TVN24 Biznes | Tech

Fotowoltaika? Najwyższy czas na prąd ze słońca

TVN24 Biznes | Tech

Moc prądu ze słońcaSunday Polska
wideo 2/2
Sunday PolskaMoc prądu ze słońca

Polacy pokochali samodzielne wytwarzanie prądu. Aż dwóch na trzech właścicieli domów planuje montaż paneli fotowoltaicznych w perspektywie najbliższych trzech lat. Rosnąca popularność przydomowych elektrowni rodzi wiele pytań dotyczących skuteczności, bezpieczeństwa i funkcjonowania instalacji. Odpowiadamy na nie wraz z jednym ekspertów w zakresie technologii PV – firmą Sunday Polska.

Materiał sponsorowany

Polacy chcą być ekologiczni

W lutym tego roku, Sunday Polska, jeden z liderów rynku odnawialnych źródeł energii, zbadał nastawienie właścicieli domów na temat fotowoltaiki. Aż 30% badanych pochwaliło się posiadaniem własnej elektrowni. Kolejne 60% wyraziło chęć zainwestowania w czyste źródło prądu w najbliższej przyszłości.

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Sunday Polska przez ASM Centrum Badań Rynku pokazują, że Polacy chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii i są zadowoleni z posiadanych instalacji. Trzy czwarte właścicieli z przydomową elektrownią słoneczną dobrze lub bardzo dobrze ocenia jej działanie. Satysfakcja idzie w parze z oszczędnościami. Ankietowani ocenili, że koszty prądu spadły średnio o 65%, a rekordziści obniżyli swoje rachunki aż o 90%.

Dolnośląskie, Osiek, 3,78 kWmat. sponsorowany

Bezpieczna i przystępna energia prosto ze słońca

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej przystępne cenowo. Państwo i samorządy wspierają inwestycje w czystą energię. Od początku lipca ruszyła trzecia edycja programu "Mój Prąd". Inwestorzy mogą otrzymać 3 tysiące złotych dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych. Beneficjentami "Mojego Prądu" są osoby, które po raz pierwszy montują instalację PV o mocy od 2 do 10 kW z założeniem wytwarzania energii na własne potrzeby. Zakup Instalacji fotowoltaicznych objęty jest również ulgą termomodernizacyjną, której wysokość wynosi aż do 53 tysięcy złotych. Taką kwotę można odpisać od podatku dochodowego zarówno progresywnego – PIT, jak i liniowego – CIT.

Łódzkie, Buszków Dolny, 5,2 kWmat. sponsorowany

Instalacja fotowoltaiczna pracuje przez cały rok bez względu na pogodę i temperaturę powietrza. Zimą ze względu na krótszy czas nasłonecznienia efektywność minimalnie spada, jednak warto pamiętać, że prąd jest wytwarzany każdego dnia, przez cały rok.

Fotowoltaika jest bezpiecznym źródłem energii elektrycznej. Państwowa Straż Pożarna szacuje, że liczba pożarów paneli solarnych stanowi promil (0,1%) wypadków z ogniem w kraju. Montaż instalacji przez renomowaną firmę gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką jakość komponentów.

Świętokrzyskie, Staszów, 5,2 kWmat. sponsorowany

Fotowoltaika i pompa ciepła tworzą zgrany duet

Właściciele instalacji PV często wytwarzają więcej energii niż potrzebują. Dzisiaj nadwyżki wyprodukowanego prądu można oddać do sieci energetycznej i odebrać w momencie zwiększonego zapotrzebowania. Mają do tego prawo wszyscy prosumenci, czyli posiadacze mikroinstalacji o mocy do 50 kW. Mogą oni w ten sposób odebrać do 80% zmagazynowanej energii.

Aby wykorzystać maksimum wyprodukowanej energii w efektywny sposób warto rozważyć montaż pompy ciepła. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką, to rozwiązanie idealne, dzięki któremu nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale także dbamy o nasz portfel i komfort użytkowania, ograniczając koszty eksploatacyjne oraz stwarzając idealny klimat w naszych domach

Podkarpackie, Krosno, 6,4 kWmat. sponsorowany

Pompa ciepła to zaawansowane urządzenie grzewcze, wykorzystujące niskotemperaturową energię zakumulowaną m.in w powietrzu lub gruncie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Urządzenie jest wszechstronne: latem odbiera ciepło z pomieszczeń, a zimą je nagrzewa.

Pompy ciepła wykorzystują 75% energii pochodzącej ze środowiska naturalnego, pozostałe 25% zapewnia energia elektryczna. Posiadanie lub zamontowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala na całkowicie ekologiczną pracę pomp, które regulują temperaturę przez cały rok i przyczyniają się do oszczędności na ogrzewaniu i prądzie. Do końca roku w programie „Czyste Powietrze” można otrzymać dotację w wysokości 37 tysięcy złotych na montaż pompy ciepła zasilanej energią słoneczną. To najlepszy moment na inwestycję.

Sunday daje moc. Moc prądu ze słońcaSunday Polska

Źródło zdjęcia głównego: mat. sponsorowany