Właściciel Facebooka zwolni ponad 11 tysięcy osób. To największe cięcia w historii koncernu

Autor:
jr/ToL
Źródło:
Reuters

Meta Platforms poinformowała w środę, że zwolni 13 procent swojej załogi, czyli ponad 11 tysięcy pracowników. To największa redukcja zatrudnienia w 18-letniej historii koncernu. Właściciel Facebooka mierzy się z rosnącymi kosztami i kłopotami na rynku reklamowym.

To jeden z największych programów zwolnień grupowych w sektorze technologicznym w tym roku. Reuters zwraca uwagę, że zwolnienia na tak szeroką skalę w Meta następują po znaczących cięciach w innych dużych firmach technologicznych. Chodzi m.in. o Microsoft, który w październiku zwolnił prawie tysiąc osób oraz Twittera, przejętego niedawno przez miliardera Elona Muska. 

Zuckerberg przeprasza

Pandemiczny boom, który pobudził firmy technologiczne, przekształcił się w tym roku w krach w obliczu najwyższej od dekad inflacji i gwałtownie rosnących stóp procentowych - pisze Agencja Reutera.

"Nie tylko handel internetowy powrócił do poprzednich trendów, ale spowolnienie makroekonomiczne i zwiększona konkurencja spowodowały, że nasze przychody są znacznie niższe, niż się spodziewałem" - napisał dyrektor generalny Mark Zuckerberg w komunikacie do pracowników.

"Pomyliłem się i biorę za to odpowiedzialność" dodał.

Zuckerberg podkreślił potrzebę stania się bardziej wydajnym kapitałowo. Powiedział, że firma przeniesie zasoby do "obszarów wzrostu o wysokim priorytecie", np. silniki AI, reklamy i platformy biznesowe.

Pakiet odpraw

Meta poinformowała, że w ramach pakietu odpraw ​​wypłaci zwolnionym pracownikom wynagrodzenie podstawowe za 16 tygodni, dodatkową pensję za dwa tygodnie za każdy rok pracy oraz za wszystkie pozostałe płatne dni wolne.

Koncern dodał, że ​​planuje również obniżyć wydatki uznaniowe i przedłużyć zamrożenie zatrudnienia do pierwszego kwartału.

Niektórzy inwestorzy są zaniepokojeni działaniami Mety, która przeznacza ponad 10 mld dolarów rocznie na metawers, odwracając swoją uwagę od mediów społecznościowych - podała AP. Również konkurencja ze strony TikToka jest rosnącym zagrożeniem dla firmy, ponieważ młodzi ludzie częściej wybierają tę chińską aplikację niż należący do Mety Instagram. 

Czytaj więcej: Topnieją majątki najbogatszych

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: askarim/Shutterstock

Pozostałe wiadomości