Tech

Świat technologii: Zobacz smartfon Putina. Czy podbije rynek?

Tech

Czy YotaPhone podbije rynek?
TVN24 Biznes i ŚwiatCzy YotaPhone podbije rynek?

To pierwszy taki smartfon, o którym można powiedzieć, że reprezentuje rosyjską myśl techniczną - mówił o YotaPhonie 2, w programie "Świat technologii", ekspert Witold Tomaszewski. Jak dodał gość TVN24 Biznes i Świat, rosyjski telefon nie ma na razie szans rywalizować z produktami amerykańskimi, czy koreańskimi.

Nie wiadomo, czy Władimir Putin używa go prywatnie, ale pewne jest, że prezydent Rosji lubi chwalić się smartfonem stworzonym przez jego rodaków. Na ostatnim szczycie APEC w Pekinie rosyjski przywódca wręczył Yotaphone'a 2 prezydentowi Chin Xi Jinpingowi.

- To jest pierwszy taki smartfon, o którym można powiedzieć, że reprezentuje rosyjską myśl techniczną - powiedział Tomaszewski.

Dwa wyświetlacze

Smartfon "made in Russia", nazywany także "smartfonem Putina" charakteryzuje się tym, że ma dwa wyświetlacze. - Po jednej stronie taki, jaki występuje w typowym smartfonie, natomiast z drugiej mamy ekran e-ink, znany z czytników książek. Co prawda jest on czarno-biały i odświeżanie ekranu nie jest zbyt dobre, ale pobiera bardzo mało energii. Tego typu rozwiązanie posiada w tej chwili tylko YotaPhone - dodał gość "Świata technologii".

Rosyjska firma Yota Devices liczy na duży popyt w Chinach. - Ale YotaPhone nie podbije Chin - komentował Tomaszewski. - Chiński rynek jest dosyć specyficzny, tam królują lokalne marki i tanie telefony, a YotaPhone do nich nie należy. Ponadto, Chińczycy wolą większe smartfony. Nie wróżyłbym więc dużego sukcesu w Państwie Środka - tłumaczył.

Jego zdaniem Rosjanie nie mają też szans, aby zagrozić amerykańskim czy południowokoreańskim producentom. - Rosjanie nie mają pieniędzy na szeroki marketing tego telefonu, ani zaawansowanych relacji biznesowych z operatorami komórkowymi, którzy np. w Polsce sprzedają 80 proc. telefonów.

Urządzenie pojawi się także w naszym kraju. Ma kosztować 2 tys. 899 złotych.

Więcej informacji technologicznych znajdziesz codziennie w programie "Świat technologii" o 21:00 w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości