Google wprowadza obowiązkową weryfikację dwuetapową

Autor:
kkow//mro
Źródło:
tvn24.pldobreprogramy.pl
Dlaczego Facebook przestał działać? Ekspert wyjaśnia (wideo z października 2021)
Dlaczego Facebook przestał działać? Ekspert wyjaśnia (wideo z października 2021)TVN24
wideo 2/4
TVN24Dlaczego Facebook przestał działać? Ekspert wyjaśnia

Google w trosce o bezpieczeństwo swoich użytkowników zdecydowało się na wprowadzenie weryfikacji dwuetapowej. Ma to pomóc w ograniczeniu możliwości włamania się na czyjeś konto, a w konsekwencji uzyskania dostępu do poufnych danych.

Google chce bardziej dbać o bezpieczeństwo korzystających z ich usług użytkowników i zaczyna stopniowo wprowadzać obowiązkową dwuetapową weryfikację. Nowe zasady logowania dotkną ponad 150 milionów osób. Zmiany mają uchronić klientów Google przed włamaniem na ich konta i wyciekiem danych. 

Weryfikacja dwuetapowa w Google – jak będzie działać

Użytkownicy Google otrzymają maila, w których zostaną poinformowani, kiedy na ich koncie zostanie włączona dwuetapowa weryfikacja. Jeżeli chcemy jednak, by nasze dane już teraz były lepiej chronione, możemy taką opcję włączyć sami. Jak to zrobić?

Na początku musimy wejść na specjalną zakładkę strony Google i wybrać smartfon, na który będziemy dostawali powiadomienia dotyczące podwójnej weryfikacji (musi być on podłączony do tego samego konta Google). Alternatywą może być zdecydowanie się na otrzymywanie SMS-ów bądź połączeń głosowych, dzięki którym będą nam dostarczane potrzebne do weryfikacji kody i klucze bezpieczeństwa.

Po pierwszym potwierdzeniu tożsamości użytkownik zostanie poproszony o wybranie alternatywnej formy weryfikacji (zapasowej). Jeżeli użytkownik zdecyduje się na weryfikację poprzez wiadomość SMS, konieczne będzie przypisanie do jego konta specjalnego kodu, który w trakcie konfiguracji zostanie do niego wysłany.

Weryfikacja dwuetapowa – czym jest?

Dwuetapowa weryfikacja (w skrócie 2FA) polega na zabezpieczeniu konta czymś więcej niż standardowo wpisywanym hasłem. Do najczęstszych sposobów jej przeprowadzania należy potwierdzanie tożsamości dzięki wpisaniu kodu wysłanego w wiadomości SMS. Często stosuje się również metodę biometrii, czyli weryfikacji poprzez rozpoznanie przez aplikację unikalnych cech fizycznych użytkownika. Celem dwuetapowego uwierzytelniania jest jak najmocniejsze utrudnienie uzyskania dostępu do naszego konta.

Taki sposób weryfikacji naszej tożsamości powinniśmy stosować szczególnie tam, gdzie przechowujemy ważne dla nas pliki i dane - na przykład na swoim koncie Apple czy też podczas logowania do Facebooka. W portalu społecznościowym uwierzytelnienie dwuskładnikowe można skonfigurować w menu Ustawienia bezpieczeństwa i logowania.

Autor:kkow//mro

Źródło: tvn24.pldobreprogramy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości