Musk nie chce więcej odpoczywać. "To nie jest opcja"


Arianna Huffington, amerykańska businesswomen i założycielka serwisu "The Huffington Post" wezwała Elona Muska, aby ten mniej pracował, a więcej odpoczywał. Szef Tesli odpisał jej na Twitterze w środku nocy po powrocie z fabryki. Stwierdził, że nie jest to możliwe. W niedawnym głośnym wywiadzie Musk przyznał, że pracuje po 120 godzin tygodniowo, co rujnuje jego życie prywatne. Publikacja mocno odbiła się na kursie giełdowym jego spółki.

W piątek Huffington napisała list otwarty do Muska, w którym wezwała go do zmiany sposobu, w jakim pracuje, aby mógł zapewnić sobie więcej czasu na "tankowanie" i "ładowanie". "Potrzebujesz tego, Tesla tego potrzebuje, świat tego potrzebuje" - podkreśliła.

Jak po alkoholu

"Tak więc Elon, przyszłość Tesli zależy od tego, czy wymyślisz swoje arcydzieło. To nie zależy od tego, ile godzin nie śpisz. Tesla i świat byłby lepszy, gdybyś regularnie znajdował czas na tankowanie, ładowanie i ponowne łączenie ze swoimi wyjątkowymi rezerwami kreatywności oraz twoją mocą wprowadzania innowacji" - napisała w liście.

Dodała też, że miliarder, ciężko pracując nie jest w stanie wykorzystać swoich "wyjątkowych" zalet. "Nasze ciało i nasz mózg tak po prostu nie działają. Nikt nie wie lepiej od ciebie, że nie możemy dostać się na Marsa, ignorując prawa fizyki. Nie możemy też dotrzeć tam, gdzie chcemy, ignorując prawa naukowe w naszym codziennym życiu" - stwierdziła.

Przytoczyła też badanie, które pokazuje, że po 17-19 godzinach pracy bez snu człowiek zaczyna odczuwać poziomy zaburzeń poznawczych odpowiadające poziomowi alkoholu we krwi wynoszącemu pół promila. "Żaden lider biznesu nie zatrudniłby osób, które pracują po pijanemu, więc nie promuj takiego zachowania wśród swoich pracowników" - zaznaczyła.

"Stawiłeś czoła niesamowitym wyzwaniom stosując coraz bardziej rygorystyczne i zdecydowane podejście do stosowania najnowszych zdobyczy nauki. Ale jednocześnie demonstrujesz dziko przestarzały, antynaukowy i straszliwie nieefektywny sposób wykorzystania ludzkiej energii. To tak, jakby próbować wprowadzić nas w naszą przyszłość czystej energii (lub w kosmos) za pomocą napędzanego węglem silnika parowego. To po prostu nie zadziała" - napisała Huffington.

Praca w środku nocy

Musk odpowiedział na list w tweecie opublikowanym w niedzielę tuż po godz. 2.30. "Myślisz, że to jest opcja. Nie jest" - napisał odnosząc się do swojego czasu pracy. "Właśnie wróciłem z fabryki" - dodał. Zaznaczył też, Ford i Tesla to jedynie amerykańskie koncerny samochodowe, które nigdy nie zbankrutowały.

W piątek prezes Tesli przyznał w obszernej rozmowie z dziennikiem "New York Times", że jego zdrowie nie jest w najlepszym stanie. Ujawnił m.in. że pracuje 120 godzin tygodniowo, jest przytłoczony stresem związanym z pracą oraz jest uzależniony od środków nasennych. Powiedział też, że miniony rok był "koszmarny" oraz "najtrudniejszy i najbardziej bolesny" w całej jego karierze. W trakcie wywiadu kilkakrotnie się rozpłakał.

Na wywiad natychmiast zareagowali inwestorzy. Spółka zakończyła piątkowe notowania 8,93 procent pod kreską, a za jedną akcję trzeba było zapłacić 305,5 dolarów. To najmocniejszy spadek od czerwca 2016 roku, kiedy zniżka wyniosła 10,45 procent. W ciągu roku akcje Tesli straciły na wartości już ponad 13 procent.

Przypomnijmy, że Musk jest szefem także dwóch innych firm - Neuralink i SpaceX.

Wiele wyzwań i problemów

Przed Muskiem stoi wiele trudnych wyzwań. Firma intensywnie pracuje nad przyspieszeniem produkcji Modelu 3, tańszego samochodu elektrycznego, którym chce zdobyć rynek masowy. Premierę auta odkładano jednak już wielokrotnie, m.in. przez problemy w gigafabryce Tesli w Nevadzie, gdzie powstają baterie do elektrycznych samochodów. Wielu inwestorów decyduje się na tzw. krótką sprzedaż i obstawia przeciwko spółce.

7 sierpnia Musk ogłosił, iż rozważa wycofanie Tesli z giełdy, płacąc 420 dolarów za akcję. Plany miliardera spowodowały, że akcje spółki sporo zyskały. Do czasu. Później sprawę pod lupę wzięła bowiem Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Według amerykańskich mediów publiczne oświadczenie mogło naruszyć prawo. Udziałowcy Tesli pozwali Muska do sądu, oskarżając go o manipulowanie wartością akcji i kłamstwa na temat funduszy przeznaczonych na wykup firmy. Musk jest największym udziałowcem spółki i obecnie kontroluje 20 proc. akcji.

W ub. tygodniu Musk wyjaśniał na blogu Tesli, że od tygodni prowadzi rozmowy z państwowym funduszem majątkowym Arabii Saudyjskiej, aby sfinansować transakcję wykupu akcji. Według szacunków mediów transakcja może kosztować od 50 do nawet 70 mld dolarów. Fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej kupił ostatnio 5 proc. akcji Tesli i ma wspierać wycofanie spółki z nowojorskiego parkietu.

Autor: tol / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: JOE SKIPPER/REUTERS/Forum

Pozostałe wiadomości

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość takich ofert rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blik zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP