Dobry czas dla Lenovo. Gigant technologiczny widzi duży potencjał w Polsce

Dobry czas dla Lenovo
Dobry czas dla Lenovo
Lenovo
Dobry czas dla LenovoLenovo

Światowe gospodarki od ponad trzech lat zmagają się z turbulencjami. Pandemia COVID-19 zerwała globalne łańcuchy dostaw, a sytuacja geopolityczna pogłębiła zamieszanie panujące na światowych rynkach. Dodatkowo Europa stanęła w obliczu kryzysu energetycznego, jakiego wcześniej nigdy nie widziała. Problemy przyspieszyły jednak transformację cyfrową wielu firm, a nawet państw. Firma Lenovo, globalny gigant w zakresie rozwiązań IT i producent komputerów, w tym trudnym okresie zanotowała rekordowe wyniki. Wojciech Zaskórski, Dyrektor Generalny Lenovo Polska podkreśla, że firma widzi także ogromny potencjał w Polsce. 

Lenovo w obliczu globalnych wyzwań

Przychody Lenovo w roku finansowym 2022/2023 osiągnęły imponujący wynik - ponad 62 mld USD i zysku netto w wysokości 1,9 mld USD.

Wojciech Zaskórski, Dyrektor Generalny Lenovo Polska mówi, że firma z kryzysu wyszła znacznie mocniejsza, niż była wcześniej. Z danych firmy Gartner wynika, że w 2023 roku Lenovo znajduje się na ósmym miejscu, jeśli chodzi o jakość łańcucha dostaw na świecie. Rok wcześniej firma była na dziewiątym miejscu.

- Nie stało się to bez przyczyny. Dywersyfikacja, która jest odpowiedzią na ryzyko spowodowała, że w wymagającym czasie nie zatrzymaliśmy rozwoju, a wręcz przeciwnie - zdynamizowaliśmy go. Dziś mamy 35 zakładów w dziewięciu różnych krajach. W ciągu każdej sekundy aż cztery urządzenia Lenovo są dostarczane do klientów na całym świecie. Zbudowanie łańcucha dostaw to operacja niezwykle skomplikowana, o dużym natężeniu, dużej intensyfikacji. Również dla Europy i Polski zostało zbudowane odpowiednie rozwiązanie. Lenovo docenia znaczenie tutejszego rynku i właśnie dlatego w 2022 roku zbudowano fabrykę na Węgrzech. Dziś wiele naszych opakowań nosi napis „Made in Europe”. Wspomniany zakład, wytworzył do tej pory już ponad milion rozwiązań dla klientów. Dzięki niemu czas dostawy dla klientów europejskich jest zdecydowanie krótszy — mówi,

Rynek polski i cyfryzacja

Dyrektor Generalny Lenovo Polska wskazuje ponadto, że Lenovo na rodzimym rynku radzi sobie bardzo dobrze i widzi potencjał do dalszego wzrostu.

— Jesteśmy liderem rynku IT w Polsce. W rozwiązaniach informatycznych PC zajmujemy pierwsze miejsce. Wynika to z naszej specyficznej strategii globalnej i tej, dotyczącej rynku polskiego. Przede wszystkim Lenovo to miejsce, gdzie możemy zrealizować wszelkie potrzeby w zakresie infrastruktury technologicznej klienta; począwszy od telefonów, poprzez tablety, komputery PC, stacje robocze, serwery data center oraz pakiety usług, które są z tym związane. Drugą cechą, która predestynuje nas do tego, żeby być liderem na rynku, jest to, że sprzęt Lenovo jest szeroko dostępny w kanale zakupowym. Nasza firma współpracuje także z wieloma polskimi podmiotami, by zapewnić dostęp do naszych urządzeń. Jako globalny lider w branży PC inwestujemy najwięcej w nasze portfolio, a to z kolei przekłada się na najbardziej innowacyjne rozwiązania — mówi.

Wojciech Zaskórski podkreśla, że polskie firmy w ostatnich latach znacznie przyspieszyły proces cyfryzacji. Transformacja odbywa się w większości etapowo, a przedsiębiorcy inwestują w to, co ich zdaniem ma największy sens dla ich biznesów.

— Jeśli uznamy, że dzisiaj kluczem do dotarcia do klienta jest personalizacja, to oczywiście bardzo pomaga w tym sztuczna inteligencja, która ułatwia kontakt i identyfikację wybranej grupy osób. Pod tym względem polskie firmy, moim zdaniem znajdują się w zdecydowanej czołówce Europy. Inną rzeczą jest highperformance computing, czyli zdolność do przetwarzania ogromnych ilości danych. Przedsiębiorcy widzą, że muszą w to inwestować, bo inaczej gromadzone zasoby danych będą zmarnowane. Jeszcze inną rzeczą jest dywersyfikacja sposobu przetrzymywania tych danych. Mowa tutaj o usługach w postaci chmury. Tutaj Lenovo z całym pakietem swoich rozwiązań potrafi odpowiednio zaadresować potrzeby klienta. Kupujący nie szukają dzisiaj samej transakcji, nie przychodzą do nas po sam serwer. Przychodzą z konkretnym problemem do rozwiązania. My jako dostawca holistyczny, posiadający każdy element infrastruktury informatycznej, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na tego typu potrzeby — podkreśla.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na świecie zmienia także postrzeganie sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw. Coraz więcej firm chce właśnie w chmurze gromadzić coraz większą część swojego biznesu, by w razie problemów, móc swobodnie kontynuować swoją działalność.

— Zagrożenia wokół nas i turbulencje związane z różnego rodzaju wydarzeniami geopolitycznymi powodują, że firmy zaczynają coraz bardziej myśleć o ciągłości działania, czyli o tym, co się stanie, jeśli kryzys pojawi się w ich pobliżu. Trzeba mieć dobry plan i dobry system zarządzania kryzysowego oparty o technologie informatyczne. Jest to najgorętszy temat w tej chwili, wśród naszych klientów. Widzimy, że coraz więcej firm buduje swoje własne strategie na sytuacje kryzysowe — podkreśla.

Nowe technologie - nowe szanse

Lenovo widzi także swoją szansę w nowych technologiach i zmianie modelu funkcjonowania społeczeństwa. Firma jest największym na świecie producentem komputerów i dąży do podwojenia inwestycji w badania i rozwój w ciągu trzech lat od roku podatkowego 2021/2022. W roku 2022/2023 Lenovo zainwestowało w rozwój i badania ponad 2,2 miliarda dolarów.

— Jednym z najważniejszych trendów jest rozwój sztucznej inteligencji. Społeczeństwo dynamiczniej niż kiedyś zmienia się. Cyfryzacja, automatyzacja procesów będą odpowiedzią na wyzwania przyszłości i zapewnią one ciągłości działania wielu dziedzinom gospodarki bez wielu barier, z którymi jeszcze dziś się zmagamy. Znakomita większość globalnych firm już dziś ma w swojej strategii wpisane korzystanie i wdrożenie najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Oczywiście także i my korzystamy ze sztucznej inteligencji. Projektując swoje rozwiązania, intensywnie wplatamy algorytmy po to, żeby były one coraz lepsze, coraz mniej awaryjne i dopasowane do potrzeb. Staramy się też dowiedzieć, czego szukają nasi klienci, a algorytmy sztucznej inteligencji bardzo nam w tym pomagają — mówi Wojciech Zaskórski.

Dyrektor Generalny Lenovo Polska zaznacza także, że wciąż silnym trendem jest praca hybrydowa. Jego zdaniem trend ten, który przybrał na sile w czasie pandemii, jest nieodwracalny, a firmy dążą do zapewnienia coraz bardziej komfortowych warunków swoim pracownikom.

Zdaniem Wojciecha Zaskórskiego znacznie zmieniła się także sama branża IT.

— Mamy dzisiaj ponad 525 tys. osób zatrudnionych w branży IT, a średnia płaca to 174 proc. średniej krajowej. Dodatkowo GBS World wyróżnia rynek polski jako drugi najbardziej atrakcyjny, jeśli chodzi o budowanie outsourcingu. Wzrasta także liczba studentów. Sam jako wykładowca akademicki widzę, ile osób dziś studiuje i jak dobra jakość studentów jest obecna na polskich uczelniach. Branża IT zmienia się bardzo dynamicznie, wobec czego zapotrzebowanie na ekspertów będzie wciąż rosło. Dla Polski, to ogromna szansa — dodaje.

Polska branża IT od wielu lat jest jedną z największych gałęzi polskiej gospodarki. Wg rankingu Future of IT, który przygotowywany jest przez Emerging Europe, nasz kraj uznawany jest za drugi po Estonii, najbardziej konkurencyjny rynek w Europie Środkowej i Wschodniej. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wskazuje, że branża odpowiada za ok. 8 proc. PKB Polski. Wartość segmentu oprogramowania i usług sięga 55 mld dolarów. Obecność i wzrost zaangażowania nad Wisłą globalnych gigantów technologicznych, takich jak Lenovo dodatkowo napędza rozwój sektora i podkreśla znaczenie tej branży.

Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że podpisze w poniedziałek rozporządzenie obniżające o 30-80 procent ceny leków wydawanych na receptę. Jak przekazał Trump będzie to "jeden z najważniejszych dekretów wykonawczych w historii naszego kraju".

Trump podpisze "jeden z najważniejszych dekretów w historii kraju"

Trump podpisze "jeden z najważniejszych dekretów w historii kraju"

Źródło:
PAP

Zadłużenie branży przemysłowej sięgnęło już 1,27 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 164 miliony złotych w ciągu roku - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Na pogorszenie wyników wpłynęła między innymi wojna gospodarcza Donalda Trumpa, która "wywołała dużą niepewność w Unii Europejskiej".

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Naciągacze i przestępcy pod przykrywką oferowanego wsparcia wykorzystują seniorów, zawierając z nimi niekorzystne umowy. Problem narósł zwłaszcza w ostatnich latach - oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

Źródło:
PAP

W piątek rano urzędnicy portu na zachodnim wybrzeżu USA opowiedzieli CNN o zaskakującym widoku: w ciągu ostatnich 12 godzin z Chin nie wypłynął ani jeden statek towarowy z towarami do dwóch głównych portów na zachodnim wybrzeżu. To się nie zdarzyło od czasu pandemii.

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Źródło:
CNN

Google zgodziło się zapłacić 1,375 miliarda dolarów w ramach wstępnej ugody zawartej ze stanem Teksas w związku z zarzutami o naruszenie prywatności danych użytkowników - poinformował w piątek prokurator generalny Teksasu Ken Paxton.

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

Źródło:
Reuters

Elizabeth Holmes przebywa w więzieniu za oszukiwanie inwestorów za pośrednictwem swojej firmy Theranos. Obiecywała rewolucję w badaniach krwi, ale z obietnic nic nie wyszło i odsiaduje 11-letni wyrok. W międzyczasie Billy Evans jej partner zakłada własną firmę i składa podobne obietnice.

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Źródło:
"New York Times"

W kwietniu 2025 roku do Polski przywieziono 87 612 używanych pojazdów o masie do 3,5 tony. Jak podaje IBRM Samar stanowi to wzrost o 1,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Średni wiek importowanych samochodów wynosi obecnie 12,04 lat. Ponad połowa z nich pochodzi z Niemiec, jednak zauważalny jest wzrost zainteresowania samochodami z USA i Kanady.

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Źródło:
PAP

Podczas pierwszego dnia rozmów delegacji Stanów Zjednoczonych i Chin w Genewie osiągnięto "totalny reset" i "wielkie postępy" - ogłosił w sobotę prezydent USA Donald Trump. Rozmowy mają być kontynuowane w niedzielę.

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

Źródło:
PAP

Sir Elton John, Coldplay, Sir Paul McCartney, Robbie Williams, Dua Lipa, Florence Welch i Sir Ian McKellen - wszystkich łączy to, że są brytyjskimi artystami. Mają także jeden wspólny cel - obrona swoich praw przed kradzieżą swoich utworów przez sztuczną inteligencję. Łącznie ponad 400 osób podpisało się pod apelem do brytyjskiego premiera o zaktualizowanie przepisów dotyczące praw autorskich.

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Źródło:
BBC

Jak oświadczyła prezydentka Claudia Sheinbaum, Meksyk pozywa Google za ignorowanie wielokrotnych próśb, by nie zmieniać nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską dla użytkowników z USA.

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Źródło:
BBC, PAP

Polska XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 milionów koron, czyli około 7 milionów złotych. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Źródło:
PAP

Nvidia, czołowa amerykańska spółka w dziedzinie AI (sztucznej inteligencji) planuje wypuścić zubożałą wersję swojego chipu H20 dla Chin w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ma być to następstwo amerykańskich ograniczeń eksportowych dotyczących oryginalnego modelu.

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Źródło:
Reuters

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 10 maja 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Aż 32 procent polskich firm doświadczyło w zeszłym roku incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Były to między innymi: utrata lub uszkodzenie danych, wyciek poufnych informacji czy przerwy w dostępności usług. Z badania Eurostatu wynika, że w zestawieniu liczby zdarzeń w Unii Europejskiej wyżej była tylko Finlandia z wynikiem 42 procent.

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Źródło:
PAP

8 złotych na dzień dobry, a potem jest już tylko drożej - takie są stawki za parkowanie w centrum Szczecina. Podwyżki opłat za parkowanie szykują się też w innych miastach. Sprawą zajął się reporter programu "Polska i Świat", Łukasz Wieczorek.

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

Źródło:
TVN24

- W moim przekonaniu będzie kolejne cięcie stóp procentowych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak ocenił, poziom stopy referencyjnej może w tym roku spaść do poziomu 4,5 procent.

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Nowela wdraża unijną dyrektywę o warunkach wjazdu i pobytu cudzoziemców, którzy chcą pracować w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Źródło:
PAP

W piątek na Węgrzech wszedł w życie zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Viktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być prostsze. Zmianę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Źródło:
PAP

TVN24, TVN i TVN24 BiS, stacje telewizyjne z grupy TVN Warner Bros. Discovery, w kluczowych chwilach ogłaszania wyboru nowego papieża zgromadziły łącznie największą widownię - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement.

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została kumulacja. Do gracza z Niemiec trafi 120 milionów euro. Oto liczby, które padły 9 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się między innymi do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski i Bank Pocztowy - te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą wystąpić utrudnienia w korzystaniu z aplikacji mobilnej i wykonywaniu transakcji internetowych.

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych. Podwyżka ma wejść w życie w 2026 roku. Nowela trafi teraz do Senatu.

Zasiłek pogrzebowy w górę

Zasiłek pogrzebowy w górę

Źródło:
PAP

Adam Leszkiewicz, były prezes Grupy Azoty, jest nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej - przekazała PGZ w komunikacie. Obejmie obowiązki 12 maja.

Nowy prezes polskiego giganta

Nowy prezes polskiego giganta

Źródło:
PAP

Popularność diet pudełkowych w Polsce ciągle rośnie. Osoby korzystające z tej usługi chwalą sobie wygodę tego rozwiązania. - Wreszcie mogę regularnie i zdrowo jeść - mówi nam Pola. Ale eksperci ostrzegają, że to nie do końca idealne rozwiązanie dla osób, które chcą o siebie zadbać. W ubiegłorocznym badaniu jakości zakwestionowano 80 procent oferowanych w "pudełkach" produktów.

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Źródło:
TVN24+

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP