Detroit pod znakiem hybryd i SUV-ów. Golf samochodem roku w USA

Tech


Na trwających właśnie targach motoryzacyjnych w Detroit wśród nowości królują auta hybrydowe i duże SUV-y. W poniedziałek nagrodę Samochodu Roku Ameryki Północnej 2015 otrzymał jednak nowy volkswagen golf. Z kolei wśród samochodów użytkowych zwyciężył ford F-150.

Wśród premier, które przyciągnęły szczególną uwagę branży znalazł się pokazany w poniedziałek koncepcyjny chevrolet bolt. Zaprezentowała go osobiście szefowa GM Mary Barra.

Jak podkreśla producent, auto może przejechać na jednym ładowaniu ponad 200 mil. Wyjściowo ma kosztować 30 tys. dolarów, choć na razie nie trafi do masowej produkcji. Firma pokazała za to nowy model obecnego już na rynku volta. Ta wersja ma zadebiutować w 2016 roku. Z kolei mercedes stawia na SUV-y. Zdaniem koncernu 2015 roku będzie rokiem właśnie takich pojazdów. W Detroit pokazana została nowa wersja kultowego już GLE. Tym razem w nadwoziu coupe. Szef Daimlera AG Dieter Zetsche podkreślił, że mercedes planuje w tym roku wypuścić na rynek także cztery nowe i odświeżone auta sportowe.

Swój wkład w sportowe, luksusowe, ale elektryczne samochody wniosło też BMW. Na targa koncern pokazał m. in. innowacyjne i3 i i8. Zdaniem ekspertów właśnie auta niskoemisyjne i elektryczne to dominujący trend w motoryzacji na ten rok. - Jest kilka trendów, które widzę. Jednym z nich jest powrót hybryd, które stają się bardzo ważnym segmentem dla producentów - np. chevrolet volt i hyundai sonata, acura NSX czy auta mercedesa - podkreśla Ed Hellwig z serwisu edmunds.com. Nowości zapowiada też koncern Fiat Chrysler. I tu nie ma niespodzianki - pójdą one w kierunku ograniczenia emisji spalin i zużycia paliwa.

Autor: mn//bgr / Źródło: Reuters