Luka w smartfonach Samsunga. Hakerzy mogą przejąć telefon

Tech

Janitors/flickr.comNa ataki są narażone najnowsze smartfony firmy Samsung. Na zdjęciu Galaxy S5

Smartfony Samsunga są narażone na ataki hakerów. Wszystko przez lukę w oprogramowaniu klawiatury serii Galaxy. Dane wpisywane do urządzenia mogą być przechwytywane przez cyberprzestępców.

O luce w systemie bezpieczeństwa poinformowała firma NowSecure, która zajmuje się bezpieczeństwem danych. Na ataki narażonych jest aż 600 mln smartfonów na całym świecie. Według informacji „The Guardiana” luka w systemie dotyczy najnowszych modeli Samsunga Galaxy, czyli S6, S5 i S4.

Przez klawiaturę

Zdaniem ekspertów z NowSecure hakerzy mogą zdalnie przejąć kontrolę nad telefonem, pobierać dane z urządzenia, podsłuchiwać rozmowy, włączyć kamerę i mikrofon oraz czytać prywatne wiadomości.

- System obsługujący klawiaturę jest łatwy do sforsowania przez hakerów. Co więcej wadliwej aplikacji nie można odinstalować - uważa Ryan Welton z NewSecure.

Aktualizacja

Koncern Samsung obiecał, że w najbliższym czasie opublikuje aktualizację, która pozwoli użytkownikom załatać lukę. - Bardzo poważnie traktujemy to zagrożenie bezpieczeństwa. Aktualizacja będzie dostępna w ciągu kilku najbliższych dni - powiedział „The Guardianowi” rzecznik Samsunga.

Co zrobić?

Eksperci radzą, aby do tego czasu osoby posiadające smartfony Galaxy unikały korzystania z nieznanych sieci Wi-Fi. - Obecnie nie można wiele zrobić. Trzeba próbować unikać korzystania z sieci bezprzewodowych, do których nie mamy zaufania, a gdzie mogą czaić się hakerzy, którzy będą próbować przechwycić dane - Radzi Paul Ducklin z firmy Sophos, która zajmuje się bezpieczeństwem danych.

Autor: msz/gry / Źródło: The Guardian,

Źródło zdjęcia głównego: Janitors/flickr.com