Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. W przyszłym roku zmiany dla telewidzów

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC
Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVCTVN24
wideo 2/5
TVN24Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC

W przyszłym roku zmieni się standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej - dotychczasowy DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Widzowie zyskają możliwość odbioru programów telewizyjnych w lepszej jakości obrazu niż dotychczas. Zmiana nastąpi do połowy 2022 roku. Jeśli nie mamy telewizora obsługującego nowy standard, konieczne będzie dokupienie dodatkowej przystawki (tunera).

Telewizja naziemna

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) została uruchomiona w Polsce w 2013 roku. To właśnie wtedy rozpoczęło się cyfrowe nadawanie programów naziemnych.

Za jej pośrednictwem do widzów w Polsce dociera ponad 30 programów, np. TVN oraz TVN7. Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych.

W przyszłym roku zostanie pożegnany jednak standard DVB-T.

Sygnał DVB-T2 - co to jest

DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC, czyli naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. HEVC to standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości.

Należy pamiętać, że standard DVB-T2/HEVC nie będzie wprowadzany w telewizjach satelitarnych i kablowych. Zmiany dotyczą tylko naziemnej telewizji cyfrowej.

Telewizja naziemna z sygnałem DVB-T2/HEVC - od kiedy?

Ta poważna zmiana będzie dotyczyć milionów odbiorców telewizji naziemnej. Operację przełączenia nadajników na nowy standard podzielono na cztery etapy, każdy z nich obejmie kilka województw. Zmiany rozpoczną się pod koniec marca 2022 roku i zakończą się w czerwcu 2022 roku.

Planowane terminy zmian w poszczególnych regionach:

- 28 marca 2022 roku: województwo lubuskie, dolnośląskie, opolskie,

- 25 kwietnia 2022 roku: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie,

- 23 maja 2022 roku: województwo łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie,

- 27 czerwca 2022 roku: województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Po zakończeniu tego procesu każdy odbiorca będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji DVB-T2, zarówno jeśli chodzi o obecnie nadawane programy jak i nowe, planowane.

Nowa jakość będzie oznaczała dostęp do kanałów wysokiej i bardzo wysokiej rozdzielczości - FHD i 4k (Ultra HD). Po zmianach widzowie otrzymają również dostęp do większej liczby bezpłatnych programów tematycznych.

"Wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC w Polsce wynika z regulacji Unii Europejskiej, jest też związane ze zmianami w korzystaniu z częstotliwości radiowych w Europie. Jest to jednak przede wszystkim zmiana technologiczna, która przyniesie odbiorcom telewizji nowe możliwości" - czytamy na rządowych stronach.

Sygnał DVB-T2/HEVC. Czy trzeba kupić nowy telewizor?

Co ważne, dostęp do telewizji w lepszej jakości jak i nowych programów będzie możliwy dla każdego, kto posiada telewizor obsługujący nowy standard DVB-T2 wraz z tunerem HEVC/H265. Informacje, czy nasz odbiornik posiada taką możliwość, powinniśmy uzyskać u sprzedawcy albo producenta odbiornika, np. w dokumentach, które otrzymaliśmy podczas zakupu.

W przypadku gdy odbiornik nie posiada takiej możliwości i na przykład obsługuje tylko DVB-T2 bez HEVC, wówczas należy albo zakupić nowy odbiornik, obsługujący DVB-T2 i HEVC, albo odpowiednią przystawkę/tuner tzw. "set-up box", spełniający te dwa wymagania.

W związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej, odbiór programów telewizyjnych nadawanych w systemie DVB-T2 przez odbiorniki telewizyjne przystosowane jedynie do systemu DVB-T nie będzie możliwy.

Jeżeli odbiornik umożliwia odbiór drugiej generacji naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC wraz ze zmianą standardu - w czerwcu 2022 roku - wymagane będzie jedynie ponowne wyszukanie kanałów telewizyjnych.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości