyszłym roku zmieni się standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej - dotychczasowy DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Krajowy Instytut Mediów prowadzi badania, które mają wykazać jak wielu Polaków jest przygotowanych na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Aż 2,27 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub kupić nowy dekoder. Przedstawiciel Samsunga alarmuje, że wiosną może zabraknąć sprzętu - piszą Wirtualnemedia.pl.

- Obecnie na prawie 5 mln gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej 71 proc. tych gospodarstw odbiera sygnał DVB-T2, ale tylko 50 proc. odbiera sygnał DVB-T2 HEVC. Oznacza to, że ponad 2 mln gospodarstw nie będzie miało możliwości odbioru sygnału. Są to osoby raczej wykluczone technologicznie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Osoby starsze, z małych miejscowości, często w gospodarstwach 1-osobowych o bardzo małych możliwościach ekonomicznych. 74 proc. ludzi odbierających sygnał wyłącznie z naziemnej telewizji nie wie o planowanej zmianie. Nie jest to dramat. Mamy trochę czasu - mówił podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Zmiana standardu telewizji a braki w sklepach

Zdaniem cytowanego przez Wirtualnemedia.pl Grzegorza Stanisza, dyrektora sprzedaży i marketingu Działu RTV Samsung Polska, jeśli kampania społeczna nie przyspieszy, to wiosną może zabraknąć w sklepach sprzętu kompatybilnego z DVB-T2/HEVC. Według niego kampania nie tłumaczy wprost zmian, które czekają wszystkich widzów.

- Wiadomo, że w Polsce listopad i grudzień to dwa najmocniejsze miesiące, jeśli chodzi o kupno i sprzedaż elektroniki. Styczeń też jest bardzo mocnym miesiącem. W marcu, kiedy będzie pierwsze wyłączenie sygnału w DVB-T, w kwietniu, maju i czerwcu, kiedy będą kolejne wyłączenia, nastąpi skumulowanie całego zapotrzebowania - twierdzi Stanisz.

- Wszyscy, którzy będą chcieli te telewizory kupić, nie będą w stanie ich dostać. Jesteśmy w stanie współpracować z każdym nadawcą i zrobić coś fajnego, aby taka pani Ola Stanisz nie dzwoniła do mnie w panice w kwietniu mówiąc, że telewizor jej nie działa - alarmował Stanisz.

Telewizja naziemna

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) została uruchomiona w Polsce w 2013 roku. To właśnie wtedy rozpoczęło się cyfrowe nadawanie programów naziemnych.

Za jej pośrednictwem do widzów w Polsce dociera ponad 30 programów, np. TVN oraz TVN7. Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych.

W przyszłym roku zostanie pożegnany jednak standard DVB-T.

Sygnał DVB-T2 - co to jest

DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC, czyli naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. HEVC to standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości.

Należy pamiętać, że standard DVB-T2/HEVC nie będzie wprowadzany w telewizjach satelitarnych i kablowych. Zmiany dotyczą tylko naziemnej telewizji cyfrowej.

Telewizja naziemna z sygnałem DVB-T2/HEVC - od kiedy?

Ta poważna zmiana będzie dotyczyć milionów odbiorców telewizji naziemnej. Operację przełączenia nadajników na nowy standard podzielono na cztery etapy, każdy z nich obejmie kilka województw. Zmiany rozpoczną się pod koniec marca 2022 roku i zakończą się w czerwcu 2022 roku.

Planowane terminy zmian w poszczególnych regionach:

- 28 marca 2022 roku: województwo lubuskie, dolnośląskie, opolskie,

- 25 kwietnia 2022 roku: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie,

- 23 maja 2022 roku: województwo łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie,

- 27 czerwca 2022 roku: województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Po zakończeniu tego procesu każdy odbiorca będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji DVB-T2, zarówno jeśli chodzi o obecnie nadawane programy jak i nowe, planowane.

Nowa jakość będzie oznaczała dostęp do kanałów wysokiej i bardzo wysokiej rozdzielczości - FHD i 4k (Ultra HD). Po zmianach widzowie otrzymają również dostęp do większej liczby bezpłatnych programów tematycznych.

"Wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC w Polsce wynika z regulacji Unii Europejskiej, jest też związane ze zmianami w korzystaniu z częstotliwości radiowych w Europie. Jest to jednak przede wszystkim zmiana technologiczna, która przyniesie odbiorcom telewizji nowe możliwości" - czytamy na rządowych stronach.

Sygnał DVB-T2/HEVC. Czy trzeba kupić nowy telewizor?

Co ważne, dostęp do telewizji w lepszej jakości jak i nowych programów będzie możliwy dla każdego, kto posiada telewizor obsługujący nowy standard DVB-T2 wraz z tunerem HEVC/H265. Informacje, czy nasz odbiornik posiada taką możliwość, powinniśmy uzyskać u sprzedawcy albo producenta odbiornika, np. w dokumentach, które otrzymaliśmy podczas zakupu.

W przypadku gdy odbiornik nie posiada takiej możliwości i na przykład obsługuje tylko DVB-T2 bez HEVC, wówczas należy albo zakupić nowy odbiornik, obsługujący DVB-T2 i HEVC, albo odpowiednią przystawkę/tuner tzw. "set-up box", spełniający te dwa wymagania.

W związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej, odbiór programów telewizyjnych nadawanych w systemie DVB-T2 przez odbiorniki telewizyjne przystosowane jedynie do systemu DVB-T nie będzie możliwy.

Jeżeli odbiornik umożliwia odbiór drugiej generacji naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC wraz ze zmianą standardu - w czerwcu 2022 roku - wymagane będzie jedynie ponowne wyszukanie kanałów telewizyjnych.

Autor:ams/mp

Źródło: wirtualnemedia.pl, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości