Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym można zapłacić używając do tego celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z informacjami o tożsamości klienta i danymi jego konta bankowego.
Dane o kartach płatniczych klientów i należących do nich rachunkach bankowych przechowywane mają być u dostawcy usług płatniczych Worldpay w taki sam sposób, jak w przypadku transakcji przeprowadzanych przez internet. Dokonanie płatności za pomocą odcisku palca ma trwać nie dłużej, niż trzy sekundy.
Będzie więcej takich miejsc?
Firma, która pracuje nad rozwojem omawianej technologii - Sthaler - poinformowała, że rozmawia również z innymi brytyjskimi sklepami elem rozpowszechnienia tego sposobu płatności.
Dzienni "The Telegraph" zwraca uwagę w środę, że technologia budzi sporo wątpliwości, które rodzą się w związku z doniesieniami o podatności systemów rozpoznawania linii papilarnych na ataki hakerskie. Linie papilarne mogą również zostać skopiowane, na przykład z wykorzystaniem śladów pozostawionych na ekranie smartfona.
Sthaler twierdzi jednak, że technologia zabezpieczeń wykorzystująca linie papilarne to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań biometrycznych. Według firmy, działanie systemu uniemożliwia sfałszowanie bądź skopiowanie odcisku palca klienta dokonującego płatności.
Tak działa system
System działa poprzez wykorzystanie światła podczerwonego dla stworzenia szczegółowej mapy odcisku palca. Podczas rejestracji, działa funkcja wykrywania żywotności, co ma w założeniu znacznie utrudnić działanie cyberprzestępców. Dokonanie rejestracji w systemie według jego twórców ma zajmować nie więcej, niż minutę.
"Kiedy klient kładzie palec na czytniku, sprawdzany jest jego puls i obecność hemoglobiny. Odcisk palca jest bezpieczny, bo Worldpay przechowuje go w zaszyfrowanej formie binarnej w bazie danych dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku płatności przez internet" - mówi Simon Binns, dyrektor handlowy Sthalera.
Odciski palca w płatnościach używane są obecnie na szerszą skalę w Japonii.
Budynki administracji i sił porządkowych w Wielkiej Brytanii wykorzystują tę technologię zabezpieczeń biometrycznych na coraz szerszą skalę, podobnie jak banki. Firma dostarczająca rozwiązanie technologiczne ma również w planach prowadzenie rozmów z przedsiębiorcami z sektora rozrywki, takimi jak kluby nocne, a także obiekty sportowe.
Autor: ps/ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock