Microsoft przejmuje i zamyka. W tym roku już drugie studio gier

TVN24 Biznes

Flickr (CC BY-SA 2.0) | Nicola since 1972Microsoft rozwiązał studio Lionhead

Microsoft doprowadził do końca rozpoczęte w marcu konsultacje z pracownikami swojego wewnętrznego, brytyjskiego studia Lionhead, które zajmuje się produkcją gier. Studio znane z serii „Black & White” i „Fable” zostało oficjalnie rozwiązane.

Na początku marca br. Microsoft zamknął zakupione przez siebie w 2012 r. duńskiego studia Press Play, producenta gier „Max & the Magic Marker” i „Kalimba”. Równolegle z likwidacją Press Play Microsoft ogłosił przerwanie trwających od 2012 r. prac nad przygotowywaną przez Lionhead Studios grą free-to-play „Fable Legends”.

Skupienie inwestycji

„Podjęte przez nas kroki to element strategii Microsoft Studios zmierzającej do skupienia inwestycji i prac na tych grach i franczyzach, które spotykają się z największym zainteresowaniem fanów i w które najchętniej zagrają” – podał w komunikacie Hanno Lemke z Microsoft Studios Europe. Podobnie jak duński Press Play brytyjski Lionhead również był częścią Microsoft Studios. Skasowaniu projektu „Fable Legends” towarzyszyło przystąpienie przez Microsoft do poprzedzających zamknięcie firmy konsultacji z pracownikami, zgodnie z wymogami stawianymi przez brytyjskie prawo. Procedura likwidacji studia została sfinalizowana z końcem kwietnia.

Sześć tygodni konsultacji

- Możemy potwierdzić, że po sześciotygodniowym okresie konsultacji z pracownikami Lionhead doszliśmy do przekonania o konieczności zamknięcia Lionhead Studios – powiedzieli przedstawiciele Microsoftu. - Wszyscy pracownicy otrzymali propozycje wsparcia w szukaniu nowej pracy w ramach Microsoftu lub w innych firmach działających w branży gier – zapewnili. Studio Lionhead zostało założone w 1996 r. przez Petera Molyneuksa, Marka Webleya, Tiam Rance’a i Steve’a Jacksona. Zadebiutowało wydaną w 2001 przez Electronic Arts grą „Black & White”, która doczekała się kontynuacji w 2005 r. Łącznie studio opracowało 8 gier, z czego 5 w ramach serii „Fable”. Microsoft przejął Lionhead w kwietniu 2006 r. W 2014 r. ukazała się ostatnia gra studia – reedycja oryginalnego „Fable”.

Okulary jak z filmu science-fiction. Wirtualna rzeczywistość od MicrosoftuTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY-SA 2.0) | Nicola since 1972