Tech

Jest śledztwo ws. cyberataku na KNF

Tech

ShutterstockProkuratura: jest śledztwo ws. cyberataku na KNF

Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo w sprawie cyberataku na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego, do którego doszło na początku lutego - poinformował w piątek rzecznik prasowy tej prokuratury Michał Dziekański.

- Śledztwo zostało wszczęte w sprawie nieuprawnionego zmodyfikowania prowadzonej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego strony internetowej knf.gov.pl, w celu zainfekowania złośliwym oprogramowaniem komputerów osób i podmiotów korzystających z serwisu - poinformował prok. Dziekański.

Jak dodał chodzi m.in. o art. 269 par. 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym "kto niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia dane informatyczne o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju, bezpieczeństwa w komunikacji, funkcjonowania administracji rządowej, innego organu państwowego lub instytucji państwowej albo samorządu terytorialnego albo zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy ośmiu lat".

Śledztwo

Sprawę początkowo badała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powiadomiona przez KNF. Materiały zostały przekazane warszawskiej prokuraturze okręgowej. Jak wtedy informowano sprawa była wówczas badana w kierunku art. 267 Kk, zgodnie z którym, "kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch".

Jak poinformował w piątek prokurator śledztwo zostało wszczęte 16 lutego.

Atak

Na początku lutego Komisja Nadzoru Finansowego informowała, że w Urzędzie KNF "zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl". Strona internetowa komisji była w związku z tym nieczynna. Po wejściu na tę stronę ukazywał się komunikat: "Na stronie prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia". Pojawiły się też informacje, że hakerzy zaatakowali kilka banków. Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na mocy ustawy w 2006 roku (czyli za poprzednich rządów PiS) z połączenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). W 2008 roku do KNF włączono też Komisję Nadzoru Bankowego, znajdującą się wcześniej w strukturach NBP.

Zobacz. - MON zaznaczyło kilka obszarów, które chciałoby doinwestować. To nie tylko ludzie, to nie tylko cyberarmia, ale również technologia, która pozwala i atakować, i się bronić - mówił Sebastian Małycha, prezes Media Recovery na antenie TVN24BiS w odniesieniu do zapowiedzi resortu obrony, które w poprawionym Planie Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego uwzględniło także "działania w cyberprzestrzeni", na które ma zamiar wydać miliard złotych. (wideo z 14.11.2016 r.)

MON wyda miliardy na cyberarmię. Ekspert: "jeszcze sporo do zrobienia"
MON wyda miliardy na cyberarmię. Ekspert: "jeszcze sporo do zrobienia"

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości