Tech

Kolejny cios dla Ubera. Prokuratorskie oskarżenie w Korei Płd.

Tech

Uber prowadzi działalność w ponad 200 miastach

Prokuratura w Seulu oskarżyła tamtejszą filię amerykańskiej firmy Uber, pośredniczącej w kontaktach klientów z prywatnymi osobami oferującymi transport samochodowy, o złamanie przepisów regulujących transport publiczny - poinformowała w środę agencja Yonhap.

W akcie oskarżenia wymieniony jest też szef Ubera Travis Kalanick. W Korei Południowej za udostępnianie usług transportowych bez wymaganej licencji grozi kara grzywny do 20 milionów wonów (ponad 16 tys. USD) lub do dwóch lat więzienia - wskazuje Yonhap.

Grzywna dla kierowców Ubera

W zeszłym tygodniu władze miejskie Seulu zapowiedziały karanie grzywną kierowców Ubera, którzy nie są zarejestrowani jako taksówkarze. Zaoferowano nagrodę za zgłaszanie władzom takich kierowców. Uber prowadzi działalność w ponad 200 miastach w 45 krajach. Oferuje aplikację na smartfony pozwalającą na bezpośrednie kontaktowanie się klientów z prywatnymi osobami oferującymi transport samochodowy. Użytkownik podaje swoją lokalizację i cel, a aplikacja pokazuje mu najbliższych zalogowanych w systemie przewoźników. Uber rozwija się bardzo dynamicznie, ale też ma kłopoty w wielu miastach. W Paryżu taksówkarze protestowali w połowie grudnia z powodu "nieuczciwej konkurencji" ze strony tej firmy. Według nowej ustawy o przewozie osób, która wchodzi we Francji w życie 1 stycznia, ułatwianie kontaktu między klientami a osobami, które nie są ani taksówkarzami, ani kierowcami zawodowymi, będzie niedozwolone. Sędzia w Madrycie zakazał w tym miesiącu działalności firmy Uber w Hiszpanii w odpowiedzi na skargę złożoną przez madryckie stowarzyszenie taksówkarzy. Zakaz działalności Ubera wprowadzono w Holandii, a także w Delhi, gdzie kierowcę współpracującego z tą firmą oskarżono o zgwałcenie pasażerki.

Autor: pp//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości